Polskie Radio
Section05
Korea Północna

Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego. Kim Dzong Un "dokonał inspekcji" rezultatów

Oficjalna agencja KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un "dokonał inspekcji" zdjęć wykonanych przez niedawno wystrzelonego północnokoreańskiego satelitę szpiegowskiego, w tym stolicy Korei Południowej Seulu i miast, w których znajdują się bazy wojskowe USA.
Zobacz więcej na temat:  Kim Dzong Un wojsko bezpieczeństwo satelita Korea Północna ŚWIAT Azja

Korea Północna wystrzeliła szpiegowskiego satelitę. Seul: pomogli im Rosjanie

Rosja udzieliła Korei Północnej wsparcia w wystrzeleniu wojskowego satelity szpiegowskiego - informuje południowokoreański wywiad. Doszło do tego we wrześniu, podczas spotkania Władimira Putina i Kim Dzong Una. Komunistyczna Korea przekazała wtedy Moskwie dane dotyczące pierwszego i drugiego wystrzelenia satelity. Rosja przeanalizowała te dane i przekazała Pjongjangowi informację zwrotną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Korea Południowa Azja Rosja

Korea Północna i jej współpraca militarna z Rosją tematem rozmów USA i Seulu

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł przed rosnącą współpracą wojskową między Pjongjangiem i Moskwą podczas wizyty w Korei Południowej, będącej kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie – podaje AP w czwartek. Minister spraw zagranicznych Park i Blinken wezwali Chiny do "odegrania konstruktywnej roli" w odciąganiu reżimu Kim Dzong Una od agresywnych zachowań.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Korea Południowa USA Chiny Rosja Antony Blinken

Wsparcie Korei Północnej niezbędne Rosji do utrzymania tempa wojny. Nowy raport ISW

Wojska rosyjskie powinny otrzymać wystarczającą ilość amunicji, by kontynuować wojnę na Ukrainie w roku 2024 - wynika z analizy Instytutu Badań nad Wojną. Jednocześnie analitycy instytutu zwracają uwagę, że Rosja nie dysponuje już taką ilością amunicji jak w roku 2022, a krajowa produkcja musi być wspierana dostawami z Korei Północnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Korea Północna

Korea Północna wspiera Moskwę w wojnie z Ukrainą. Ławrow dziekuje za "wsparcie i solidarność"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który przybył w środę z wizytą do Korei Północnej, podziękował w czwartek władzom tego kraju za "zdecydowane i pryncypialne wsparcie" Rosji w wojnie z Ukrainą i zadeklarował takie samo "wsparcie i solidarność" Moskwy dla Pjongjangu - informuje Reuter powołując się na rosyjskie MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Rosja wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe Azja