Polskie Radio
Section05

Mount Everest

Wielkie sprzątanie na Mount Evereście. Tony śmieci zostaną zniesione ze zboczy najwyższego szczytu Ziemi

Nepalskie wojsko ruszyło na Mount Everest, by posprzątać ponad dziesięć ton śmieci, które pozostawili po sobie wspinacze. Ze zboczy mają zostać zabrane także zwłoki zmarłych zdobywców szczytu. To etap ostatnich przygotowań do sezonu wspinaczkowego w Himalajach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Robert Grzędowski Himalaje Miłka Raulin alpinizm wspinaczka góry

43 lata od zimowego wejścia Polaków na Mont Everest. "Jesteśmy wielkim narodem"

- Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  góry Himalaje

43 lata od zimowego wejścia Polaków na Mont Everest. Premier: jesteśmy wielkim narodem

- Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA góry narty narciarstwo zjazdowe Himalaje

Wanda Rutkiewicz: jaką była osobą?

Legenda polskiej i światowej himalaistyki, pierwsza kobieta, która zdobyła K2, trzecia, która weszła na Mount Everest. Wanda Rutkiewicz to jedna z patronek roku 2022. Od dzisiaj w Trójce czytana jest jej powieść: "Na jednej linie", opowiadająca między innymi o jej pierwszych wspinaczkach w Karkonoszach, a przede wszystkim o wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wanda Rutkiewicz alpinizm Himalaje wspinaczka Katarzyna Cygler Trójka