Polskie Radio
Section05
kopalnia Wujek

"Nie wskazano odpowiedzialnych za strzelanie do robotników"

– Największym problemem jest to, że nie zostali skazani główni autorzy stanu wojennego – mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Robert Ciupa. Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności odniósł się w ten sposób do procesów osób odpowiedzialnych m.in. za pacyfikację kopalni „Wujek”. Gościem Polskiego Radia 24 był również Stanisław Płatek, górnik.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL stan wojenny Czesław Kiszczak kopalnia Wujek Śląsk

To był najbardziej krwawy epizod stanu wojennego

16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach zginęło dziewięciu górników a 23 zostało rannych. Komunistyczne władze wysłały milicję i wojsko, wyposażone w czołgi i broń ostrą, aby stłumić strajk przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Pacyfikacja ta była najbardziej krwawym epizodem w tamtym czasie. Udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 36 laty zapowiedziała wicepremier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Wujek stan wojenny górnicy

"Wprowadzenie stan wojennego naruszało obowiązujące prawo"

Około. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW, 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych. Między innymi takie siły zostały skierowane do działań przy okazji wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Na temat tego wydarzenia oraz jego konsekwencji mówił w audycji „Wszystko Jest Historią” dr Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1981 stan wojenny Wojciech Jaruzelski Solidarność kopalnia Wujek

"Nasi koledzy ginęli, gdy chcieli podnosić rannych"

15 grudnia 1981 roku zapadła decyzja o pacyfikacji kopalni "Wujek". - Najdramatyczniejszy moment, to informacja, z której dowiedziałem się, że zginęli nasi koledzy. Nikt z nas nie przypuszczał, że może do tego dojść, że mogą strzelać i strzelają - mówił w Jedynce Krzysztof Pluszczyk, górnik KWK "Wujek", przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Kopalni "Wujek".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny rocznica POLSKA historia PRL HISTORIA kopalnia Wujek

Działalność NSZZ „Solidarność” w KWK Wujek

Od pierwszych dni września 1980 w kopalni zaczęła działać „Solidarność”, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak. - Podstawą tworzenia „Solidarności” było przyjęcie najbardziej demokratycznego statutu. Wprowadzono w nim dwukadencyjność przewodniczącego i członków komisji zakładowej. To powodowało, że ludzie do tego związku lgnęli. To także odpowiedź dlaczego „Solidarność” osiągnęła w tak krótkim czasie taką liczbę członków – powiedział o okresie tworzenia się „Solidarności” w audycji Pamiętaj, to Solidarność Stanisław Płatek, górnik z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność kopalnia Wujek historia Polski PRL komunizm Stanisław Płatek służba bezpieczeństwa

"Żadnej władzy nie zależało na skazaniu Kiszczaka"

– Nikomu nie zależało na skazaniu Czesława Kiszczaka czy Wojciecha Jaruzelskiego – oceniał w Kulisach Spraw Andrzej Kołodziej, były działacz Solidarności i Solidarności Walczącej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o braku odpowiedniego rozliczenia w III Rzeczpospolitej zbrodni komunistycznych – wydarzeń Grudnia ’70, czy też pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski PRL kopalnia Wujek komunizm sądownictwo historia PRL Andrzej Kołodziej Grudzień 1970 HISTORIA

Prof. Antoni Dudek: gen. Kiszczak miał dwa oblicza

16 grudnia 1981 doszło do masakry górników z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji, w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO, zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Szyfrogram, umożliwiający użycie broni wobec strajkujących, miał napisać gen. Czesław Kiszczak. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym prof. Antoni Dudek, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak stan wojenny kopalnia Wujek PRL