Polskie Radio
Section05
jedynka hp

Handel ludźmi. Współczesne niewolnictwo

Z inicjatywy papieża Franciszka 8 lutego - we wspomnienie św. Józefiny Bakhita, niewolnicy pochodzącej z Sudanu i zakonnicy - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Handel ludźmi jest, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Każdego roku przestępcy zarabiają na tym procederze około 35 miliardów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kozłowska-Łysko

Szymborska mniej poważna. Absurd w twórczości poetki

Rok 2023 to oficjalnie Rok Wisławy Szymborskiej. Wszystko dlatego, że w lipcu minie setna rocznica urodzin poetki. W środę (1.02) minęła natomiast 11. rocznica śmierci noblistki. W związku z tym audycję "Moje książki" poświęciliśmy tej części twórczości, która świadczyła o ogromnym poczuciu humoru Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk nagroda Nobla Michał Rusinek Kornel Filipowicz poezja

79 lat od akcji bojowej "Kutschera". Żołnierze AK zastrzelili "kata Warszawy"

Wszystko trwało zaledwie półtorej minuty, bo tak precyzyjnie była zaplanowana cała akcja. 79 lat temu Armia Krajowa zrealizowała największą i najsłynniejszą, zakończoną sukcesem, akcję bojową - akcję "Kutschera". Wykonano wtedy wyrok na "kacie Warszawy", dowódcy SS i policji - Franzu Kutscherze, który był inicjatorem masowych egzekucji publicznych i coraz częstszych łapanek. Od jego przybycia do Warszawy tygodniowo ginęło około 300 Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kutschera Warszawa historia Polski Mariusz Pieśniewski Karolina Rożej

Wiceminister rozwoju o KPO: projekt ustawy o SN wypełnia możliwość złożenia pierwszego wniosku o wypłaty

- Jeżeli mamy możliwość przyspieszyć ten proces i jak najszybciej złożyć ten wniosek, to to zróbmy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, o możliwym wniosku o wypłatę KPO bez czekania na podpis prezydenta pod ustawą o SN, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju polityka Unia Europejska Krajowy Program Odbudowy

Odszedł Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat

Z żalem informujemy, że w wieku 86 lat zmarł aktor filmowy i teatralny Leonard Pietraszak. Wiadomość przekazał prezes ZASP Krzysztof Szuster. Zmarłego artystę wspominaliśmy w środę (1.02) po godz. 15.00 w "Ekspresie Jedynki" i po godz. 23.00 w "Kulturalnej Jedynce", natomiast w czwartek (2.02) po godz. 21.00 wyemitujemy archiwalne słuchowisko "Wyjście awaryjne" z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Pietraszak odeszli 2023

Poezja i muzyka. Popkultura w walce o poetyckie słowo

Nuda i literatura naprawdę nie muszą stanowić synonimów. "Gdyby tak było w szkole, to bym czytała poezję", "gdyby nie ona, nikt by nie przeczytał", "gdyby tak ktoś uczył poezji w szkole, to bym czytał" i po prostu" fajne to"- to opinie młodzieży o interpretacjach poezji wyśpiewanych przez popularną piosenkarkę sanah. Czy poezja ma jeszcze szansę? Czy gdyby nie popowe wersje dawno odeszłaby w zapomnienie? A może wspólne czytanie jest sposobem nie tylko na nudę, ale i odrodzenie oraz zaistnienie ponowne w domach poezji i literatury?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska sanah