Polskie Radio
Section05
media w parlamencie

Spór o media. Nocne spotkanie z marszałkiem, dzień pełen wydarzeń

Nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje - powiedziała Beata Szydło w telewizyjnym wystąpieniu. Premier nawiązała do piątkowych wydarzeń w Sejmie i manifestacji przed parlamentem. Głos w sprawie zabrał również prezydent i zaoferował mediacje. Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do polskich władz. Późnym wieczorem przedstawicieli mediów zaprosił na spotkanie marszałek Senatu.
Zobacz więcej na temat:  Sejm dziennikarstwo media protest KOD media w parlamencie

Wydarzenia w Sejmie. "To była próba przejęcia władzy"

- To była próba (…) drugiej nocnej zmiany; tak jak w 1992 r. była taka próba przejęcia władzy - wtedy udana - przez tych, którzy nie mogli się pogodzić z wynikiem wyborów. Tak ja oceniam te wczorajsze wydarzenie, jako nielegalną próbę przejęcia władzy – powiedział w RMF FM szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Prawo i Sprawiedliwość Mariusz Błaszczak KOD Nowoczesna POLSKA media w parlamencie

KOD manifestuje przed Sejmem

"Wolność słowa" i "wolne media" - takie hasła mają na transparentach uczestnicy manifestacji przed Sejmem, zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji. Protestujący wyrażają swój sprzeciw wobec planowanych, kontrowersyjnych zmian w regułach pracy parlamentarnych dziennikarzy. Solidaryzują się też z posłami opozycji, którzy zablokowali wcześniej sejmową mównicę i stół prezydialny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Komitet Obrony Demokracji media w parlamencie

Zmiany w parlamencie. Nowe zasady dla dziennikarzy

Zgodnie ze zmianami planowanymi przez Kancelarię Sejmu, w budynku F - poza głównym gmachem Sejmu - powstanie Centrum Medialne, które ma być kluczowym miejscem współpracy polityków z mediami. Jak zapewnia kancelaria, centrum będzie wzorowane na podobnych miejscach już funkcjonujących w zachodnich parlamentach, przede wszystkim w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Senat media dziennikarze media w parlamencie