Polskie Radio
Section05
konstytucja

"Czytelne, nic dodać, nic ująć". Prof. Waldemar Gontarski o propozycji zmiany konstytucji

- Propozycja jest absolutnie bezpieczna. Chodzi o wyjęcie wydatków na armię spod tego konstrukcyjnie określonego progu deficytu budżetu państwa, to jest przecież czytelne, nic dodać, nic ująć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Prof. Waldemar Gontarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka konstytucja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe

"Te kwestie można rozwiązać w sposób ustawowy". Katarzyna Ueberhan o zmianach w konstytucji

- Te wszystkie kwestie, o których premier mówi, że należałoby je zmienić, można załatwić w sposób ustawowy. Obecna konstytucja na to pozwala - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Ueberhan, poseł Nowej Lewicy, komentując propozycję rządu dotyczącą zmian w konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina Rosja dyplomacja POLSKA polityka wojna 2022 konstytucja Mateusz Morawiecki Rząd RP Joe Biden Magdalena Ogórek

"Trzeba się przygotować także na złe warianty rozwoju sytuacji". Terlecki o zmianach w konstytucji

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział, że zapis dotyczący zmiany konstytucji jest przygotowany. Rząd chce wyłączyć finansowanie armii z reguły budżetowej. Proponuje także konfiskatę majątków oligarchów rosyjskich i wprowadzenie dodatkowego podatku dla firm, które nadal działają w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka konstytucja Sejm Ryszard Terlecki

"Przejaw najgorszego partyjniactwa". Fogiel komentuje wpis Tuska nt. zmian w konstytucji

Donald Tuska napisał w mediach społecznościowych, że PiS - proponując zmiany w konstytucji - "daje czas na przepisanie majątków". "Akurat premier Morawiecki powinien to dobrze rozumieć" - dodał szef PO. - Ten wpis to przejaw najgorszego partyjniactwa - skomentował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka konstytucja Rosja Radosław Fogiel Donald Tusk prawo Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska koalicja obywatelska

"Mrozimy majątki oligarchów, ale nie możemy ich konfiskować". Müller o potrzebie zmian w konstytucji

- W aktualnym stanie prawnym można mrozić majątki, ale nie można ich konfiskować. Art. 46 konstytucji mówi o przepadku rzeczy, ale w przypadku postępowania karnego. To jest zupełnie czymś innym niż przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa - mówił rzecznik rządu Piotr Müller, tłumacząc pomysł zmian w konstytucji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja polityka wojna 2022 Piotr Müller konstytucja prawo

Majątki oligarchów a zmiany w konstytucji. Anna Kwiecień tłumaczy pomysł rządu

- Moim zdaniem zmiana konstytucji jest konieczna, bo każde euro, jakie dziś trafia do Rosji - czy poprzez towary z Rosji, mówię oczywiście o gazie, ropie i węglu, czy poprzez różnego rodzaju transakcje finansowe, czy poprzez pieniądze trafiające od oligarchów do Rosji - zamienia się w broń, która morduje Ukraińców - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Kwiecień. - Jesteśmy ostrożni, jeśli chodzi o tę kwestię. Temat został przedstawiony przez pana premiera, na razie brak konkretów - wskazywał zaś Dariusz Wieczorek z Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dorota Kania polityka PiS lewica konstytucja Rosja wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej

Marek Ast: reforma Sądu Najwyższego zadowoli KE i będzie zgodna z polską konstytucją

- Pierwsze czytanie obu projektów ws. reformy Sądu Najwyższego powinno się odbyć na tym posiedzeniu na sali plenarnej, a potem prace rozpocznie komisja sprawiedliwości. Projekty poselski i prezydencki będą rozpatrywane łącznie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Ast. Dodał, że są one w wielu miejscach spójne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Ast Sąd Najwyższy sąd Komisja Europejska sądownictwo konstytucja

"Pełny immunitet prawny do końca życia". Tesławski o Łukaszence

Na Białorusi opublikowano projekt nowej konstytucji, który miałby być przegłosowany w referendum zapowiedzianym na luty przyszłego roku. - Nowym miejscem, gdzie za jakiś czas będziemy widzieli Alaksandra Łukaszenkę, będzie stanowisko na czele prezydium Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka konstytucja Więcej świata ŚWIAT

Wiceminister sprawiedliwości: UE próbuje nam odbierać pieniądze bezprawnym szantażem

- Polska nie przyznała Unii Europejskiej prawa do oceny wymiaru sprawiedliwości, oceny sądownictwa, dlatego bezprawnym szantażem jest to, że próbuje nam się odbierać należne nam pieniądze. To uzurpacja kompetencji, których nigdy Unii nie przyznaliśmy - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny sądownictwo konstytucja Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska

Kontrowersyjne orzeczenie TSUE. Kaleta: stwierdzono, że UE jest państwem federalnym

Kamil Zaradkiewicz informuje, że Trybunał Sprawiedliwości UE "rozbraja konstytucyjne systemy państw UE". Patryk Jaki nazywa sędziów TSUE "politykami w togach", a Sebastian Kaleta ostrzega przed daleko idącymi konsekwencjami orzeczenia. Co takiego postanowiono w Luksemburgu?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Rumunia Trybunał Konstytucyjny konstytucja