X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
reparacje wojenne

„Granie dziś kartą niemiecką jest chybionym strzałem”

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w piątek, że Polska nie zgłosiła dotąd oficjalnie żadnych roszczeń reparacyjnych. Potwierdził także stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana. W Debacie Dnia o reparacjach wojennych od Niemiec rozmawiali Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Piotr Nisztor

Niemiecki rząd odrzuca rozmowy o reparacjach wojennych

Niemiecki rząd zdecydowanie odrzuca polskie postulaty rozmów na temat reparacji wojennych. Jego rzecznik Steffen Seibert powiedział w Berlinie, że nie ma żadnych podstaw, aby kwestionować zrzeczenie się reparacji przez Polskę w 1953 roku. - Z naszego punktu widzenia problem został rozwiązany w sensie politycznym i prawnym - dodał rzecznik niemieckiego rządu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy POLSKA reparacje wojenne Beata Szydło Witold Waszczykowski Poczdam

„Nigdy nie jest za późno, by dochodzić sprawiedliwości"

„Decyzja dotycząca ewentualnego wystąpienia do Niemiec o reparacje wojenne to kwestia tygodni lub miesięcy” - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak mówił, wynika to m.in. z potrzeby przeprowadzenia dokładnych badań dot. rozmiaru polskich strat - ekonomicznych i ludzkich. O reparacjach wojennych mówili w audycji Debata Poranka Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie”, artysta Wojciech Korkuć i mecenas Stefan Hambura.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy

Andrzej Dera o incydencie na Westerplatte: papierowa afera

– Próbuje się zrobić aferę z tego, że - chyba na polecenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - jeden z harcerzy miał odczytywać apel, chociaż elementarna zasada mówi, że jeżeli wojsko wystawia kompanię honorową to zawsze żołnierz odczytuje apel. Ta zasada zawsze była stosowana – powiedział w audycji Jeden na Jednego Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte II wojna światowa Andrzej Dera Andrzej Duda Antoni Macierewicz Niemcy reparacje wojenne Paweł Adamowicz POLSKA

Reparacje? "Nawet Niemcy dostali odszkodowanie za wojnę"

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał w piątek, że roszczenia ze strony rządu polskiego w sprawie reparacji byłyby nieuzasadnione. Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że na razie nie ma oficjalnego stanowiska polskiego rządu w sprawie ewentualnych odszkodowań za II wojnę światową. O reparacjach wojennych mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Adam Ostolski (Krytyka Polityczna) i Edyta Hołdyńska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

Reparacje wojenne od Niemiec. Rząd testuje Polaków?

Eksperci Bundestagu uważają, że roszczenia ze strony rządu polskiego w sprawie reparacji od Niemiec za II wojnę światową, byłyby nieuzasadnione. Ekspertyzę zlecił wiceprzewodniczący niemieckiego parlamentu Johannes Singhammer, a informuje o niej dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w audycji Debata Dnia Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl i Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Michał Kolanko

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Eksperci

W ostatnich tygodniach podniesiona została kwestia domagania się od Niemiec reperacji za II wojnę światową. Czym dokładnie są reparacje? Czy rzeczywiście istnieje realna szansa na uzyskanie rekompensaty od zachodniego sąsiada? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Łukasz Warzecha reparacje wojenne Niemcy historia Polski

"Tylko Polska i Węgry sprzeciwiają się polityce Marcona"

– To nie jest dobry pomysł – tak w Polskim Radiu 24 Marek Goliszewski z Business Centre Club ocenił inicjatywę Unii Europejskiej, która dotyczy pracowników delegowanych. Zdaniem eksperta, w przypadku przyjęcia nowego prawa, Polska może stracić „miliardy złotych”. Sprawę dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych komentowała też Karolina Zbytniewska z portalu EurActiv.pl.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron Paryż Unia Europejska BCC Niemcy reparacje wojenne Marek Goliszewski Węgry transport