Polskie Radio
Section05

kultura24

PR24 Czy można zrobić festiwal filmów dokumentalnych... dla młodych? Rusza Let's Doc Festiwal

Rusza Let's Doc Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni. To pierwszy w Polsce festiwal dla ludzi młodych w całości poświęcony specyficznej gałęzi kinematografii, jaką jest dokument. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki do spraw merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Maja Kluczyńska film dokumentalny

"Chłopi" i "Znachor", czyli nowe adaptacje klasycznych filmów

- Adaptacja jest formą, która dominuje w kinie. Kino pożera fabułę, potrzebuje nowych opowieści. Istnieją wprawdzie zawodowi scenarzyści, ale skąd kino miałby brać bohaterów i intrygi, jeśli nie z literatury? Nie tylko polska, ale światowa kinematografia nieustająco czerpie z literatury - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Stachówna z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  film polski serial

"Towarzystwo Niepokornych". Odbudowa Pałacu Saskiego

- Koncept pracowni WXCA jest niesamowity, to odtworzenie z niesamowitą pieczołowitością elementów historycznych, z jednoczesnym wprowadzeniem w nich życia i mieszkańców, nadanie nowego tchnienia tym budowlom, co było dla nas bardzo ważne. Architekci, którzy będą nad tym projektem pracować, czują go tak samo jak my - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski Sp. z o.o.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Pałac Saski

35-lecie Teatru Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych. Paweł Szostak był gościem Konrad Szczebiota w audycji "Rząd 2, miejsce 4".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

PR24 Technologia w służbie kultury. Innowacyjna aplikacja pozwala malować jak wielcy mistrzowie

- Udało nam się odtworzyć narzędzia używane przez artystów: farby zachowują się jak prawdziwe farby olejne, a pędzle jak prawdziwe pędzle, tylko od naszej cierpliwości zależy, co nam się uda stworzyć - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Latoś, artysta i pomysłodawca aplikacji GLAZE. - W tej chwili młode pokolenie nie wyobraża sobie świata bez telefonu, technika jest wszędzie, dlaczego więc nie wejść z tym do muzeum? To krok odważny, ale nie niebezpieczny - dodał Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamek Królewski o muzealnych zajęciach z wykorzystaniem GLAZE. 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska edukacja KULTURA

PR24 "Jan Matejko. Przedobrazy" w Kordegardzie. Nieznane oblicze wielkiego artysty

Do 15 października w Kordegardzie oglądać można wystawę "Jan Matejko. Przedobrazy". - Znamy Jana Matejkę w innym obliczu, innym wydaniu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy. - To od razu świetny, dojrzały rysunek doskonałego artysty; tam nie ma dziur, nie ma momentu zawahania kreski, nie ma poszukiwań - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA Jan Matejko malarstwo

"Trzeba uruchomić wyobraźnię". Magdalena Merta o konkursie reportażu radiowego podczas festiwalu NNW

- Doceniam to, że ta prezentacja odbędzie się w ramach tegorocznego festiwalu, zdaję sobie sprawę, że reportaż radiowy trudniej się prezentuje w ramach festiwalu niż film. Trzeba zdyscyplinowanej publiczności (…) która obcuje tylko z tym dźwiękiem, z treściami, które niesie, z tą szczególną ciszą, opowiada o tym, co zyskuje obraz w nas samych, w słuchaczach, tu nic nie jest podane na tacy, trzeba uruchomić wyobraźnię - mówiła Magdalena Mertą, jurorka konkursu reportaży radiowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

PR24 Venclova z nagrodą im. Herberta. Maria Dzieduszycka: pięknie mówił o znaczeniu jego twórczości

- Bardzo ważne było to, co Tomas Venclova mówił o znaczeniu twórczości Herberta dla niego i jego rówieśników w latach 60. i 70. - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka. Nawiązała w ten sposób do wyróżnienia litewskiego poety nagrodą im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska literatura

PR24 "Czy wszystko smakuje?". Niezwykły komiks Falauke na wystawie Muzeum Karykatury

- Katarzyna "Falauke" Czarny pracowała zarówno jako kelnerka, jak i jako pomoc w ramach firm kateringowych, czy w fast-foodach. Doświadczenia związane z karmieniem ludzi i działaniem w gastronomii, przekuła w swój pierwszy pełnometrażowy debiutancki komiks "Czy smakuje" - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury, w którym oglądać można wystawę prac krakowskiej ilustratorki. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler komiks grafika