Polskie Radio
Section05
kultura24

PR24 Prof. Kucharczyk: beatyfikacja rodziny Ulmów jest uderzeniem w pedagogikę wstydu, sączoną nam od 1989 roku

- To jest uderzenie w tę sączoną nam, zwłaszcza od 1989 r., tzw. pedagogikę wstydu, która kazała przedstawiać nasze dzieje najnowsze jako zbitek różnych krwawych plam, których jeszcze nie odkryliśmy tak w pełni - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (PAN).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 II wojna światowa Ulmowie Holokaust beatyfikacja

PR24 "To nie jest fikcja, to prawdziwe historie". Marek Kaliszuk o swojej płycie "Inny nie będę"

- Piszę o określonej sytuacji i emocji, co dla mnie może oznaczać coś innego niż dla drugiego człowieka. Myślę, że każdy słuchacz może po swojemu utożsamiać się z tymi tekstami, choć są one bardzo intymne, ale staram się to pisać tak, by trochę to dawało do myślenia i by człowiek się zastanowił nad tym, co słyszy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Kaliszuk o swojej płycie "Inny nie będę" wydanej przez Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA muzyka rozrywkowa Agencja Muzyczna

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Janusz Kukuła: Eliza Orzeszkowa byłaby bardzo szczęśliwa

- Czytanie nie będzie miało charakteru aktów i rozdziałów. To będzie płynęło, wspólnie będziemy słuchać Elizy Orzeszkowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Główne obchody Narodowego Czytania - w Warszawie w Ogrodzie Saskim - zainaugurują prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. 9 września będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa lektury książki KULTURA

"Rząd 2, miejsce 4". Miesięcznik "Teatr"

- "Teatr" stał się czasopismem, które czuwało nad polskim życiem teatralnym, przyglądało się premierom, komentowało najważniejsze przedstawienia, drukowało dłuższe teksty poświęcone teatrowi (…), które miało kilku wybitnych naczelnych, do twórczości i pracy, których chętnie się odwołuję, myślę tu o Jerzym Koenigu, Andrzeju Wanacie i Januszu Majcherku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

"Towarzystwo niepokornych". Nie tylko Ulmowie - wokół książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów"

- Polakom ratującym, nawet próbującym czy wykazującym jakąkolwiek chęć ratowania, groziła najwyższa z kar, kara śmierci. Polska była jedynym krajem, w którym ta kara praktycznie obowiązywała, gdzie były wykonywane wyroki (…), ta najwyższa z kar groziła choćby za podanie szklanki wody - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stanisławczyk-Żyła, autorka książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Ulmowie Holokaust

"Poczytnik". Jarosław Molenda o trudnej przeszłości Zbigniewa Nienackiego

- Nienacki to pełna współpraca z bezpieką np. szkalowanie, stawianie Żołnierzy Niezłomnych w najgorszym świetle. Służalczość dla służb i partii to jedna z jego ciemniejszych stron - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Molenda, autor biografii Zbigniewa Nienackiego.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Zbigniew Nienacki