Polskie Radio
Section05

NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Czy będzie nadal istnieć?

Wojna na Ukrainie może doprowadzić do zakończenia działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na której przebywają obecnie Amerykanie i Rosjanie. - Na płaszczyźnie organizacyjnej konflikt występuje od momentu, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Przyszłość tej stacji stoi pod znakiem zapytania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Grabiański z portalu Urania - Postępy Astronomii.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Roman Czejarek kosmos Rosja Stany Zjednoczone

Loty na Księżyc i Marsa coraz bliżej. Ostatnie testy programu NASA Artemis

– Chcemy tam wrócić, żeby zobaczyć, jak żyje się i pracuje w warunkach atmosferycznych, jakie daje Księżyc. Mamy zamiar wykorzystać te badania, aby lepiej przygotować się do lotu człowieka na Marsa. Księżyc jest stosunkowo niedaleko Ziemi, Mars znajduje się dużo dalej, dlatego chcemy się wcześniej znaleźć się na Księżycu – wyjaśniał Bill Nelson szef NASA.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka Piotr Firan Jan Pachlowski lot na Księżyc

Francuskiego astronautę zbadał… hologram. Na czym polega holoportacja?

W październiku ubiegłego roku chirurg dr Josef Schmidt złożył wizytę lekarską francuskiemu astronaucie Thomasowi Pesquetowi. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pesquet przebywał wówczas na… Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a lekarz był obecny w postaci hologramu. O kolejnym wielkim kroku ludzkości, jaki NASA postawiła w sferze technologii, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Rafał Grabiański z portalu naukowego Urania.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka hologram kosmos astronauta astronautyka technologie

"Potwierdziliśmy działanie instrumentów, czas na łapanie ostrości". Teleskop Webba wykonał pierwsze zdjęcia

Teleskop Jamesa Webba wykonał pierwsze zdjęcia gwiazdy, a także swoje "selfie". Opublikowała je NASA, o czym poinformowała m.in. amerykańska telewizja Fox News. Jak wyjaśniła Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej "mozaikowy obraz pomógł zespołowi obsługującemu naziemnie teleskop Webba ustalić, że instrument tzw. NIRCam może zbierać światło z ciał niebieskich".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos gwiazdy astronomia zdjęcia zdjęcia satelitarne układ słoneczny fotografia

Wysłali grzyby w kosmos. Wrocławscy naukowcy badają działanie braku grawitacji

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wysłali w kosmos powszechnie występujący na ziemi grzyb o nazwie Fusarium culmorum. Badanie to pozwoli dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób organizmy te zachowają się w warunkach braku grawitacji. Badacze zaznaczają, że wiedza ta jest ważna w kontekście przyszłych prób utworzenia samowystarczalnych baz przeznaczonych do życia człowieka w kosmosie.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA POLSKA Wrocław społeczeństwo kosmos

Pasja w służbie nauki? Miłośnicy astronomii pomogli w odkryciu nowej planety

Agencja kosmiczna NASA poinformowała, że grupa miłośników astronomii miała czynny udział w odkryciu nowej planety. Współpraca nienaukowców z profesjonalnymi astronomami przynosi niekiedy znakomite efekty - w tym przypadku jest to wskazanie nowej planety pozasłonecznej, którą nazwano TOI-2180 b - możemy przeczytać na stronach portalu tvp.info.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT astronomia planeta NAUKA kosmos