Czy telemedycyna zmieni pracę lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 12:56
Do niedawna hasło "telemedycyna" było bliskie niewielkiemu odsetkowi Polaków. Jednak jak wynika z raportu "Zdalne wizyty lekarskie" w czasie pandemii z teleporady skorzystał co trzeci z nas. Czy ten sposób kontaktu ze specjalistą zostanie z nami na dłużej?
Audio
  • Teleporady - zmienią współczesną medycynę? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/wavebreakmedia

Przyzwyczajenia pacjentów mają się zmienić

Iwona Kubicz, autorka raportu twierdzi, że telemedycyna to nasza przyszłość. Wyjątkowe okoliczności zmusiły nas do korzystania z teleporad specjalistów. Jej zdaniem to pierwszy krok, by część wizyt lekarskich zastąpić poradą na odległość. Pomagać mają na w tym nowe technologie. Zapewniała, że wiele informacji na temat stanu swojego zdrowia będzie można wykonać za pośrednictwem komórki. To wstęp do zmiany myślenia, że tylko bezpośredni kontakt z lekarzem jest tym właściwym. 

Technologie w służbie lekarzom

Ponad połowa z nas nie chciałaby w przyszłości konsultować się w ten sposób z lekarzem. 60 procent osób uznało, że wizyta zdalna nie ma takiego samego charakteru, jak tradycyjna konsultacja i wskazało na jej wady: brak możliwości prawidłowego zbadania przez lekarza, trudności z przekazaniem lekarzowi, z czym pacjent ma problem. Z pomocą przychodzi internet - aplikacje i platformy, dzięki którym uzyskamy wgląd do wyników badań, lub prześlemy lekarzowi zdjęcia, z pomocą których wyleczymy np. chorobę skóry.

Teleporada tak samo wiarygodna jak wizyta w gabinecie

Choć odsetek osób, które chcą powrotu do tradycyjnych wizyt lekarskich, jest większy, niż tych, który podczas pandemii przekonali się od telemedycyny kardiolog, prof. Marcin Grabowski zwraca uwagę, że sukcesem jest to, jak duża część pacjentów dostosowała się do korzystania ze zdalnych konsultacji z lekarzem. - Konsultacja telefoniczna ze specjalistą jest tak samo wiarygodna, jak bezpośredni kontakt. Doświadczony lekarz może postawić diagnozę tylko na podstawie wywiadu. Teleporada sprawdzi się też w przypadku kontynuacji leczenia - przekonywał lekarz. 

Gdzie trafiają dane na temat stanu naszego zdrowia?

- Jeszcze kilka lat temu narzędzia, które miały pomagać lekarzom w diagnozie na odległość nie cieszyły się dużą popularnością w środowisku lekarskim. Panowało przekonanie, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. To zaczęło się zmieniać - dodawał Maciej Agaciak z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Dziś medycyna stawia na nowe technologie. Z ich pomocą możemy zmierzyć ciśnienie, temperaturę, parametry snu. Niektórzy unikają teleporad również z obawy o bezpieczeństwo informacji na temat naszego zdrowia. Jak zapewniał ekspert z PTSP, są one bezpieczne. Wrazliwe dane na temat stanu naszego zdrowia chronione są przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. O tym, jak korzystać z teleporad w rozmowie z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Gość: Iwona Kubicz, autorka raportu; prof. Marcin Grabowski, kardiolog; Maciej Agaciak (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)

Data emisji: 25.05.2020

Godz. emisji: 15.37

ac

Czytaj także

Jak zatrzymać lekarzy na polskich oddziałach?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 19:47
Prawie codziennie w Polsce zamykany jest szpitalny oddział. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 30 tysięcy lekarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz z internetu. Wyleczy nasze dolegliwości?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 21:33
Internet stał się najpopularnijeszym źródłem wiedzy medycznej. I - w przeciwieństwie do lekarzy specjalistów – odpowiedzi na nasze bolączki dostępne są od jednego kliknięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń