Polskie Radio
Section05

videoOnly

Jarosław Sellin: gdyby nie zniszczono państwa polskiego, nie byłoby Holokaustu

- Trzeba jasno powiedzieć, kto odpowiada za Holokaust. Wykonawcami, którzy go wymyślili, były Niemcy hitlerowskie, a w rozpoczęciu tego procesu pomogli sowieci, którzy rozbili państwo polskie i rozpoczęli z Niemcami II wojnę światową  - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Jarosław Sellin Katarzyna Gójska

"Po kolacji wyczytywano numery. Odprowadzano do krematorium"

- Esesman miał kijek, szedł i patrzył się tylko. Jeżeli ktoś był już w takim stanie, że nie nadawał się do pracy, to tylko pokazywał na niego kijkiem. Więzień musiał od razu podać swój numer. Pisarz notował jego numer. Po tej zbiórce, wracaliśmy do baraku, dostawało się tę kromkę chleba na kolację. Po tej kolacji wyczytywano ich numery i na piechotę odprowadzano do krematorium - wspomina Stanisław Zalewski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz II wojna światowa Holokaust

TYLKO U NAS "Boże, gdzie nas przywieźli!?", "Słyszeliśmy krzyki dzieci całą noc". Byli więźniowie wspominają Auschwitz

Byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejskiej bibliotece w Oświęcimiu, opowiadali o koszmarze, jaki przeżyli w obozie zagłady. - Słyszeliśmy krzyki dzieci żywcem wrzucanych do ognia - opowiadał Benjamin Lesser. Z kolei Alina Dąbrowska mówiła wprost: "To było piekło". Posłuchaj tych wstrząsających historii, bo jak mówi Leon Weintraub, "musimy pamiętać o tych okrucieństwach, ku przestrodze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Holokaust II wojna światowa

Andrzej Bauer: w tej chwili mamy w muzyce wieżę Babel

- Cechą muzyki nowej jest to, że współistnieją zupełnie różne języki i style muzyczne. Część kompozytorów pisze muzykę spoglądającą w przeszłość, nawiązującą do dawnych epok, spokojną, kontemplacyjną. Inni piszą zupełnie nową, sonorystyczną, oderwaną od czegokolwiek, co było w tradycji muzycznej przed wiekiem XX. Jakby z innej planety. I to wszystko współistnieje - mówił gość Programu 2 Polskiego radia, wiolonczelista, dyrygent i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela Andrzej Bauer KULTURA Andrzej Sułek Dwójka

Były więzień Auschwitz: wciąż pamiętam krzyk kobiet prowadzonych do krematorium

- Wyprowadzono kobiety przed barak, na apel – tak mówiono. Kazano im się rozbierać, no, to był przecież listopad już, nie było ciepło na zewnątrz. Podjeżdżały samochody ciężarowe, ładowano je jak towar - wspominał Stanisław Zalewski. - I samochód jechał, w jakim kierunku, to więźniowie wiedzieli i wiedziały te kobiety...
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Auschwitz II wojna światowa Holokaust

"Auschwitz to najgorsze miejsce w historii"

- Jeżeli my będziemy pamiętać jeden punkt na mapie świata, gdzie zdarzyła się najgorsza tragedia, to jest tam, w Auschwitz-Birkenau. Nigdy nie możemy być pewni, że wiedząc, co tam było, już więcej to się nie powtórzy. Ale jest nadzieja, że jeżeli my będziemy pamiętać, to jesteśmy o jeden krok zawsze dalej od powtórzenia takiego ludobójstwa - mówił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Auschwitz Holokaust Żydzi II wojna światowa

Naczelny Rabin Polski: Nigdy nie dowiemy się, gdzie był Bóg w czasie wojny

- Dlaczego Bóg milczał w czasie wojny, czy on milczał w czasie wojny? Nie znam odpowiedzi, po prostu żyję z wielkim znakiem zapytania. Ale to nie znaczy, że wierzę mniej. Ja wierzę, być może, nawet bardziej, razem z tym znakiem zapytania - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Żydzi Holokaust II wojna światowa Auschwitz

TYLKO U NAS Dzieciństwo w piekle. Wstrząsająca opowieść Barbary Gautier, byłej więźniarki Auschwitz

Jako dziecko trafiła do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam była poddawana okrutnym, pseudomedycznym eksperymentom. Barbara Wojnarowska-Gautier w rozmowie z PolskimRadiem24.pl opowiedziała o piekle Auschwitz i o tym, jak udało jej się przeżyć. Mówiła też, czym był dla niej powrót po latach do tego miejsca i dlaczego nie wolno zakłamywać historii.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica II wojna światowa