Polskie Radio
Section05
Notre Dame

Ponowne otwarcie katedry Notre-Dame. Uroczystości zaplanowano na 8 grudnia

Znany jest program uroczystości związanych z ponownym otwarciem paryskiej katedry Notre-Dame. Najsłynniejsza świątynia we Francji, która 5 lat temu została częściowo zniszczona przez pożar, otworzy swoje podwoje 8 grudnia. Z tej okazji we francuskiej stolicy zaplanowano szereg uroczystości. O szczegółach Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stefan Foltzer Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame pożar

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame? "Wszystkie elementy sprzed pożaru pozostaną"

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu odzyska swój wygląd sprzed pożaru - powiedział Polskiemu Radiu rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ksiądz Bogusław Brzyś. W 2019 roku ogień doszczętnie strawił dach katedry oraz spowodował poważne zniszczenia w jej wnętrzu. Trwa remont budynku, który zbliża się już do końca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame Polacy za granicą

Czwarta rocznica pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu. Na jakim etapie są prace remontowe?

W sobotę mija czwarta rocznica pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu. 15 kwietnia 2019 roku ogień zniszczył dach, sygnaturkę oraz część sklepienia najsłynniejszej świątyni we Francji. W katedrze nadal trwają prace remontowe. Jej uroczyste otwarcie planowane jest na 8 grudnia 2024 roku. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Notre Dame

Odbudowa Notre-Dame. Polityka, praktyka i rzemiosło

- Politycy zawsze obiecują na wyrost. Myślę, że słowa Macrona były powiedziane pod wpływem chwili, bez rozeznania stanu faktycznego, jaki był po pożarze, i tego, jak będzie wyglądała materia, statyka - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (główny konserwator Muzeum Nieborowa i Arkadii, konserwator dzieł sztuki). 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 Francja Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame

PR24 "Notre-Dame płonie". Dr Napiórkowska: zaproszenie do debaty o kondycji kultury i świata

"Notre-Dame płonie" to film reżysera, który zawsze miał tendencję do teatralnego rozmachu - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki dr Justyna Napiórkowska. Oceniła, że to, w jaki sposób katedra jest odbudowywana, może być zaproszeniem do debaty o współczesnej kondycji kultury i świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM pożar katedry Notre Dame Notre Dame Polskie Radio 24

Pożar matki wszystkich katedr. "Notre-Dame płonie" w kinach

– Przez dwa lata badano, jakie były przyczyny pożaru katedry Notre-Dame, i jak się okazuje, co podkreśla w wywiadach reżyser Jean-Jacques Annaud, był to splot wielu niewiarygodnych wręcz okoliczności. Gdyby nie to, że scenariusz napisało życie, nikt by w to nie uwierzył – ocenia w "Trójkowo, filmowo" Małgorzata Matuszewska z Monolith Films.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Notre Dame Ryszard Jaźwiński Paryż

Nasza (nowa) Pani. Co dalej z paryską katedrą?

Ponad 3 lata temu rozległ się alarm: Notre Dame płonie! W akcji ratowania najsłynniejszej francuskiej, i jednej z najstarszych w Europie, katedry uczestniczyło ok. 400 strażaków. Co dalej z budowlą? Jakie będą jej losy? Czy to dramatyczne wydarzenie powinno stać się przyczynkiem do dyskusji o ochronie nieruchomych zabytków? Czy potrzebny jest w tej dziedzinie jednolity system ostrzegania? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Notre Dame Paryż architektura zabytki KULTURA Monika Małkowska SZTUKA pożar pożar katedry Notre Dame