Polskie Radio
Section05
streaming

Streaming muzyki w internecie. "Najbardziej bogacą się ci najwięksi"

- Ten system jest o tyle niesprawiedliwy, że tak naprawdę ci najwięksi najbardziej się bogacą. Jeżeli jest to na przykład Ed Sheeran czy Madonna, to oni są w czubie całej tej piramidki i dostają najwięcej z abonamentów płaconych przez użytkowników serwisów streamingowych - mówił w "Poranku Dwójki" Ferid Lakhdar, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Zobacz więcej na temat:  streaming Roch Siciński zaiks MUZYKA tantiemy Dwójka internet Spotify Ferid Lakhdar

Tantiemy dla polskich filmowców od platform streamingowych: problem wciąż nie rozwiązany

Platformy streamingowe zyskały w naszym kraju wielką popularność, jednak polscy filmowcy wciąż nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu praw autorskich w masowo oglądanych produkcjach. To wciąż nierozwiązany problem, mocno dyskutowany w środowisku i m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. O tym właśnie Ryszard Jaźwiński rozmawia z mocno zaangażowanym w sprawę Robertem Gulaczykiem znanym m.in. z filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film polski Ryszard Jaźwiński Trójka tantiemy streaming robert gulaczyk

Łukasz Muszyński: niektórzy artyści w Hollywood ledwie wiążą koniec z końcem

- Zdecydowana większość całego przemysłu filmowego to ciężko pracujące osoby, które muszą zarobić na swoje kredyty, czesne na szkoły dla dzieci, po prostu na życie. Oni bardzo często muszą dorabiać w innych zawodach. Szefowie najważniejszych hollywoodzkich wytwórni zarabiają rocznie około 800 milionów dolarów. Podwyżki, o które toczy się walka, to rząd 600 milionów, czyli mniej niż zarobki kilkunastu osób w całym Hollywood - mówił w Dwójce Łukasz Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy strajki Dwójka Paweł Siwek Hollywood aktor aktorstwo Łukasz Muszyński streaming prawo autorskie

"Tajna inwazja": Nick Fury znowu w akcji, czyli nowy element Filmowego Uniwersum Marvela

Odbyły się już pierwsze pokazy początkowych odcinków najnowszego serialu "Tajna inwazja", którego głównym bohaterem jest Nick Fury, były dyrektor tajnej organizacji T.A.R.C.Z.A. To kolejna serialowa produkcja poświęcona poszczególnym postaciom z Filmowego Universum Marvela: wcześniej doczekali się ich m.in. Hawkeye, Loki, Falcon i Zimowy Żołnierz. Jednak przed obejrzeniem "Tajnej inwazji" warto poznać lub przypomnieć sobie wcześniejsze filmy, w których pojawia się Nick Fury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Marvel FILM serial streaming Radosław Nałęcz Trójka komiks Samuel L. Jackson Emilia Clarke Olivia Coleman Filmowe Uniwersum Marvela

Dlaczego strajkują amerykańscy scenarzyści? Jakie to będzie miało konsekwencje?

Scenariusz to podstawa, na której powstaje film, sztuka teatralna, serial, wideoclip czy reklama. Podobnie jak fundament domu jest niewidoczny, ale właśnie na nim trzyma się cała konstrukcja – jeśli scenariusz jest słaby, nie można się spodziewać dobrej produkcji. Tymczasem w USA od 10 dni trwa strajk scenarzystów. O co walczą, jakie mogą być skutki ich protestu? Czy taki strajk jest możliwy w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA scenariusz FILM serial telewizja streaming Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka

Co stoi za popularnością współczesnych seriali kryminalnych i sensacyjnych?

Wiele osób uwielbia seriale, których bohaterami są detektywi rozwiązujący zagadki czy dzielni agenci, tajni bądź jawni, walczący o sprawiedliwość. Takie produkcje proponują wartką akcję i emocje. A zafascynowani widzowie nie poprzestają na obejrzeniu jednego odcinka, lecz oglądają cały sezon za jednym zamachem. A ci najbardziej wytrwali nawet dwa lub trzy!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial streaming Jacek Frentzel Tomasz Miara Trójka

Tantiemy dla twórców - dlaczego platformy streamingowe ich nie płacą?

- Tantiemy należą się twórcom filmowym za nadanie dzieła w telewizji, wyświetlanie w kinach, dystrybucję na różnych nośnikach. Giganci streamingu nie mają w tej chwili prawnego obowiązku dzielenia się zyskami z eksploatacji utworów - mówiła w Dwójce Małgorzata Machczyńska, radca prawny Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.
Zobacz więcej na temat:  prawo autorskie Dwójka Paweł Siwek streaming

Trendy i premiery. Co w tym roku czeka nas w kinie?

Rok 2023 zapowiada się bardzo ciekawie dla koneserów kina. Choć wciąż pozostaje kilka niewiadomych, wiele premier zostało ogłoszonych. Czekają na nas nie tylko horrory czy komedie, ale również kino autorskie. - Wydaje mi się, że będzie to rok, który może zadowolić bardzo szeroką grupę - zwraca uwagę filmoznawczyni, Diana Dąbrowska. Wiele premier już ogłoszono, ale wciąż nie wszystko odkryto. - Mam wrażenie, że kiniarze, dystrybutorzy i producenci bardzo mocno czekają na ten czas.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Roch Siciński KULTURA film polski Eryk Kulm streaming

Ta wspaniała ułuda. O fenomenie seriali

Na godzinę swojego ulubionego serialu kiedyś trzeba było czekać cały tydzień, a teraz możemy obejrzeć cały sezon na raz, nierzadko zarywając noc. Przez ostatnie kilkanaście lat pogląd na oglądanie seriali uległ ogromnej przemianie. Jak wygląda to dziś? – Jednym z elementów tłumaczących fenomen współczesnych seriali jest potrzeba emocjonalnej ułudy – twierdzi kulturoznawca i medioznawca z UKSW prof. Grzegorz Łęcicki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler serial Aleksander Ziemiańczyk platforma streaming telewizja psychologia