Polskie Radio
Section05
Jerzy Pilch

Nie tylko skocznia im. Adama Małysza. Jakie atrakcje oferuje Wisła?

Wisła to ważny ośrodek sportowy, wypoczynkowy i turystyczny w Beskidzie Śląskim. Właśnie tu dziennikarze Polskiego Radia zainaugurowali kolejną edycję akcji "Z głową w górach". Celem akcji jest propagowanie aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwa na stokach oraz zaprezentowanie walorów turystycznych, krajoznawczych i kulturowych odwiedzanych miejsc.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Kamil Wicik Wisła Adam Małysz Jerzy Pilch

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry". Andrzej Drobik: Wisła oddycha słowem

- Chciałbym wierzyć, że Wisła jest teraz miastem słowa. Kiedy wymyślaliśmy nasz festiwal, pomyśleliśmy, że jeżeli coś ma dobrze upamiętnić Jerzego Pilcha, wybitnego wiślanina, to właśnie żywe słowo, które ma pracować - mówił w Dwójce Andrzej Drobik, dyrektor Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pilch Dwójka KULTURA literatura Jakub Jamrozek

Katarzyna Stoparczyk: rozmowy z dziećmi pomagają w rozmowach z dorosłymi

Jednostka miary… "pieczka", o której opowiada Franciszek Pieczka, wszystkie nowe i zagubione kapelusze Tomasza Stańki, zakręty Krzysztofa Hołowczyca, emaliowane sowy Lecha Janerki i ołówki Jerzego Pilcha – bohaterów i jednocześnie rozmówców Katarzyny Stoparczyk łączy tytułowe pytanie ze zbioru wydanych właśnie wywiadów "Jak mieć w życiu frajdę?".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Stoparczyk Franciszek Pieczka Jerzy Pilch Kamil Stoch Małgorzata Raducha

"Jerzy Pilch mawiał, że Biblia i Sienkiewicz zrobiły z niego pisarza"

- Co do Biblii nie jest to zaskoczenie. Tytuły pilchowej prozy, całe frazy, styl, a także ton i dykcja są oparte na fantastycznych przetworzeniach stylu biblijnego. Ale Sienkiewicz? Pilch wyznał, że ojciec kazał mu codziennie czytać na głos tego Sienkiewicza i to w nim zostało - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Ryszard Koziołek w 1. rocznicę śmierci Jerzego Pilcha.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jerzy Pilch Dwójka rocznica Dorota Gacek KULTURA

Witold Bereś: Jerzy Pilch umiał zawsze myśleć pod prąd

Tuż przed pierwszą rocznicą śmierci pisarza ukazuje się wspomnienie autorstwa Witolda Beresia "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej". - Starałem się tę książkę skonstruować tak, żeby nie przynudzać, więc znajdą tam Państwo nieco śmiechu, trochę erotyki, trochę skandali alkoholowo-towarzyskich, ale rzeczywiście książka tam dominuje - mówił on na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jerzy Pilch KSIĄŻKA wspomnienie Witold Bereś literatura Dorota Gacek

"Granatowe Góry" Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa poświęcony pamięci pisarza

Pierwsza edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" odbędzie się w Wiśle. Wydarzenie ma upamiętnić urodzonego w Beskidzie Śląskim pisarza. Data festiwalu pokrywa się z pierwszą rocznicą śmierci autora. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani twórczości Pilcha? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Jerzy Pilch Wisła literatura książki Gabriela Andrychowicz

Niedziela Wszystkich Świętych w Trójce

Co kilka lat w jednym dniu podwójnie świętujemy. W tym roku to właśnie pierwszolistopadowe święto. W kościele katolickim nie jest ono tożsame z Dniem Zadusznym, choć w tradycji świeckiej obchodzone jest właśnie jako Zaduszki. W Trójkowej wreszcie tradycji staramy się świąteczne dni inaczej traktować niż pozostałe, nawet jeżeli następuje owo spotkanie niedzieli z innym świętem.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Piotr Majewski Wojciech Dorosz Marek Pawlukiewicz Kuba Sadowski Wszystkich Świętych wspomnienie Ludwik Flaszen Paweł Królikowski Wojciech Pszoniak Jerzy Pilch Ewa Demarczyk

Jerzy Pilch o sobie, życiu i literaturze

 "Im później, tym intensywniej" - tak brzmiało motto życiowe Jerzego Pilcha. Wypowiedział je na antenie Dwójki, odpowiadając na pytania tzw. kwestionariusza Prousta. Jerzy Pilch  - pisarz, felietonista, dramaturg, scenarzysta - odszedł  w piątek 29 maja. W czwartek (4 czerwca), w dniu, w którym w Kielcach pożegnała go rodzina i przyjaciele, przypomnieliśmy wywiady z pisarzem emitowane w Dwójce w 2012 i 2013 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pilch literatura Dorota Gacek