Od teorii do praktyki - jak bronić praw dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:00
Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka to wydarzenie, upamiętniające działalność na rzecz dzieci i 75-lecie ostatniej drogi Janusza Korczaka, Stefy Wilczyńskiej i dzieci z Domu Sierot.
Audio
  • Jak dbać o prawa dziecka - rozmowa z Przemysławem Kacą i Sewerynem Paściakiem (Strefa Prywatna/Czwórka)
Janusz Korczak
Janusz Korczak Foto: PAP/CAF-ARCHIWUM /AW/

W naszym studiu pojawili się uczestnicy trwającego od 13 do 15 września Kongresu, Przemysław Kaca i Seweryn Paściak, pedagodzy ze Słupska. - Dziecko to obywatel już dzisiaj. Nie stanie się obywatelem "za chwilę", już nim jest. Janusz Korczak dał dzieciom możliwość wyrażania własnego zdania i o tym trzeba pamiętać, że każde dziecko takie prawo ma - tłumaczył Parzemysław Kaca. Jak podkreślali goście Czwórki, w swojej pracy opierają się na podmiotowym traktowaniu dzieci i młodzieży. - Chcemy, by partycypowali oni w naszych działaniach. My nie robimy czegoś "dla nich", razem z nimi tworzymy otaczającą nas rzeczywistość - mówił Seweryn Paściak.

W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem opowiadali także m.in. o teledysku "Muszkieterowie Szpiku" oraz o warsztatach graffiti zrealizowanych wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką, efektem których był mural z hasłem "Szanuj i reaguj" i z sentencją Janusza Korczaka. Mówili także o zbliżającym się projekcie dotyczącym dopalaczy w ramach inicjatywy "Hip-Hop Druga Szansa". W programie rozmawialiśmy także z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia Czwórki.


Rozmowa w studiu Czwórki Rozmowa w studiu Czwórki

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Przemysław Kaca i Seweryn Paściak (uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka, pedagodzy)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd


Czytaj także

Książki dla Gwinei. Odmienią życie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 13:10
Sto tysięcy elementarzy może zmienić życie wielu dzieci w Afryce. Te kilkaset stron pokrytych drukiem to wiedza, której brakuje w wielu tamtejszych krajach. - Tylko 40 procent gwinejskich dzieci kiedykolwiek pójdzie do szkoły, a większość nie ukończy pierwszej klasy - mówi Karolina Bieniek z wrocławskiej Fundacji Art Transparent, organizatora akcji "Książki dla Gwinei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podrapane kolana i życie na podwórku. "Tarapaty" wkrótce w kinach

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 18:23
- To, że Julka i Olek wpadają na siebie daje im szansę, by coś w sobie zmienić. Łączą ich tytułowe tarapaty i we wspólnym radzeniu z kłopotami wykuwa się ich przyjaźń - opowiada Marta Karwowska, reżyserka filmu "Tarapaty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko w restauracji to nowe tabu. "Hałasują, bo się nudzą"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 23:00
- Na wszystkie sytuacje, jakie są poza domem pracujemy w naszych czterech ścianach. Jeśli jesteśmy uważni na dzieci i znamy je dobrze, to wtedy możemy przewidzieć ich zachowania - mówi Elżbieta Manthey, autorka bloga Juniorowo.
rozwiń zwiń