Polskie Radio
Section05
infografika historia

Ofiary stanu wojennego obok działaczy PZPR. Okolicznościowa wystawa w Warszawie

Przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie przed murami dawnego więzienia i aresztu, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych można oglądać wystawę "Obrońcy demokracji wczoraj i dziś", przygotowaną przez Forum Młodych PiS. Wystawa przypomina o ofiarach stanu wojennego, oraz pokazuje działaczy PZPR, współcześnie zaangażowanych w politykę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia Polski PRL infografika infografika historia

Akcja "Niepodległa do hymnu" i Festiwal Niepodległa

- Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach, także za pośrednictwem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski 11 listopada niepodległość KULTURA koncert Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego infografika historia

Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

Wojskowy zamach stanu przeprowadzony 13 grudnia 1981 roku przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego skutkował wyprowadzeniem na ulicę tysięcy milicjantów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Dla tysięcy członków opozycji demokratycznej zaczął się czas aresztowań i internowania. Dla przeciętnego Polaka oznaczał też pogłębienie problemów ze zdobyciem pożywienia, godzinę policyjną i utrudnienia w przemieszczaniu się choćby do miejsc pracy. Stan wojenny pochłonął prawdopodobnie 122 ofiary śmiertelne.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny infografika historia

INFOGRAFIKA 75. rocznica Akcji Kutschera. Wyrok na "kacie Warszawy"

- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz, ps. Miś.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pietraszkiewicz Franz Kutschera Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA II wojna światowa Niemcy Warszawa zamach infografika historia

Ambicje kolonialne II RP [INFOGRAFIKA]

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne kolonie infografika historia