Polskie Radio
Section05
wybory w USA

"Przełom w relacjach polsko-ukraińskich jest potrzebny"

Bezpieczeństwo w regionie, wybory w Stanach Zjednoczonych, europejska perspektywa Ukrainy, energetyka i kwestie historyczne – o tym mają rozmawiać podczas piątkowego spotkania w Warszawie prezydent Andrzej Duda z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko. O trudnych relacjach obu państw rozmawiali w Debacie Poranka Maciej Zaniewicz (eastbook.eu), dr Adam Lelonek (Centrum Badań Polska-Ukraina) i Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia w Kijowie).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Krzysztof Grzybowski Paweł Buszko Krym Petro Poroszenko rząd Beaty Szydło wojsko Andrzej Duda USA energetyka wybory w USA

Trump prezydentem USA. "Mówił to, co chcieli słyszeć"

- Zaskoczenie wynikiem wyborów prezydenckich wynika z tego, że dużo było w nas życzeniowego myślenia – powiedział w programie Światowa Szachownica amerykanista prof. Bohdan Szklarski. Gość odniósł się w ten sposób do wygranej Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton USA wybory w USA wybory prezydenckie w USA Bogdan Szklarski Grzegorz Ślubowski Światowa Szachownica - archiwalne

Spada wartość złotego. Efekt wyborów w USA?

Przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych analitycy wieszczyli, że zwycięstwo Donalda Trumpa przyniesie armagedon na giełdach. Mimo jego zwycięstwa parkiety na świecie są w kolorze zielonym. Osłabia się jednak polska waluta, a najsilniejszy jej spadek odnotowany został w piątek. O rynkach finansowych po wyborach w Stanach Zjednoczonych, rozmawiali w Pulsie Gospodarki ekonomista Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), ekonomistka Monika Kurtek (Bank Pocztowy) i publicysta Krzysztof Mroczkowski („Nowy Obywatel”).
Zobacz więcej na temat:  dolary Donald Trump frank szwajcarski GOSPODARKA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Ameryka kontra Donald Trump. Jak za Lincolna?

– To kampanijne wypowiedzi Donalda Trumpa sprawiły, że ma wielu zagorzałych przeciwników – powiedział Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Tysiące ludzi w USA kontynuuje uliczne protesty przeciwko nowo wybranemu prezydentowi. W audycji "Świat w powiększeniu" rozmowa na temat źródeł tak zdecydowanych manifestacji przeciwko wynikom wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Hillary Clinton Marek Wałkuski USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Donald Trump prezydentem. Będzie druga Jałta?

– Wydaje mi się, że rewolucji na polu międzynarodowym, w wydaniu Donalda Trumpa, nie będzie – powiedział Krzysztof Feusette. Jak będzie wyglądała polityka międzynarodowa amerykańskiego prezydenta? W audycji "Wróżenie z faktów", do tematu wyborów prezydenckich w USA, dziennikarz tygodnika "W Sieci" odniósł się razem z Bogusławem Chrabotą, red. nacz. "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Chrabota Donald Trump Łukasz Warzecha NATO USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

"Odejście Rzeplińskiego nie zakończy sporu o TK"

- Wszystko co się ostatnio dzieje, głównie w kwestii zamieszania wokół nowego regulaminu TK, zmierza do tego, by sparaliżować wybór nowego prezesa. Prezydent dostanie do wyboru kandydatury, z których żadna nie będzie mu odpowiadała - mówił na antenie radiowej Jedynki Łukasz Warzecha. - PiS chodzi o to, żeby mieć własnego przewodniczącego TK - stwierdził Grzegorz Sroczyński.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rzepliński Grzegorz Sroczyński Łukasz Warzecha Marek Mądrzejewski Święto Niepodległości Trybunał Konstytucyjny Tydzień Kontra Tydzień wybory w USA

Apel prezydenta próbą zasypania podziałów

– Prezydent Andrzej Duda wyraźnie zaakcentował swoją skłonność do tego, by co najmniej zafastrygować to pęknięcie, które jest pomiędzy ludźmi wyznającymi różne poglądy na państwo – mówił o przemówieniu Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice. Wydarzenia tygodnia komentowała w Polskim Radiu 24 również Anna Sarzyńska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda polityka Święto Niepodległości Andrzej Jonas Donald Trump wybory w USA