Polskie Radio
Section05
film polski

Film o kard. Wyszyńskim. Reżyser w PR24: wiele osób mnie namawiało, by podjąć ten temat

- Wiele osób namawiało mnie do tego, aby podjąć tę tematykę. Zacząłem zagłębiać się w to. Nie znałem tej postaci dobrze i zastanawiałem się dlaczego wielu osobom zależy na tym, aby taki film powstał - powiedział w Polskim Radiu 24 o początkach pracy nad filmem Michał Kondrat, reżyser "Proroka".
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kościół wiara prymas Polski film polski KULTURA FILM Polskie Radio 24

"Człowiek z żelaza" ze Złotą Palmą w Cannes

Film o początkach "Solidarności" powstawał niejako "na żywo", kiedy wydarzenia, szczególnie w stoczni gdańskiej, wypełniły nadzieją cały naród. Dzisiaj mija 40 lat od ogromnego sukcesu polskiej kinematografii, jakim był główny laur na najsłynniejszym festiwalu filmowym na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Krystyna Janda Jerzy Radziwiłowicz Lech Wałęsa Solidarność film polski kino festiwal filmowy Cannes HISTORIA

W Moskwie rozpoczyna się 14. Festiwal Filmów Polskich "Wisła"

W Moskwie rozpoczyna się w czwartek 14. Festiwal Filmów Polskich "Wisła". Widzowie w stolicy Rosji zobaczą kilkadziesiąt obrazów w sześciu grupach tematycznych. Prace polskich reżyserów będą prezentowane w czterech stołecznych kinach. Ceremonia otwarcia Festiwalu odbędzie się w kinie "Chudożestwiennyj", które jest najstarszą salą kinową w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Moskwa festiwal filmowy film polski

Andrzej Chyra o filmie "Las": ta historia ma swoją dynamikę

– Dziś przeszłość łączy się z teraźniejszością i przeszłością. Przyszłość to wyczekiwana i zapowiadana na jesień tego roku premiera filmu "Las", w reżyserii Joanny Zastróżnej. Wiele wskazuje na to, że ten jeden z najdłużej realizowanych polskich filmów może okazać się wydarzeniem sezonu. Porozmawiamy o nim z osobą, która do tej pory widziała najwięcej, montażystką Sandrą Ksepką. Nie zabraknie też przeszłości, czyli wspomnień Andrzeja Chyry, odtwórcy jednej z głównych ról, z planu filmowego – zaprosił na audycję Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński film polski Trójka KULTURA Andrzej Chyra kino

Kultowy "Miś" Stanisława Barei kończy 40 lat

"Miś" to film, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Obraz w krzywym zwierciadle przedstawiał Polskę końca lat siedemdziesiątych. W błyskotliwy sposób wyśmiewał absurdy rzeczywistości PRL, obnażał system i opowiadał o wadach samych Polaków. Sale kinowe pękały w szwach, a wypowiedzi bohaterów szybko zakorzeniły się w codziennym użytku. Co sprawiło, że "Miś" stał się obrazem kultowym?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Miś Stanisław Bareja film polski