Polskie Radio
Section05
folk

O świętym Janie w kulturze tradycyjnej

Święty Jan był jednym z najważniejszych świętych we wczesnej kulturze chrześcijańskiej. Jak jego ranga wpłynęła na to, że stał się "patronem" letniego przesilenia? Czy, obchodząc dzisiejsze "Wianki", pamiętamy jeszcze o św. Janie? O tej biblijnej postaci i wadze związanych z nią świąt usłyszeliśmy w archiwalnym nagraniu etnografa Krzysztofa Kubiaka. Natomiast o współczesnych obchodach nocy świętojańskiej i roli św. Jana we współczesnej kulturze mówił dr hab. Tomasz Rokosz z KUL.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

By tradycji stało się zadość

Ostatni tydzień czerwca tradycyjnie należał do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Niestety pandemia koronawirusa zmieniła terminy wielu festiwali, nie inaczej było z imprezą kazimierską – już po raz drugi odbędzie się ona pod koniec sierpnia. W Źródłach podtrzymujemy jednak ponad pięćdziesięcioletnią tradycję! W audycji zabrzmiały nagrania laureatów Baszty z roku 2020! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

Hubert Połoniewicz i jego instrumenty z duszą

Hubert Połoniewicz swoje instrumenty buduje i naprawia od czasów szkolnych. Doświadczenie zdobywał podróżując po świecie, teraz zatrzymał się na polskim Pomorzu. - By tworzyć, albo naprawiać instrumenty tradycyjne warto najpierw poznać je, dowiedzieć się, jak na nich grać, jak je trzymać, albo po prostu jak z nich korzystać. To świadomość, która zmienia optykę - mówił gość Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka folk folklor Maciej Szajkowski

O gusłach i guślarzach

U niejednego skrzypce zawieszone na ścianie grały same. Instrumenty innych zdawały się być przeklęte – choć (w rękach pierwotnego właściciela) brzmiały pięknie, nikt nie chciał ich tknąć. A zaginiony rulon, na którym zapisane były tajemnicze zaklęcia pozwalające posiadaczowi zwoju pięknie grać? Muzykanci, chcąc zyskać sławę i grać wyjątkowo, uciekali się niekiedy do konszachtów z pozaziemskimi, nieczystymi mocami. Praktyki takie zwano ogólnie „gusłami”, a władające nimi osobami „guślarzami”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

Skrzypce ze “skrzydlatą duszą”

Pewne jest to, że po Antonim Hyblu zostały cztery instrumenty. Każdy nieco inny. Zostało też kilka dokumentów, w których artysta opisał sposób konstrukcji "polskich skrzypiec", momentami bardzo niejasnych. Jak brzmiały skrzypce z "duszą skrzydlatą"? Czym ona właściwie była? Na te pytania stara się odpowiedzieć lutniczka Katarzyna Bednarz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma lutnik