Polskie Radio
Section05
rozmowa

Andrzej Zbrożek - drugi plan w pierwszoplanowych filmach

Pracował jako dubler oraz kaskader m.in. z Tomem Hanksem, Paulem Newmanem, Benicio del Toro i innymi wielkimi gwiazdami filmowymi. Do dziś ma kartkę od Gregory’ego Pecka, niańczył dziecko Grace Jones, a w Hollywood nazywano go Andresem Borisem. - Jako aktor drugiego planu byłem w tzw. drugiej drużynie. Zawsze byliśmy powiązani z głównymi aktorami - mówi o sobie w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Zbrożek.
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Małgorzata Raducha Hollywood Meksyk

Andrzej Brzoska. Jak powstaje słuchowisko? Jak tworzy się spektakl?

Znakomity, wielokrotnie nagradzany nie tylko w Polsce, ale i na świecie, reżyser dźwięku Andrzej Brzoska od kilkudziesięciu lat tworzy spektakle w Teatrze Polskiego Radia. Co jest najważniejsze w pracy w teatrze wyobraźni, jak praca w radiu wyglądała przed laty, jak wygląda dziś i w jaki sposób dzisiejszym twórcom pomaga nowoczesna technika? 
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Andrzej Brzoska Anna Stempniak Teatr Polskiego Radia reżyser

Artur Boruc kończy karierę. "W moim życiu zaczyna się coś nowego"

Legia rozegra 20 lipca w Warszawie towarzyski mecz z Celtikiem FC, w którym oficjalnie karierę zakończy Artur Boruc. 42-letni piłkarz był bramkarzem tych zespołów. – Chciałbym, żeby wszyscy ludzie na trybunach uśmiechnęli się do tego meczu i mieli okazję cieszyć się razem ze mną, bo w moim życiu zaczyna się coś nowego, coś, na co czekałem tyle lat. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy po tym meczu szczęśliwi – powiedział piłkarz i gość audycji "Trzecia strona medalu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Artur Boruc mecze Legia Warszawa celtic glasgow Dariusz Urbanowicz rozmowa kariera Trzecia Strona Medalu

Marek Bukowski: "przeszłość ma w sobie magię"

Marek Bukowski - popularny aktor, nagradzany m.in. na FPFF w Gdyni, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, jest także pisarzem, scenarzystą, producentem i reżyserem. Na ostatnim festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego za adaptację i reżyserię dramatu Sławomira Mrożka "Krawiec". Przedstawienie doceniono m.in. za "twórczą odwagę i przenikliwość artystyczną".
Zobacz więcej na temat:  rozmowa TEATR aktor aktorzy aktorstwo KSIĄŻKA literatura reżyser Marek Bukowski kino Anna Stempniak serial

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Za nami pierwszy weekend

Minął pierwszy z czterech weekendów 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach – za nami porcja spotkań z gwiazdami i rozmaitych wydarzeń kulturalnych. W ubiegłą sobotę miało miejsce także uroczyste odciśnięcie dłoni na Promenadzie Gwiazd przez m.in. Joannę Trzepiecińską, Michała Milowicza i Lesława Żurka. W audycji "Trójka do trzeciej" festiwalowy weekend podsumowali Paweł Turski i Tomasz Miara.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Międzyzdroje Olga Bończyk Joanna Trzepiecińska Paweł Turski Tomasz Miara rozmowa KULTURA

Martina Navrátilová – weteranka tenisa i legenda Wimbledonu

Martina Navrátilová to legenda Wimbledonu. Wygrywała przy Church Road dziewięć razy w turnieju singlowym i siedem razy w turnieju deblowym. Reprezentowała dwa kraje – najpierw Czechosłowację, a potem Stany Zjednoczone. O fenomenie Navrátilovej w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim rozmawiała była polska tenisistka Magdalena Rejniak, która opisała Navrátilovą jako "bardzo barwną i wyrazistą postać".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Tenis wimbledon rozmowa Agnieszka Radwańska Czechosłowacja Czechy Krzysztof Łoniewski Londyn Stany Zjednoczone

Dzień Ojca. Jaki jest współczesny tata?

Mężczyźni chcą aktywnie uczestniczyć w wychowywaniu swoich dzieci, nawet w przypadku skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Mają im to umożliwić planowane zmiany dotyczące sprawowania opieki naprzemiennej. Jacy są współcześni ojcowie? Jakie nowe wyzwania stawia przed nimi dzisiejszy świat? 23 czerwca, czyli w Dniu Ojca, zapytaliśmy o to ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan ojciec tata rodzicielstwo wychowanie psychologia rozmowa

Jerzy Machowski: przekonanie o trudności dzieł romantycznych to przesąd

Jerzy Machowski w swojej pracy zawodowej lubi sięgać po literaturę polską z epoki romantycznej. Uważa, że Polacy są romantykami. - Każdy dzień życia w Polsce o tym przekonuje. Mówię o wielkich emocjach, radykalizmie, zapalczywości. Jest w nas tego mnóstwo. Niektórzy mówią, że należałoby ten radykalizm w sobie przekreślić, bo to on jest winien naszych narodowych tragedii. Gdyby nie literatura romantyczna, to po 123 latach niewoli nie byłoby czego odbudowywać - mówił radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska reżyser spektakl rozmowa TEATR Adam Mickiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko słuchowisko dla dzieci Trójka Zamość lubelskie TEATR Teatr Polskiego Radia Piotr Firan Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Rok Romantyzmu Polskiego Redbad Klynstra KULTURA spektakl spektakle dla dzieci koncert koncerty warsztaty rozmowa Teatr Telewizji Dwa Teatry

Frank Peter Zimmermann: skrzypce Stradivariego to była miłość od pierwszego dźwięku

- Na stradivariusie gram od 2001 roku i czuję się tak, jakby stał się on częścią mojego ciała. To była miłość od momentu, w którym po raz pierwszy wziąłem te skrzypce do rąk. Może to banał, ale ze skrzypcami jest jak z butami – one albo pasują od razu, przy pierwszym mierzeniu, albo nigdy nie będą pasować - mówił w Dwójce znakomity niemiecki skrzypek Frank Peter Zimmermann.
Zobacz więcej na temat:  koncert rozmowa Frank Peter Zimmermann Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając KULTURA

Piotr Skwieciński: mam przeczucie, że to nie był mój ostatni raz w Moskwie

- Bardzo lubiłem spacery po Moskwie. Starałem się codziennie gdzieś pójść, a w weekendy jechałem metrem gdzieś daleko i wracałem pieszo. Moskwa, odseparowana od państwa rosyjskiego, jest dla mnie czymś fascynującym - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, dziennikarz i dyplomata, który w ostatnich latach kierował Instytutem Polskim w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  polityka rozmowa dyplomacja Piotr Skwieciński Dwójka Robert Mazurek

Nicholas Angelich: trzeba grać to, co się kocha

- Chopin był jednym z moich ulubionych kompozytorów, kiedy zaczynałem grać na fortepianie. Oczywiście, dla każdego pianisty i każdego muzyka, każdego, kto kocha muzykę, jego twórczość jest czymś wyjątkowym i niezwykłym - to słowa Nicholasa Angelicha z rozmowy z Różą Światczyńską w 2013 roku. Pianista zmarł 18 kwietnia 2022 roku w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Róża Światczyńska koncert Chopin i jego Europa rozmowa