Polskie Radio
Section05
kolej

Fundusz Spójności. Pieniądze na linię średnicową w Warszawie

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję w wysokości ponad 425 mln euro z Funduszu Spójności na sfinansowanie pierwszego etapu prac związanych z modernizacją linii kolejowej między Warszawą Wschodnią a Warszawą Zachodnią. Warszawski węzeł kolejowy ma stanowić ważny element transeuropejskiej sieci transportowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Komisja Europejska fundusze unijne Warszawa kolej inwestycje

Prace na linii otwockiej. Nowa jakość kolei aglomeracyjnej

Postępują prace wykończeniowe w sześciu nowych przejściach podziemnych na linii Warszawa Wschodnia - Warszawa Wawer. Układane są płyty granitowe na ścianach i wykonywane posadzki. Rozpoczyna się budowa nowej kładki z windami na Warszawie Olszynce Grochowskiej, która zapewni lepszy dostęp do pociągów. Wartość projektu, to 422 mln zł . Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP inwestycje pociągi transport publiczny

Tranzyt ukraińskich towarów przez Polskę. Czy cyfrowe plomby i GPS załatwiają sprawę?

4,1 tys. wagonów kolejowych i 550 tirów z ukraińskimi produktami rolnymi wyjechało w tranzycie z przejść granicznych na Lubelszczyźnie od początku roku - wynika z danych lubelskiej Izby Administracji Skarbowej. Takie transporty przez Polskę kończą się w portach morskich lub za granicą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowa Administracja Skarbowa transport Ukraina kolej przejście graniczne porty

Ruch lotniczy na poziomie sprzed pandemii. Rekordy obsłużonych pasażerów na polskich lotniskach

Po słabszych trzech latach, w 2023 r. ruch na światowych lotniskach wrócił do poziomu z 2019 r. Jak szacuje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, ruch w listopadzie 2023 r. (mierzony w pasażerokilometrach) wyniósł 99,1 proc. poziomu z listopada 2019 r. Odbicie nastąpiło zwłaszcza w przelotach krajowych, których udział w całości rynku stanowi ok. 40 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA samolot kolej infrastruktura

Małopolskie zachęca dzieci i młodzież do podróżowania koleją. "W ferie bilety za 1 zł"

W okresie ferii zimowych - od 10 do 25 lutego - dzieci i młodzież szkolna w Małopolsce będzie mogła skorzystać z "Małopolskiego biletu na ferie", który uprawnia do przejazdów za 1 zł pociągami regionalnymi organizowanymi przez samorząd województwa. Ma to zachęcić do korzystania z transportu kolejowego oraz rozpropagować kolej jako ekologiczny środek transportu wśród dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA małopolskie Ferie zimowe kolej infrastruktura