Polskie Radio
Section05
klęska żywiołowa

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 204 lata temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Belgia Anglia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch

Laki. Islandzki wulkan, który zmienił historię Europy

Miliardy ton lawy płynącej ze stu trzydziestu kraterów to był zaledwie początek. Przez osiem miesięcy z ogromnego pęknięcia w ziemi wydobywała się chmura trującego gazu. Skutki kataklizmu odczuł prawie cały świat. Erupcja mogła wpłynąć na wybuch rewolucji francuskiej i na to, że Islandczycy zapomnieli, jak się tańczy.
Zobacz więcej na temat:  klimat Rewolucja Francuska Islandia erupcja wulkanu natura katastrofa zima klęska żywiołowa rolnictwo taniec HISTORIA

Tusk nie wprowadził stanu klęski żywiołowej w 2010 r. "PO wykorzystuje sytuację do swoich celów"

- Nie uważam za konieczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, choć mamy klęskę żywiołową - powiedział w 2010 r., niedługo przed wyborami prezydenckimi Donald Tusk. Południowa Polska walczyła wtedy z powodzią. Portal tvp.info cytuje polityków PiS, którzy uważają obecny sprzeciw wobec wyborów za hipokryzję środowiska skupionego wokół PO, której politycy uważają, że sytuacji powodzi i pandemii nie da się porównać.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk klęska żywiołowa POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020

Saryusz-Wolski reaguje na wpis posła KO: chcecie bankructwa państwa?

Marcin Kierwiński z PO podkreślił, że należy wprowadzić w kraju stan klęski żywiołowej, który pozwoli przedsiębiorcom domagać się odszkodowań. "Czy chodzi o to, żeby Państwo zbankrutowało, zwłaszcza na rzecz wielkich firm zagranicznych (...) i kosztem polskich małych i średnich przedsiębiorców?" - zapytał w odpowiedzi europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kierwiński Jacek Saryusz-Wolski Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka Koronawirus w Polsce zdrowie klęska żywiołowa

Stan klęski żywiołowej oznacza ograniczenie swobód obywatelskich. Sprawdź, co może się zmienić

- Wprowadzenie teraz stanu klęski żywiołowej nie daje nowych narzędzi potrzebnych do radzenia sobie z epidemią na jej obecnym etapie, a prowadzi do ograniczeń praw człowieka. Wystarczające są zapisy zawarte w tzw. ustawie antyepidemicznej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Norbert Maliszewski, szef Centrum Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Koronawirus w Polsce klęska żywiołowa wybory prezydenckie 2020