Polskie Radio
Section05
Michał Głowiński

Prof. Michał Głowiński - człowiek obecności, a nie wyobcowania

- Nie znałem go tak wcześnie, ale wiem z różnych opowieści, że był duszą towarzystwa. Potrafił fantastycznie się bawić, wędrować, śmiać itd. Jeśli myślę jego autobiografii, "Kręgach obcości", to chciałbym się nie zgodzić z tym tytułem, bo dla mnie Głowiński jest człowiekiem obecności, a nie wyobcowania - tak o zmarłym niedawno profesorze Michale Głowińskim mówił jego kolega po fachu, literaturoznawca prof. Jacek Leociak.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński Dwójka literatura Polska Akademia Nauk nauki humanistyczne

Prof. Michał Głowiński: wszędzie panowało straszne zakłamanie [POSŁUCHAJ]

- Maturę zdałem w roku pańskim 1951. Zrobiłem to dość młodo, nie miałem jeszcze 17 lat. Zdecydowałem, że pójdę na polonistykę. Zawsze interesowałem się literaturą, lubiłem czytać i sądziłem, że te studia właśnie na tym będą polegały - opowiadał w jednej z archiwalnych audycji profesor Michał Głowiński, znakomity literaturoznawca i językoznawca, historyk i teoretyk literatury i edytor. Pisarz zmarł 29 września br. w wieku 88 lat. W Dwójkowym cyklu przypomnieliśmy opowieści profesora nagrane w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński Dwójka Dorota Gacek KULTURA literatura

"Literatura, język, własne doświadczenie". Radiowe opowieści prof. Michała Głowińskiego

– W moich relacjach autobiograficznych nie ma ani cienia fikcji, choć obawiałem się, czy mogę je zapisywać, bo czasem brzmi to jak czysta literatura. Ale takie było moje doświadczenie – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji prof. Michał Głowiński. Ten znakomity literaturoznawca i językoznawca zmarł 29 września br. w wieku 88 lat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński PRL literatura wspomnienie