Polskie Radio
Section05
jedynka hp

"To słowo" z BBC Audio Drama Awards 2024. Przypominamy nagrodzone słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

Dokumentalne słuchowisko "To słowo" Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, zostało wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama". W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy je w czwartkowy wieczór. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Marta Rebzda nagroda Zamojszczyzna historia Polski Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Piotr Moss Beata Jankowska Danuta Stenka Anna Dereszowska Piotr Grabowski Mateusz Rusin pr poleca

"Jedyne takie miejsce". Polska Wielkanoc na Wileńszczyźnie [SOBOTA, GODZ. 9.00]

Tym razem podczas sobotniej audycji "Jedyne takie miejsce" zajrzymy do naszych sąsiadów - rodaków mieszkających na Litwie, a dokładniej w Wilnie. Bo to właśnie na Wileńszczyźnie jest największe skupisko Polaków. Opowiemy o tym, jak obchodzone są tam święta Wielkiej Nocy i czy zauważalne są jakieś różnice, chociażby w zawartości koszyczka wielkanocnego czy sposobie malowania jaj. W sobotę od godz. 9.00 zaprasza Roman Czejarek.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wilno Kamil Zalewski Wojciech Górlicki Marek Dettlaff Alicja Romejko

"Testimonium Flavianum" Józefa Flawiusza. Jak wyglądała działalność Jezusa?

"Testimonium Flavianum", czyli słynny passus w dziele żydowskiego historyka Józefa Flawiusza to najwcześniejsze pozachrześcijańskie odniesienie do historyczności Chrystusa. Fragment ten znalazł się w pracy Flawiusza "Dawne dzieje Izraela", która powstała w latach 90. I wieku n.e. Wspominana jest tam działalność Jezusa i okoliczności jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Józef Flawiusz Jezus Chrystus Mateusz Kusio

Polska ma swojego van Gogha. Dzieło wkrótce trafi na wystawę

Jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach zostanie już wkrótce udostępniony publicznie. Będzie można go oglądać od 26 kwietnia w Oddziale Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Co wiemy o płótnie "Wiejskie chaty pośród drzew"?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Martyna Podolska Vincent van Gogh Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego Katarzyna Novljaković Julio del Hoyo

Zbigniew Górny: w tworzenie Poznańskiej Orkiestry Rozrywkowej wkładaliśmy ogromną pasję

Zbigniew Górny to polski aranżer, dyrygent oraz kompozytor piosenek, muzyki instrumentalnej i filmowej. W latach 70. XX wieku został dyrektorem i dyrygentem Orkiestry PRiTV w Poznaniu i pozostał nim do chwili ustania państwowego mecenatu w 1991 roku. W "Muzycznej Jedynce" opowiedział o początkach, inspiracjach i działalności grupy. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Zbigniew Górny MUZYKA Poznańska Orkiestra Rozrywkowa PRiTV

Rosyjska rakieta nad Polską. Szef MON: nie było przesłanek do zestrzelenia

- Jeśli rosyjska rakieta w polskiej przestrzeni powietrznej zmierzałaby do określonego celu, natychmiast zostałaby zestrzelona - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek. Dodał, że "nie było bezpośredniego niebezpieczeństwa, więc tego obiektu nie trzeba było zestrzeliwać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Agnieszka Drążkiewicz Stanisław Wziątek MON Ministerstwo Obrony Narodowej bezpieczeństwo wschodnia flanka NATO Rosja Rząd Donalda Tuska polityka

Mariusz Szczygieł: literatura pozwala stwierdzić, że nasze poglądy nie są jedynymi

Mariusz Szczygieł jest reportażystą, pisarzem, wydawcą, znawcą Czech, autorem takich m.in. książek jak "Gottland", "Nie ma", "Zrób sobie raj". W rozmowie z Magdą Mikołajczuk opowiedział o tym jak ważne dla kultury są małe księgarnie, czym jest reportaż, a także jaką rolę w rozwijaniu empatii odgrywa literatura jako taka. 
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Szczygieł literatura książki Magda Mikołajczuk Czechy Mały Książę

"Nasze wielkopostne śpiewanie" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument z PR Lublin [POSŁUCHAJ]

Pieśni wielkopostne były kiedyś nieodłącznym elementem czasu oczekiwania na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Śpiewano je w samotności lub wspólnie podczas całonocnych czuwań. Zapraszamy na reportaż  Agnieszki Czyżewskiej-Jacqument z Polskiego Radia Lublin "Nasze wielkopostne śpiewanie". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wielki Post pieśni religijne wiara Wielkanoc reportaż w Jedynce pr poleca