Polskie Radio
Section05
kolej

Śląskie. Chwile grozy na kolei. Drzewo spadło na trakcję

Groźny wypadek na szlaku kolejowym w województwie śląskim. Po godzinie 15:00 pociąg Kolei Śląskich relacji Racibórz - Katowice uderzył w drzewo, jakie upadło na tory w wyniku gwałtownej burzy pomiędzy Mikołowem a Katowicami Piotrowicami. Po interwencji służb utrzymania torów kolejowych i z trzygodzinnym opóźnieniem, 105 pasażerów dojechało do Katowic-Ligoty. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie PKP kolej wiatr

PKP Intercity. Największy przetarg na dostawę wagonów rozstrzygnięty

Spółka PKP Intercity rozstrzygnęła przetarg na zakup 300 nowych wagonów, z prawem opcji na dodatkowe 150. To największy w historii przewoźnika, pod względem liczby pojazdów, przetarg taborowy. Za realizację projektu odpowiadać będzie firma H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych z siedzibą w Poznaniu. Wartość zamówienia przekracza 4 mld zł, a biorąc pod uwagę prawo opcji, to już ponad 6 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura przetarg PKP Intercity pojazdy kolej

Protesty rolników. Sawicki: należy działać dwutorowo

- Skoro stać nas było jako UE na pomoc wojenną dla Ukrainy, i słusznie, na poziomie 50 mld euro, to dzisiaj potrzeba minimum 5-7 mld euro, żebyśmy wyeksportowali nadwyżki zboża z Europy do Afryki czy na Bliski Wschód. W regiony, w których ludzie głodują - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL, marszałek senior Marek Sawicki. Ponadto podkreślił, że w Polsce należy zainwestować we wzrost przepustowości kolei i portów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki rolnicy protest rolnictwo Europejski Zielony Ład zboże Ukraina Unia Europejska Krzysztof Grzesiowski porty kolej transport