Dzieci Pragi malują Warszawę na Euro

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 08:00
- Na początku nie było łatwo. Na pierwszych dzieciaki zajęciach rysowały głównie emblematy Legii i innych klubów sportowych - opowiadali w Czwórce organizatorzy akcji "This Way".
Audio

"This way" powstał z myślą o ludziach, którzy w trakcie Mistrzostw nie będą mieli szans wejść na stadiony i usłyszeć gwizdka sędziego na żywo. Ich reprezentantami w projekcie "This way" jest młodzież ze stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej). To oni, razem z artystami street-artu, przez ostatnie dni malowali obrazy na ulicach Warszawy, a także w Kijowie.

- Stadion znajduje się na Pradze, a nie jest to dzielnica, która cieszy się najlepszą reputacją. Chcieliśmy zrobić coś, co pozwoli jej mieszkańcom, przede wszystkim tamtejszym dzieciom i młodzieży zaistnieć w czasie Euro w sposób konstruktywny - opowiadała w Czwórce Maryna Czaplińska, koordynator projektu.

W trakcie warsztatów street-artowych organizowanych przez Fundację Vlep[v]net, dzieci poznały m.in. techniki sitodruku, plakatu i szablonu i spotkały się ze światowej sławy streetartowcacami.

- Chodziło o przygotowanie dzieci w takim stopniu, żeby mogły stanąć na ścianie, obok wielkich artystów. Żeby razem z nimi zaprojektowały murale i razem z nimi je malowały - opowiadał opiekun dzieci Tomasz Szczepański. - Dla nich to było trudne na początku, bo musieli nawiązać kontakt z artystami, którzy jawili im się jako zwariowane jednostki, trudno było im też, przeskoczyć pewne schematy dotyczące malowania różnych rzeczy.

Murale namalowane przez dzieci razem z artystami można oglądać na Pradze Północ, ulicy Stalowej, ale też na Żoliborzu i na Placu Lelewela.

Więcej na temat akcji dowiesz się słuchając nagrania audycji.
bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Euro 2012 na Ukrainie: będzie lepiej niż w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 10:00
Polacy na kilkadziesiąt dni przed Euro 2012 pocieszają się, że na Ukrainie jest gorzej, tymczasem jak donosi korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski, prace przygotowawcze idą tam pełną parą i sami Ukraińcy raczej się nie martwią o swoje przygotowanie do imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Znad Wilii nadaje już 20 lat!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
- Życzymy sobie, żeby słuchały nas 3 miliony, bo tyle jest mieszkańców na Litwie - mówiła w Czwórce Renata Widtmann, redaktorka polskiego radia nadającego z Wilna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AbradAb: ze złości zepsułem sobie netbooka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 16:00
Śląski raper jest jednym z bardziej lubianych reprezentantów polskiej sceny hip-hopowej. Czasem jednak zdarza mu się pokazać różki, o czym muzyk opowiedział w Czwórce przy okazji rozmowy o swojej najnowszej płycie "ExtraVertik”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od mozarelli do carpaccio: Robert Sowa i tajemnice kuchni włoskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 17:00
- Polaków można podzielić na dwie grupy: część uważa, że kuchnia włoska to tylko pizza, a druga – że to tylko makarony, czyli pasta – mówił w Czwórce znany mistrz sztuki kulinarnej, Robert Sowa. – A to przecież nieprawda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juwenalia warszawskie: od disco-polo do ciężkiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 09:36
- Świętujemy najpiękniejsze lata swojego życia i musimy się wybawić przed sesją, nie pozwolimy, żeby ktokolwiek zepsuł nasze święto - mówi Tomasz Sachanowicz rzecznik prasowy warszawskiego święta studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie pomnażać oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 08:00
- Napisałem tę książkę, żeby w sytuacji problemów finansowych, każdy mógł wesprzeć się informacjami w niej zawartymi - mówił w Czwórce Maciej Samcik, autor poradnika "Jak pomnażać oszczędności?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadbaj o wizerunek swojej firmy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 15:00
Internetowa Rewolucja to kampania edukacyjna, dzięki której dowiemy się, jak można aktywnie i przede wszystkim skutecznie zaistnieć i promować się w sieci. W Czwórce opowiadał o niej Piotr Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy ojcowie hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 15:00
- Ten gatunek narodził się z jamajskiego toastingu, czyli nawijania do beatu, oraz rapu, czyli rymowanych prób podrywania dziewczyn przez Afroamerykanów - opowiadał w Czwórce DJ Anusz.
rozwiń zwiń