X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
zbiór zastrzeżony IPN

Zbiór zastrzeżony IPN. "Nie będzie wielu znanych nazwisk"

– To bardzo ciekawe, przydatne pod wieloma względami materiały. Pozwalają uzupełnić luki, których bez tych dokumentów nie bylibyśmy w stanie wypełnić – podkreślał w Nosie Kleopatry dr Witold Bagieński. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o wartości odtajnianych obecnie akt z tzw. zabioru zastrzeżonego IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL IPN zbiór zastrzeżony IPN historia Polski komunizm

"Lakar" – szpieg wywiadu PRL

Jego dokumentacja została niedawno ujawniona przez Agencję Wywiadu w ramach odtajnienia zbioru zastrzeżonego IPN. Znany jest z działalności pod pseudonimem "Lakar", funkcjonował również pod nazwiskiem Stefan Walecki.  – W moim przekonaniu Andrzej Madejczyk to jeden z najciekawszych szpiegów wywiadu PRL – mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  zbiór zastrzeżony IPN IPN wywiad Konrad Hejmo

Likwidacja zbioru zastrzeżonego IPN. "Budził kontrowersje"

Od piątku 16 czerwca nie ma już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Upłynął bowiem ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL. Zbiór był utajniony ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Marzena Kruk z IPN. Z kolei o wszczętym wobec Donalda Trumpa postepowaniu w Senacie mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN Donald Trump Rosja USA FBI

Archiwum IPN: zbiór zastrzeżony przestaje istnieć

Od piątku nie będzie już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. 16 czerwca upływa ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów, wytworzonych przez służby specjalne PRL, które były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej służby specjalne zbiór zastrzeżony IPN HISTORIA

Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony w archiwum IPN

Tzw. zbiór zastrzeżony, czyli tajne archiwa po PRL przechodzą w piątek do historii. Obecnie tylko IPN, a nie cywilne i wojskowe służby specjalne, będzie decydować, które z dokumentów mogą być utajnione. To skutek nowelizacji ustawy o IPN z 2016 r. Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że choć nie wszystkie dokumenty uda się dziś przenieść do zbioru otwartego to formalnie, tak zwana "zetka" przestaje istnieć.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej zbiór zastrzeżony IPN POLSKA historia Polski

Archiwum IPN: Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony

Instytut Pamięci Narodowej nie zdąży do 16 czerwca w pełni odtajnić zbioru zastrzeżonego. W piątek upłynął ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL, które przez lata były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W Polskim Radiu 24 komentarz historyków Piotra Dmitrowicza, Sławomira Cenckiewicza oraz rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN

Zbiór zastrzeżony IPN. "Jesteśmy zaniepokojeni"

Prezes IPN doktor Jarosław Szarek wyraził zaniepokojenie w związku z opóźnieniem przeglądu akt tworzących tzw. zbiór zastrzeżony w Archiwum Instytutu. Poszczególne służby miały dokonać przeglądu tajnych akt służb PRL do 31 marca. Z tego terminu wywiązała się jedynie Straż Graniczna. Sprawą opóźnienia zajmuje się we wtorek Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Jarosław Szarek straż graniczna zbiór zastrzeżony IPN ABW

Debata Poranka: IPN ujawnia zbiór zastrzeżony

Instytut Pamięci Narodowej opublikował dziś wykaz materiałów, wyłączonych w zeszłym roku ze zbioru zastrzeżonego. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 – Piotr Semka, publicysta „Do Rzeczy”, dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i prof. Antoni Dudek, historyk – mówili o znaczeniu tych materiałów w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  zbiór zastrzeżony IPN IPN historia PRL Piotr Semka Andrzej Anusz Antoni Dudek