Nowe Technologie

Strefa euro jest zbyt złożona by przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
Niemal co dzień pojawiają się kolejne przesłanki wskazujące na możliwość rozpadu strefy euro. Jacek Marczyk, twórca narzędzia analizującego złożoność systemów w rozmowie z Obserwatorem Finansowym twierdzi, że dojdzie do tego w III kwartale 2013 r.
Obserwator finansowy
Obserwator finansowy

 

Analiza złożoności dowodzi, że proces komplikowania się systemu jakim jest strefa euro jest dziś mocno zaawansowany. Wkrótce może się okazać, że już nikt i nic nie powstrzyma go od przekroczenia punktu krytycznego, po którym dojdzie do rozpadu. Stochastyczna analiza głównych wskaźników makroekonomicznych państw członkowskich strefy euro z ostatnich lat, które są publikowane przez Eurostat nie pozostawia złudzeń – złożoność tego systemu rośnie. O ile nie nastąpią istotne zmiany warunków makroekonomicznych w 3 kwartale 2013 r. poziom skomplikowania strefy euro przekroczy pułap krytyczny i dojdzie do jej rozpadu.

 

Źródła kryzysu

 

Jakie są główne powodu komplikowania się sytuacji w strefie euro? Na podstawie wyników analizy złożoności dr Jacek Marczyk, inżynier, naukowiec i innowator wskazuje:

 

  • (1) popyt wewnętrzny, czyli konsumpcję,

  • (2) eksport i

  • (3) płace w administracji publicznej.


Jego zdaniem negatywny wpływ na sytuację ma też kondycja sektora finansowego i instytucji finansowych.

„Uzależnienie wzrostu gospodarczego od wysokiej konsumpcji skutkuje ciągłym obniżaniem cen, cięciem kosztów, przenoszeniem produkcji poza Europę. Z drugiej strony występuje silna presja na podwyżki wynagrodzeń. Zwłaszcza podwyżki w sektorze publicznym mają destabilizujący wpływ na oba systemy. Tym bardziej, że sektor ten się rozrasta i w coraz większej liczbie przypadków zamiast służyć społeczeństwu i gospodarce staje się wielkością samą w sobie. Sytuacja w Grecji jest tu skrajnym przykładem, ale i ostrzeżeniem – w tę stronę postępuje ewolucja. Produkty pochodzące z Europy tracą konkurencyjność w skali globalnej, co stopniowo paraliżuje eksport. Z drugiej strony konsumpcję na Starym Kontynencie pobudzają pożyczki i kredyty, co prowadzi do wzrostu liczby zadłużonych – osób, przedsiębiorstw, a w końcu i państw. Od lat poziom zadłużenia we wspomnianych wymiarach systematycznie rośnie i obecnie przekracza już granice bezpieczeństwa” – diagnozuje dr Marczyk w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym”.

 

Przydatność technologii

 

J. Marczyk, autor książki „A New Theory of Risk and Rating” krytycznie ocenia przydatność stosowania konwencjonalnych technologii IT wspierających zarządzanie ryzykiem. Władze państw, a także banków i przedsiębiorstw nie potrafią przy użyciu takich narzędzi jak Risk Management, Business Inteligence, Business Analytics, Value At Risk, etc. wyłowić symptomów narastającego kryzysu. Tak ogromne firmy jak np. Enron, Parmalat, czy Lehman Brothers w czasie bezpośrednio poprzedzającym bankructwo otrzymywały wysokie ratingi. Zdaniem J. Marczyka agencje ratingowe nie dostrzegały narastającego ryzyka i nie mają odpowiednich narzędzi, które by im sygnalizowały nadchodzący upadek.

 

„Nasza analiza złożoności Lehman Brothers pokazała z wyprzedzeniem to czego nie mogli odkryć korporacyjni menedżerowie ds. zarządzania ryzykiem. Jej wyniki dowiodły, że zwiastuny bankructwa były widoczne od dawna. Poddaliśmy analizie dane publikowane przez tę firmę w ciągu kilku lat przed 2008 r. Odkryliśmy, że już 8 miesięcy przed zapaścią konglomerat osiągnął niebezpiecznie wysoki współczynnik złożoności i zbliżał się do punktu krytycznego” – mówi „Obserwatorowi Finansowemu” dr Marczyk.

 

Więcej:Czytaj także

Niebezpieczny Euroland

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 07:30
Andrzej Dera (PiS): Przykład Polski oznacza, że opłaciło się nam nie wchodzić do strefy euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisarz: Unia musi walczyć z kryzysem eurolandu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 10:29
Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn zaapelował w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", by państwa UE możliwie szybko podjęły decyzje dotyczące przeciwdziałania kryzysowi w strefie euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 mld euro dla Grecji? UE pomaga bankrutowi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 03:00
W Brukseli spotykają się ministrowie finansów strefy euro, później dołączą do nich szefowie resortów finansów z pozostałych państw Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: grozi nam recesja i rozpad strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 12:01
W przyszłym roku Europie grozi recesja gospodarcza. Takie są opinie ekonomistów, wśród których sondaż przeprowadziło BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fitch obniżył rating pięciu krajów strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 20:30
Agencja ratingowa Fitch obniżyła ratingi Włoch, Hiszpanii, Słowenii, Belgii, Cypru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadki na giełdach Europy. "Banki są słabsze"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 19:23
Indeksy we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii straciły niemal po dwa procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To krok w kierunku rozpadu strefy euro"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 19:16
Tak ocenia zapowiedź kolejnych wyborów w Grecji analityk rynków finansowych Łukasz Bugaj.
rozwiń zwiń