Polskie Radio
Section05
kolej

Spór o Centralny Port Komunikacyjny. Wyzwanie technologiczne i nie tylko...

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Według planów CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marcin Jagiełowicz centralny port komunikacyjny cpk Warszawa kolej transport lotnisko port lotniczy

Marzenia, kryzys, cenzura i junacy. Jak Warszawa zaczynała budować metro

15 kwietnia 1983 roku to oficjalny, a zarazem symboliczny początek powstawania warszawskiego metra. Symboliczny, bowiem prace ziemne trwały już wtedy od kilku miesięcy. I nie był to wcale pierwszy początek stołecznej kolei podziemnej - choć na pewno jedyny, który miał ciąg dalszy.
Zobacz więcej na temat:  metro budowa metra budowa inwestycje kolej kolejnictwo Warszawa Wojciech Jaruzelski Stefan Starzyński historia warszawy historia Polski HISTORIA

Śląskie. Chwile grozy na kolei. Drzewo spadło na trakcję

Groźny wypadek na szlaku kolejowym w województwie śląskim. Po godzinie 15:00 pociąg Kolei Śląskich relacji Racibórz - Katowice uderzył w drzewo, jakie upadło na tory w wyniku gwałtownej burzy pomiędzy Mikołowem a Katowicami Piotrowicami. Po interwencji służb utrzymania torów kolejowych i z trzygodzinnym opóźnieniem, 105 pasażerów dojechało do Katowic-Ligoty. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie PKP kolej wiatr