Polskie Radio
Section05
wołowina

ANALIZA Ubój chorych krów. "Sprawa została wyolbrzymiona"

Informacje o nielegalnym pozyskiwaniu mięsa od chorych krów w jednej z mazowieckich ubojni, o których informowali reporterzy "Superwizjera", odbiły się szerokim echem w Polsce i za granicą. W związku ze sprawą przedstawiciele KE do piątku będą prowadzić kontrole w polskich ubojniach. Tymczasem minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uspokaja. - Ta sprawa została wyolbrzymiona do niewyobrażalnych rozmiarów - mówi. 
Zobacz więcej na temat:  wołowina POLSKA Komisja Europejska prawo Sanepid

Trwa liczenie strat i wyjaśnianie afery z ubojem krów

Policja, władze weterynaryjne, a od poniedziałku inspektorzy Komisji Europejskiej wyjaśniają wszystkie aspekty związane z aferą nielegalnego uboju i sprzedaży za granicę oraz w Polsce mięsa krów. Pracę traci powiatowy lekarz weterynarii, policja kontroluje ogłoszenia w internecie, trwa audyt w Głównym Inspektoracie Weterynarii. Spada sprzedaż i ceny wołowiny - oblicza się, że rolnicy i hodowcy mogą stracić nawet 600 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo wołowina eksport

Afera nielegalnego uboju chorych krów: są zarzuty, kontrole

Polskie służby weterynaryjne, policja oraz prokuratura wszczęły procedury i prowadzą postępowania związane z aferą wysyłki do 10 krajów oraz do ponad 20 punktów w Polsce mięsa z nielegalnego uboju chorych krów w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka. Trwają kontrole we wszystkich rzeźniach, mięso jest wycofywane, właściciele otrzymali zarzuty. Inspekcja sanitarna zapewnia – sprzedawane w Polsce mięso jest bezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Komisja Europejska wołowina handel GOSPODARKA

Więcej wołowiny z Ameryki Płd? Polscy producenci mają obawy

Unia Europejska zgodziła się na powiększenie bezcłowego kontyngentu południowoamerykańskiej wołowiny z 70 do 99 tysięcy ton. Decyzja zapadła w lutym, w ramach negocjacji o wolnym handlu z krajami Wspólnego Rynku Południa tzw. Mercosur, wśród których są Brazylia i Argentyna, ale ponoć taki import może być jeszcze większy. Zgoda Brukseli wzbudziła w Europie obawy o przyszłość hodowli bydła ras mięsnych. Zaniepokojona jest Polska, będąca dużym eksporterem wołowiny.
Zobacz więcej na temat:  wołowina Ameryka Południowa żywność