Polskie Radio
Section05

wiara

Święto Objawienia Pańskiego. Prof. Strzałkowska: symboliczne i jedno z najbardziej pierwotnych

- Ewangelia nie mówi o królach, lecz o mędrcach, którzy przybyli ze wschodu. Mają oni być symbolem tego, że uznają w Jezusie mesjasza i króla, oczekiwanego nie tylko przez wyznawców wywodzących się z judaizmu, ale przez cały świat. - mówiła prof. Barbara Strzałkowska, biblistka (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia Kościół Kościół i kultura tradycja Dorota Kania

Uroczystości Objawienia Pańskiego. Ks. dr hab. Dariusz Oko: prawdy trzeba szukać ze wszystkich sił

- Bóg przychodzi do nas, by pokazać, jak żyć, jak się nawrócić, jak uczynić nasze zżycie pięknym, sensownym i owocnym, takim jakiego chciał dla nas, a my niestety od niego się odwróciliśmy. To jest główna tajemnica tego święta - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog, filozof. Gościem Adriana Klarenbacha był także prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia Kościół Kościół i kultura tradycja Adrian Klarenbach

"Mają pokazać obecność Boga w transcendencji". Ks. dr Zenon Hanas o elementach święta Trzech Króli

- Bóg objawia się w ludzkiej rzeczywistości, dlatego obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego. Pisanie kredą na drzwiach liter, procesje inscenizujące Pochód Trzech Króli to elementy, które mają pokazać obecność Boga w transcendencji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr Zenon Hanas z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Trzech Króli Kościół katolicki chrześcijaństwo religia Kościół Kościół i kultura tradycja

Święto Objawienia Pańskiego. Kard. Nycz: Warszawo, świeć dla innych miast i części Polski

- Trzeba, żebyśmy idąc ulicami naszego miasta wołali za pierwszym czytaniem: Powstań Warszawo; Świeć dla innych miast i części Polski; świeć przykładem jasnego, dobrego chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich ludzi potrzebujących naszej pomocy - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - W tym duchu wyjdziemy spod placu Zamkowego rozpoczynając tegoroczny Orszak Trzech Króli - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kazimierz Nycz Trzech Króli

Co świętujemy 6 stycznia? Znaczenie uroczystości Objawienia Pańskiego

W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzi się uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną w tradycji jako Trzech Króli. Hołd, który złożyli dzieciątku Jezus mędrcy  symbolizuje pokłon ludzkości przed Bogiem Wcielonym. Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski podkreśla, że każdy poszukujący prawdy, może odnaleźć Boga objawionego.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Kościół katolicki aktualności katolickie POLSKA społeczeństwo

Spada liczba misjonarzy. "Wielu z nich wraca do kraju z powodu wieku oraz stanu zdrowia"

Z roku na rok liczba misjonarzy z naszego kraju spada. W roku 2010 było ich 2140. W roku 2016 było 2007 polskich misjonarzy i misjonarek, a obecnie jest 1800.- Wielu z nich wraca do kraju z powodu wieku oraz stanu zdrowia - powiedział sekretarz Komisji KEP ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha SVD. Duchowny dodał, że spada także liczba osób przygotowujących się do wyjazdu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia duchowieństwo chrześcijaństwo

Na całym świecie posługuje 1800 misjonarek i misjonarzy z Polski. Jutro zbiórka na Fundusz Misyjny

Jutro obchodzimy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, przeżywany pod hasłem "Z Wieczernika aż po krańce świata". Tego dnia w kościołach zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Finansowane jest z niego Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie przez dziewięć miesięcy przygotowują się do wyjazdu na misje kapłani diecezjalni, osoby zakonne oraz ludzie świeccy. W tym roku jest tam 13 osób: w tym trzy siostry zakonne, jeden kapłan zakonny i 9 księży diecezjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki katolicyzm społeczeństwo pomoc chrześcijaństwo aktualności katolickie Afryka Ameryka Azja wolontariat