Co dalej z autonomią Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:43
- Kataloński rząd przegłosował dokument, w którym ogłosił, że region staje się niezależną republiką, co spotkało się z natychmistową reakcją Madrytu, który postanowił wprowadzić w życie art. 155 co w praktyce oznacza zawieszenie autonomii Katalonii - mówiła Magdalena Skajewska z redakcji międzynarodowej PR.
Audio
  • Magdalena Skajewska o wydarzeniach w Katalonii (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Niepodległościowa demonstacja Katalończyków w Barcelonie
Niepodległościowa demonstacja Katalończyków w Barcelonie Foto: shutterstock/ Riderfoot

Decyzję o zawieszeniu autonomii ogłosił oficjalnie premier kraju Mariano Rajoy. Wprowadzenie w życie art. 155 oznacza także odwołanie ze stanowisk głów dotychczasowej administracji Katalonii. Funkcje stracili Carles Puigdemont oraz jego zastępca Oriol Junqueras.

W pierwszym dniu roboczym po weekendowych wydarzeniach okaże się, czy odwołani urzędnicy pojawią się w pracy, a jeśli tak - to czy zostaną siłą ze stanowisk usunięci. Wewnętrznie podzielona jest także katalońska policja, gdzie również doszło do zwolnień na najwyższych stanowiskach. - Część funkcjonariuszy policji jest za niepodległością i nie da usunąć się siłą, druga część zdeklarowała podporządkowanie władzom w Madrycie - mówiła Magdalena Skajewska. 

Konsekwencją artykułu 155 będą przedwczesne wybory. Czy ostatnie wydarzenia w Katalonii i Hiszpanii wpłyną na zmianę nastrojów politycznych w społeczeństwie? Ekspertka przewidywała, że prawdopodobnie powtórzy się scenariusz z 1 października, kiedy w Katalonii odbywało się referendum niepodległościowe - W ostatnim referendum niepodległościowym Katalonii udział wzięło zaledwie 43% wszystkich Katalończyków. Choć znacząca większość głosujących opowiedziała się na autonomią regionu, a w ostatniej niepodległościowej demonstracji udział wzięło 300 tys. osób, to liczby wskazują, że separatyści nie są w większości - przekonywała.

Jaka przyszłość czeka Katalonię? W jaki sposób wydarzenia rozgrywające się w ostatnich dniach w Hiszpanii będą miały wpływ na inne kraje Europy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Magdalena Skajewska - redakcja międzynarodowa PR

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 8.14

ac

Czytaj także

"Efekt ekranu". Teksty o nowej kulturze cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 10:50
- "Efekt ekranu" zbiera teksty wydawane od 8 lat na łamach Dwutygodnika.com. Są tu też teksty nowe. To opowieść o "internetach" ostatniej dekady - jej podsumowanie - mówi Zofia Król, redaktor naczelna Dwutygodnika.com.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Rosłaniec: moje bohaterki dorastają ze mną

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 14:36
Po "Galeriankach" mówiła, że więcej nie zrobi filmu o nastolatkach, podobnie było po "Bejbi blues", jednak jej najnowsza produkcja "Szatan kazał tańczyć" dotyka podobnych wątków. - Jak mówisz, że nigdy więcej czegoś nie zrobisz, to wychodzi odwrotnie. Chciałabym zrobić film, dziejący się w innym świecie - mówiła reżyserka Kasia Rosłaniec.     
rozwiń zwiń
Czytaj także

Społecznościówki a psyche. Które dołują najbardziej?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 12:30
Brytyjskie Królewskie Stowarzyszenie do spraw Zdrowia Publicznego zajęło się związkami zdrowia psychicznego i platform społecznościowych. Który, według badaczy, serwis społecznościowy najgorzej wpływa na naszą psychikę?
rozwiń zwiń