Polskie Radio
Section05
zbiór zastrzeżony IPN

Zbiór zastrzeżony IPN. "Nie będzie wielu znanych nazwisk"

– To bardzo ciekawe, przydatne pod wieloma względami materiały. Pozwalają uzupełnić luki, których bez tych dokumentów nie bylibyśmy w stanie wypełnić – podkreślał w Nosie Kleopatry dr Witold Bagieński. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o wartości odtajnianych obecnie akt z tzw. zabioru zastrzeżonego IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL IPN zbiór zastrzeżony IPN historia Polski komunizm

"Lakar" – szpieg wywiadu PRL

Jego dokumentacja została niedawno ujawniona przez Agencję Wywiadu w ramach odtajnienia zbioru zastrzeżonego IPN. Znany jest z działalności pod pseudonimem "Lakar", funkcjonował również pod nazwiskiem Stefan Walecki.  – W moim przekonaniu Andrzej Madejczyk to jeden z najciekawszych szpiegów wywiadu PRL – mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  zbiór zastrzeżony IPN IPN wywiad Konrad Hejmo

Likwidacja zbioru zastrzeżonego IPN. "Budził kontrowersje"

Od piątku 16 czerwca nie ma już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Upłynął bowiem ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL. Zbiór był utajniony ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Marzena Kruk z IPN. Z kolei o wszczętym wobec Donalda Trumpa postepowaniu w Senacie mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN Donald Trump Rosja USA FBI

Archiwum IPN: zbiór zastrzeżony przestaje istnieć

Od piątku nie będzie już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. 16 czerwca upływa ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów, wytworzonych przez służby specjalne PRL, które były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej służby specjalne zbiór zastrzeżony IPN HISTORIA

Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony w archiwum IPN

Tzw. zbiór zastrzeżony, czyli tajne archiwa po PRL przechodzą w piątek do historii. Obecnie tylko IPN, a nie cywilne i wojskowe służby specjalne, będzie decydować, które z dokumentów mogą być utajnione. To skutek nowelizacji ustawy o IPN z 2016 r. Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że choć nie wszystkie dokumenty uda się dziś przenieść do zbioru otwartego to formalnie, tak zwana "zetka" przestaje istnieć.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej zbiór zastrzeżony IPN POLSKA historia Polski

Archiwum IPN: Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony

Instytut Pamięci Narodowej nie zdąży do 16 czerwca w pełni odtajnić zbioru zastrzeżonego. W piątek upłynął ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL, które przez lata były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W Polskim Radiu 24 komentarz historyków Piotra Dmitrowicza, Sławomira Cenckiewicza oraz rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN

Zbiór zastrzeżony IPN. "Jesteśmy zaniepokojeni"

Prezes IPN doktor Jarosław Szarek wyraził zaniepokojenie w związku z opóźnieniem przeglądu akt tworzących tzw. zbiór zastrzeżony w Archiwum Instytutu. Poszczególne służby miały dokonać przeglądu tajnych akt służb PRL do 31 marca. Z tego terminu wywiązała się jedynie Straż Graniczna. Sprawą opóźnienia zajmuje się we wtorek Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Jarosław Szarek straż graniczna zbiór zastrzeżony IPN ABW

Debata Poranka: IPN ujawnia zbiór zastrzeżony

Instytut Pamięci Narodowej opublikował dziś wykaz materiałów, wyłączonych w zeszłym roku ze zbioru zastrzeżonego. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 – Piotr Semka, publicysta „Do Rzeczy”, dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i prof. Antoni Dudek, historyk – mówili o znaczeniu tych materiałów w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  zbiór zastrzeżony IPN IPN historia PRL Piotr Semka Andrzej Anusz Antoni Dudek