Polskie Radio
Section05

Wszechświat

Pierwszy gwiazdor fizyki. Co tak naprawdę wiemy o Albercie Einsteinie?

To nazwisko zna każdy, choć mało kto wie, dlaczego właściwie Einstein był tak sławny. Jako ikona popkultury jego postać stała się niezależna od prawdziwej osoby. – W korespondencji, która napływała do niego z całego świata, pojawiały się pytania: "czy pan naprawdę istnieje?" – mówił historyk nauki Jarosław Włodarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Albert Einstein fizyka NAUKA naukowcy nagroda Nobla pole elektromagnetyczne natura matematyka Masa energia światło

Pierwsza taka planeta w kosmosie. Odkryli ją przypadkiem

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przypadkiem odkryli planetę, która okazała się jedyną taką w znanym wszechświecie. 2M1510 (AB) b okrąża układ dwóch innych ciał niebieskich, co już samo w sobie jest dosyć rzadkie, ale w dodatku jej orbita jest prostopadła do płaszczyzny ich ruchu. - To dość nieprawdopodobne i ekscytujące - ocenia astrofizyk Amaury Triaud z Uniwersytetu w Birmingham.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos NAUKA przyroda

Częściowe zaćmienie Słońca. Wiemy, o której spojrzeć w niebo

Już w najbliższą sobotę będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Spektakularne zjawisko będzie widoczne nad Polską o różnych porach, ze zmienną intensywnością. Poniżej przedstawiamy listę miast z przewidywanymi godzinami wystąpienia zaćmienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos niebo wiedza NAUKA ciekawostki przyroda zaćmienie słońca księżyc słońce planeta planety gwiazdy zaćmienie księżyca Ziemia

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy i jak je obserwować

- To będzie częściowe zaćmienie Słońca, co oznacza, że Księżyc częściowo zakryje tarczę słoneczną - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem prof. Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego. Niezwykłe zjawisko zobaczymy na niebie już w najbliższą sobotę 29 marca br.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiedza NAUKA ciekawostki natura przyroda kosmos słońce planeta planety księżyc zaćmienie słońca zaćmienie księżyca niebo

Sonda Einsteina zarejestrowała wybuch promieni X. "Coś niezwykłego"

Europejsko-chińska Sonda Einsteina wykryła sygnał pochodzący z dwójki nietypowych gwiazd. Jedna z nich, gwiazda typu Be, ważyła 12 razy więcej niż Słońce. Druga była "gwiezdnym trupem", inaczej zwana białym karłem. - Badanie dostarcza nam nowych informacji na temat rzadko obserwowanej fazy ewolucji gwiazd. Fascynujące jest obserwowanie, jak oddziałujące ze sobą dwie masywne gwiazdy mogą doprowadzić do tak intrygującego rezultatu - powiedział Ashley Chrimes, astronom z ESA.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia gwiazdy ŚWIAT

Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Czy są powody do obaw?

Asteroida 2024 YR4 jest na kursie kolizyjnym z Ziemią, astronomowie muszą zatem wiedzieć o niej więcej. Obiekt będzie wiosną obserwował Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Przede wszystkim jest nadzieja na dokładniejsze dane o rozmiarze obiektu. Obecnie ryzyko uderzenia asteroidy w naszą planetę w grudniu 2032 roku szacowane jest na ponad 2 procent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos NAUKA układ słoneczny asteroida