Polskie Radio
Section05
reforma edukacji

Przekształcenia szkół zawodowych. Zmiany od 2019

– Mamy z jednej strony nauczycieli, którzy odchodzą na emeryturę, świadczenia, ale mamy też wzrost liczby etatów. Na przełomie października i listopada będziemy mieć pełną informację o zatrudnieniu nauczycieli – mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Wcześniej minister Anna Zalewska informowała, że przekształcenia szkół wygenerują ok. 10 tys. miejsc pracy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma szkolnictwa reforma edukacji nauczyciel praca

"ZNP podaje nieprawdziwe dane dot. zwolnień nauczycieli"

Szefowa ministerstwa edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała, że zapowiedzi ZNP dotyczące zwolnień nauczycieli w związku z reformą edukacji są nieprawdziwe. Zaznaczyła jednocześnie, że ostateczne dane w tej sprawie pojawią się na przełomie października i listopada. W ten sposób odniosła się do słów szefa ZNP Sławomira Broniarza, wg którego około 10 tysięcy nauczycieli straci w najbliższym czasie pracę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Zalewska reforma edukacji Związek Nauczycielstwa Polskiego

"Wokół reformy edukacji tworzy się atmosferę apokalipsy"

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że "po reformie edukacji powstanie nowa odmiana człowieka – homo pisus", gdyż "PiS hoduje sobie zupełnie nowych żołnierzy, którzy mają stać na straży ideologii prawicowej, PiS i prawicowego światopoglądu". O reformie edukacji i jej krytyce ze strony opozycji rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Semka (Do Rzeczy) i Artur Celiński (Res Publica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła szkoła podstawowa edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Piotr Semka

"Odpowiedzialność za reformę oświaty spadnie na samorządy"

– Samorządy będą bardzo łatwym celem dla partii rządzącej – powiedział Marcin Piasecki z dziennika Rzeczpospolita. Odniósł się w ten sposób do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego z reformą oświaty w tle i odpowiedzialności za ewentualne niedociągnięcia w jej funkcjonowaniu. W audycji Wróżenie z Faktów temat ten skomentowała także Kamila Baranowska z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  polityka szkoła reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła podstawowa gimnazjum

"Reforma edukacji ratuje miejsca pracy nauczycieli"

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do reformy. Przygotowane są szkoły, przygotowani są nauczyciele – podkreślała w Polskim Radiu 24 Marzena Machałek. Wiceminister edukacji na naszej antenie zapewniała również, że nie ma problemu dotyczącego utraty miejsc pracy przez nauczycieli. Już 4 września początek nowego roku szkolnego.
Zobacz więcej na temat:  Marzena Machałek Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma edukacji szkoła POLSKA

"Walczymy o szkoły, jakość nauczania, otwarte głowy uczniów"

Na początek nowego roku szkolnego Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział protest pod ministerstwem edukacji. Związek proponuje nauczycielom także pomoc przy składaniu skarg do sądów jeśli stracą pracę. O zapowiedziach ZNP rozmawiali w audycji Kapitał i Praca Urszula Woźniak (Związek Nauczycielstwa Polskiego), Zbigniew Świerczek (NSZZ Solidarność) i Sławomir Wittkowicz (Forum Związków Zawodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność edukacja Związek Nauczycielstwa Polskiego Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma edukacji