Polskie Radio
Section05
prokuratura

Słupy, fikcyjne konta i mieszanie dochodów. GIIF wziął pod lupę transakcje Giertycha

Generalny Inspektor Informacji Finansowej przeanalizował transakcje Polnordu i w czerwcu 2019 r. złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - podał portal TVP.Info. Chodzi o kilkadziesiąt transakcji na wysokie sumy m.in. na rachunkach Romana Giertycha, jego kancelarii, Sebastiana J., jego firmy New Industry i spółki Piotra Ś. T.G. - czytamy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media Roman Giertych prokuratura finanse

"Rażąca niesprawiedliwość". Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe zaskarżyły nową uchwałę śmieciową do WSA

Kilka warszawskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tzw. uchwałę śmieciową uzależniającą opłatę za wywóz śmieci od zużycia wody. Prezesi spółdzielni określają ją jako "rażąco niesprawiedliwą". Czteroosobowa rodzina od jutra (1.04) za wywóz odpadów może zapłacić nawet 200 złotych, a pięcioosobowa - 250.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Warszawa mazowieckie sąd odpady

Naruszenie nietykalności cielesnej. Jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Sławomirowi Nitrasowi

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza postawić posłowi Sławomirowi Nitrasowi zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej drugiego posła, który pełnił obowiązki służbowe związane z wykonywaniem mandatu poselskiego - poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. Marszałek Sejmu został przekazany wniosek o uchylenie immunitetu posłowi KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Nitras Platforma Obywatelska polityka prokuratura Sejm służby i bezpieczeństwo Prokuratura Krajowa

Warszawa: kolejne wątki dziwnych interesów burmistrza Targówka ze spółdzielnią. Jest śledztwo prokuratury

- Warszawski ratusz mówi, że nie ma pieniędzy, jesteśmy zadłużeni na 5 mld zł, a tutaj pieniądze po prostu wypływają milionami albo mogłyby wypływać - mówi portalowi tvp.info Adam Rymski ze stowarzyszenia "Razem dla Targówka". Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo z art. 231. Kodeksu karnego. Ma ono wyjaśnić, czy ujawnione niedawno porozumienie zawarte przez burmistrza dzielnicy ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno" było legalne. Sławomir Antonik łączył wtedy funkcję burmistrza i przewodniczącego rady nadzorczej dzielnicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Warszawa regiony mazowieckie

FELIETON Czyste ręce, dystans i nerwowy uśmiech. Felieton Miłosza Manasterskiego

Marszałek Tomasz Grodzki stara się zachować jak największy dystans od prokuratorskich zarzutów i oczekuje od nas wszystkich wiary, że jego ręce, które tak chętnie dezynfekuje przed kamerami, są naprawdę czyste. Zapewne znajdą się wyznawcy tej wiary, ale chłodna ocena sytuacji nie działa na korzyść polityka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton Tomasz Grodzki prokuratura miłosz manasterski

Jest odpowiedź wiceszefa MSZ na tezy "GW" o wymuszaniu wyroków przez PiS

"Gazeta Wyborcza" przytacza we wtorek historię wyroku wydanego w 2015 roku przez sąd w Sieradzu i przekonuje, że politycy PiS "wymogli" wtedy na prokuratorze generalnym wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego. W 2015 roku I Prezes SN była Małgorzata Gersdorf, a prokuratorem generalnym - Andrzej Seremet. Do sprawy odniósł się między innymi obecny wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gazeta Wyborcza prokuratura Sąd Najwyższy Daniel Obajtek