Niech "Kibice śpiom gdzie chcom"!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 14:00
Organizatorzy akcji apelują do służb miejskich, by nie karały mandatami fanów piłki nocujących w miejscach użyteczności publicznej. Sami załatwiają darmowe noclegi w hotelach!
Audio
  • Ewelina Grygiel opowiada o akcji "Kibice śpiom gdzie śpiom" i wolontariuszach Euro 2012.
  • Artur Oporski ze Stowarzyszenia Automobilklub Warszawski o pierwszej pomocy na ulicach stolicy.

W popularnym portalu społecznościowym została zorganizowana akcja "Kibice śpiom gdzie chcom"; dziś ma ona już ponad 13 tysięcy fanów. To strona dla fanów futbolu oraz miast-gospodarzy Euro 2012. Jak twierdzą jej założyciele, chodzi o zwrócenie uwagi na kibiców, którzy po meczowych szaleństwach chcą spokojnie odpocząć, choć nie wykupili miejsca w hotelu.

To przestrzeń wymiany informacji, w których miejscach najłatwiej o nocleg pod chmurką. Padają adresy parków, miasteczek studenckich, dworców. Organizatorzy apelują do władz, policji i straży miejskiej, aby przymykali oko na śpiących fanów piłki i nie karali ich mandatami.
- Kibice tworzą klimat imprezy. Nie można ich kojarzyć z pijanymi chuliganami; to normalni ludzie, którzy szaleją i świętują po meczu, a potem chcą się chwilę przespać - wyjaśnia Artur Lisowski, pomysłodawca akcji.

Akcja już przynosi wymierne skutki: udało się załatwić bezpłatne noclegi w hotelach we Wrocławiu i Warszawie. Ale nie tylko organizatorzy akcji "Kibice śpiom gdzie chcom" pomagają fanom piłki nożnej. UEFA powołała kilkuset wolontariuszy do obsługi kibiców. - W Warszawie mamy około 850 ochotników; w dni meczowe wszyscy są na ulicach miasta; w spokojniejszy dzień jest ich trochę mniej - wyjaśnia szefowa wolontariuszy, Marta Dermańska z Centrum Komunikacji Społecznej Wolontariat Miast-Gospodarzy UEFA 2012. - Każdy ochotnik jest gruntownie przeszkolony. Doradzi, jak w Warszawie można kulturalnie spędzić czas, powie, gdzie jest najbliższy punkt opieki medycznej, jeśli taki będzie potrzebny.

Wolontarusze Euro 2012 mówią w wielu językach. Ile lat ma najstarszy z nich i jak rozpoznać ochotnika na ulicy, dowiesz się słuchając audycji "Pod lupą" .

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Arturem Oporskim ze Stowarzyszenia Automobilklub Warszawski o pierwszej pomocy na ulicach stolicy - Posłuchaj.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od mozarelli do carpaccio: Robert Sowa i tajemnice kuchni włoskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 17:00
- Polaków można podzielić na dwie grupy: część uważa, że kuchnia włoska to tylko pizza, a druga – że to tylko makarony, czyli pasta – mówił w Czwórce znany mistrz sztuki kulinarnej, Robert Sowa. – A to przecież nieprawda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie pomnażać oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 08:00
- Napisałem tę książkę, żeby w sytuacji problemów finansowych, każdy mógł wesprzeć się informacjami w niej zawartymi - mówił w Czwórce Maciej Samcik, autor poradnika "Jak pomnażać oszczędności?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy ojcowie hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 15:00
- Ten gatunek narodził się z jamajskiego toastingu, czyli nawijania do beatu, oraz rapu, czyli rymowanych prób podrywania dziewczyn przez Afroamerykanów - opowiadał w Czwórce DJ Anusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internetowi hejterzy są na wyginięciu?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 13:00
Wbrew obiegowym opiniom język nienawiści w internecie stanowi marginalną część wszystkich toczących się tam dyskusji. Do takich zaskakujących wniosków doszli organizatorzy akcji "Komentuj. Nie obrażaj".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci Pragi malują Warszawę na Euro

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 08:00
- Na początku nie było łatwo. Na pierwszych dzieciaki zajęciach rysowały głównie emblematy Legii i innych klubów sportowych - opowiadali w Czwórce organizatorzy akcji "This Way".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni na trybunach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 09:30
- W Polsce ciągle pokutuje podejście, że osoba na wózku, czy to osoba niewidoma nie mają szans na bycie kibicem. Przez nasz projekt staramy się udowodnić, że jest inaczej – mówi w Czwórce koordynatorka projektu "Futbol bez barier".
rozwiń zwiń