X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Współczesny terroryzm. Jak się przed nim chronić?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 17:30
Od wielu lat powtarzające się ataki terrorystyczne wzbudzają niepokój na świecie. Kolejne zamachy wywołują narastające uczucie zagrożenia. W Manchesterze 22 maja 2017 roku ich celem stali się młodzi ludzie, bawiący się na koncercie gwiazdy pop. Jak zachowywać się w trakcie ataku oraz dlaczego Europa jest tak częstym celem działań terrorystów?
Audio
  • Czym motywowany jest współczesny terroryzm? (Czat Czwórki/Czwórka)
Gateshead, Wielka Brytania. Kwiaty pod pomnikiem Anioła Północy pamięci ofiar, które zginęły w zamachu terrorystycznym w Manchesterze w maju 2017 roku
Gateshead, Wielka Brytania. Kwiaty pod pomnikiem Anioła Północy pamięci ofiar, które zginęły w zamachu terrorystycznym w Manchesterze w maju 2017 rokuFoto: DavidGraham86/Shutterstock.com

Katarzyna Maniszewska Nie zmieniajmy naszych zachowań, jednak miejmy świadomość tego, że jeśli widzimy coś niepokojącego, to trzeba to sygnalizować. Terroryści chcą wzbudzić strach i destabilizować społeczeństwa

- Terrorystom zależy na nagłośnieniu swoich działań i umiędzynarodowieniu konfliktu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby Europa była przestraszona - tłumaczy dr Katarzyna Maniszewska, ekspertka ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. - Paradygmat działań terrorystycznych zmienił się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Terroryzm to nie jest nowe zjawisko. Obecnie motywuje go głównie islamski fundamentalizm, a Zachód postrzegany jest jako główny wróg - dodaje zaproszona ekspertka.

Natomiast Andrzej Mroczek, ekspert ds. terroryzmu z Uniwersytetu SWPS i City Service, wyjaśnia, jak zachowywać się, gdy staniemy się ofiarami terrorystycznego ataku. - Nie ma jednolitych wskazówek. Trzeba pamiętać, że każda sytuacja jest inna. Inaczej należy zachowywać się w przypadku bomby, inaczej podczas strzelaniny, a jeszcze inaczej, gdy staniemy się zakładnikami - mówi. - W tym ostatnim przypadku najgorsze jest pierwszych osiem do dwunastu minut. Wtedy sprawcy działają pod wpływem bardzo silnych emocji - podkreśla. 

Andrzej Mroczek W przypadku ataków terrorystycznych panika i chaos są nieuniknione. Możemy je jedynie minimalizować

W "Czacie Czwórki" Katarzyna Kornet rozmawia też ze swoimi gośćmi, dlaczego ważne jest, abyśmy nie poddawali się fali strachu powodowanego przez zamachy, co należy zmienić w naszej edukacji, abyśmy byli do nich lepiej przygotowani oraz co zrobić, gdy czujemy, że obok nas dzieje się coś podejrzanego. Dodatkowo w Czwórce, nasza reporterka Weronika Puszkar pyta rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisława Żaryna, jakie jest prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego w Polsce.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: dr Katarzyna Maniszewska (ekspertka ds. bezpieczeństwa, Collegium Civitas), Andrzej Mroczek (ekspert ds. terroryzmu,  Uniwersytet SWPS i City Service)

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europejski Tydzień Młodzieży w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:51
9 maja 2017 roku, w Dniu Europy, Czwórka zaprosiła Was na obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży, przebiegające pod hasłem "Twórz, działaj, włącz się". Program tego dnia to warsztaty, debata i koncert zespołu Lilly Hates Roses w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskutujemy: co dziś znaczy być dobrym rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 14:59
W piątek, 26 maja, w Czwórce zaprosiliśmy do dyskusji na temat współczesnego rodzicielstwa. Z grupą ekspertów zastanawialiśmy się, m.in, jaka jest dziś w rodzinie rola matki, a jaka ojca.
rozwiń zwiń