Polskie Radio
Section05

Jedynka

Wiceszef MSWiA o przymusowej relokacji migrantów: PO i Tusk są zwolennikami tego mechanizmu

- Raczej nie dojdzie do jedności w sprawie migrantów i wspólny głos z Polski nie wybrzmi na arenie UE. Zwolennikiem relokacji jest PO i Donald Tusk, i to nie przypadek, że przedstawicieli Platformy nie było na tym spotkaniu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wąsik MSWiA służby i bezpieczeństwo POLSKA migracja imigranci w Europie Donald Tusk polityka Platforma Obywatelska opozycja Katarzyna Gójska

Ekspert: Szwecja będzie elementem zamykającym dominację NATO na akwenie Morza Bałtyckiego

"Członkostwo Szwecji w Sojuszu jest w zasięgu ręki" - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem możliwa jest pozytywna decyzja w tej sprawie i zniesienie weta przez Turcję. Szef Sojuszu powiedział o tym po spotkaniu w kwaterze głównej w Brukseli z udziałem przedstawicieli Szwecji i Turcji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Szwecja Węgry Ukraina Jens Stoltenberg Michał Strzałkowski Europa

Aktor Hiroaki Murakami na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

Rozpoczął się 26. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. W programie są koncerty, spektakle teatralne i wystawy, ale również wyjątkowe spotkania z uznanymi artystami. Wydarzenie relacjonuje dla Programu 1 Martyna Podolska, która rozmawiała m.in. z pochodzącym z Japonii i zakochanym w Polsce aktorem Hiroakim Murakamim. - Przez przypadek poznałem Kieślowskiego, jego filmy, i to właśnie dzięki temu zainteresowałem się Polską - mówi artysta.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach aktor aktorzy

"Barokowi herosi". Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

"Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky'ego z lat 20. XVIII w." - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Ambona kościoła katedralnego, epitafia pierwszych biskupów, a wreszcie znakomity zespół rzeźb Ojców Kościoła Zachodniego sprawiają, że staje się on postacią powszechnie podziwianą - mówi o rzeźbiarzu Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Wrocław Dolny Śląsk Jakub Domoradzki barok muzeum rzeźba Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Nowa jakość szkolnictwa zawodowego w Polsce. Powstaną Branżowe Centra Umiejętności

W Ministerstwie Edukacji i Nauki podpisano pierwsze umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Będą to rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki wszechstronnego kształcenia i egzaminowania w różnych dziedzinach skierowane do uczniów, nauczycieli, a także osób, które chcą się przekwalifikować. W sumie ma powstać 120 placówek, na które państwo wyda blisko 1,5 miliarda złotych.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Izabela Kostyszyn Branżowe Centrum Umiejętności edukacja szkoła szkolenie zawód praca Ministerstwo Edukacji i Nauki

"To piękna historia". Opolskie wspomnienia Anny Sokołowskiej

W konkursie premier podczas tegorocznego festiwalu w Opolu Anna Sokołowska, znana także jako A.S.A., wystartowała z utworem "Jesteś przy mnie". Dla artystki był to drugi występ na opolskiej scenie, gdzie powróciła po dwóch latach. - To było bardzo miłe doświadczenie. Opole i ta scena zawsze jest jedną wielką atrakcją, wszystkim występującym towarzyszą wielkie emocje. (...) To piękna historia i cieszę się, że mogłam tam zaśpiewać - opowiada wokalistka.
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Anna Sokołowska muzyka rozrywkowa Opole festiwal w Opolu

"Za plecami" Haśki Szyjan. Ukraińska powieść o tęsknocie za normalnością

- Mam taki wiersz napisany na początku inwazji pt. "Ja rozumiem, dlaczego kobiety malują usta". To długi wiersz o tych drobnych detalach, o tym, że chcemy uchwycić się tej normalności. Normalność to jest to, za czym najbardziej teraz tęsknimy - mówi ukraińska pisarka Haśka Szyjan. Jej wojenna powieść "Za plecami" właśnie ukazała się w polskim przekładzie.
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarze i poeci Magda Mikołajczuk Ukraina wojna na Ukrainie

"Lato z Radiem" 2023. Chmielno ze Sławą Bieńczycką

"Lato z Radiem" 2023 zawędrowało do Szwajcarii Kaszubskiej. Sława Bieńczycka odwiedziła Chmielno słynące m.in. z plantacji truskawki kaszubskiej. - W tej miejscowości znajdziemy sporo atrakcji. Np. związane z rolnictwem stare maszyny, ale również przystań żeglarską, jeziora czy Kaszubski Park Krajobrazowy - wylicza dziennikarka. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Sława Bieńczycka Chmielno Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów Szwajcaria Kaszubska