Polskie Radio
Section05
klęska żywiołowa

Powodzie w Niemczech. Gwałtownie rośnie liczba ofiar, jest wielu zaginionych

- Jestem wstrząśnięta klęską, która dotknęła tak wielu ludzi na zalanych terenach - powiedziała w czwartek kanclerz Niemiec Angela Merkel w reakcji na doniesienia o skutkach burz i powodzi w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. Liczba ofiar śmiertelnych powodzi wzrosła do co najmniej 59. Policja informuje, że kilkadziesiąt osób uważa się za zaginione. Wśród zabitych jest dwóch strażaków, którzy zginęli, prowadząc akcję ratunkową w regionie Sauerland na północny wschód od Bonn.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy powódź klęska żywiołowa

"Uniknęliśmy śmierci o jakieś trzy sekundy". Trwa sprzątanie po tornadzie w Czechach

Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nawałnicy, która uderzyła wczoraj w południowe Morawy. Zniszczone przez tornado tereny odwiedził dziś premier Andrej Babisz, który wrócił do Czech ze szczytu w Brukseli. Zwrócił się na nim o pomoc z unijnego Funduszu Solidarności wykorzystywanego podczas klęsk żywiołowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy katastrofa tornado klęska żywiołowa

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 205 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Belgia Anglia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch

"Tak silne zjawiska nie zdarzają się w tym regionie". Kumulacja tornad w Teksasie

- Pogoda potrafi być nieprzewidywalna. To, co wydarzy się w najbliższych godzinach, będzie czymś, czego nie doświadczyliście przez całe swoje życie - ostrzegał jeszcze kilkanaście godzin temu Stephen Klineberg, dziennikarz lokalnej stacji telewizyjnej ABC13 w Teksasie. Jak się okazało, miał rację.
Zobacz więcej na temat:  tornado huragany burze USA Stany Zjednoczone Ameryka Teksas klęska żywiołowa ŚWIAT