Polskie Radio
Section05
szpital

Koronawirus w Polsce. "Zagrożenie cały czas jest ogromne"

Bijemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem, natomiast tendencja wzrostowa jest już naszą rzeczywistością. - Wirus może zostać opanowany głównie za pomocą odpowiedzialni społecznej. Jeżeli będziemy racjonalnie postępować, doprowadzimy do bardziej gładkiego przejścia przez pandemię niż w innych krajach - mówi dr Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg koronawirus Koronawirus w Polsce szpital

"Siła wirusa tkwi w naszych słabościach". Dyrektor WIM o sytuacji epidemicznej w Polsce

- Skuteczna izolacja osób zakażonych, obok powszechnego testowania, jest podstawą wygaszenia epidemii - uważa dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak. - Walka z epidemią w jej obecnej skali wymaga zaangażowania wszystkich elementów systemu, nawet jeśli wykracza to poza ramy ich normalnej działalności – podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 wojsko szpital Warszawa POLSKA infografika

Dziecięcy szpital przyszłości

W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzono wiele wywiadów z pracownikami, pacjentami i opiekunami,  aby poznać największe ograniczenia i bolączki obecnego systemu ochrony zdrowia małego pacjenta. Wynikiem tego było powstanie Raportu Klubu Innowatorów Dziecięcych Szpitali, w którym autorzy z fundacji K.I.D.S. zawarli wizję jak należy zmienić szpitale dziecięce. 
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci zdrowie zdrowie dziecka centrum zdrowia dziecka szpital

"Nie zabraknie łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem". MSZ o wyposażeniu szpitali w Polsce

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że w szpitalach specjalistycznych nie zabraknie łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Także liczba respiratorów jest wystarczająca. Według danych ministerstwa obecnie oddziały zajmujące się pacjentami covidowymi mają do dyspozycji ponad 800 respiratorów, z których w użyciu jest 130.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia COVID-19 Ministerstwo Zdrowia szpital POLSKA infografika

Żywiec czekał na tę inwestycję. Otwarto szpital współfinansowany przez BGK

Żywiec ma nowy szpital. Udział w jego realizacji ma Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – który udzielił finansowania w kwocie 140 mln zł, co stanowi 60 proc. kosztów całej inwestycji. Szpital powstał na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu i spółką InterHealth Canada. To pierwszy i dotychczas jedyny taki projekt w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  BGK Żywiec szpital bank finansowanie partnerstwo