Polskie Radio

24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i CNK. Wirtualne namioty

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:00
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniosła się do internetu. Mowa o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - wydarzenia pełnego fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów. 
Trwa 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Trwa 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik Foto: Sebastian Gołos/Polskie Radio

Na antenach Polskiego Radia można usłyszeć materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". Wydarzenie odbywa się w dniach 8 -15 maja 2021 roku.

Do 15 maja na stronie pikniknaukowy.pl można znaleźć wirtualne namioty, w których czeka ponad 300 filmów przygotowanych przez ponad sto różnych instytucji, jak np. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. 

Tegoroczne strefy tematyczne to: Strefa Przyszłości - wynalazki, odkrycia i nowe technologie, Strefa Zdrowia - medycyna w obliczu zmian klimatu, Strefa Kultowych Eksperymentów - odkryj pasję eksperymentowania , Strefa Rodzinna - nauka dla najmłodszych, Strefa "Zrób to sam" - klimatyczne majsterkowanie, Strefa Cywilizacji - relacje społeczne i rozwój cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych - nauka zza granicy, Strefa Organizatorów - od Gospodarzy Pikniku.

Podczas Pikniku Naukowego można zapoznać się z faktami dotyczącymi klimatu i poznać zjawiska odpowiadające za jego zmiany; przekonać się, jak nauka i technika może pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu. Eksperci będą opowiadać np. o wpływie klimatu na życie różnych gatunków zwierząt, o wynalazkach, które pomagają powstrzymać zmiany klimatu, ale także o tym, co jeść, aby dbać o Ziemię. STRONA WYDARZENIA - TUTAJ! 

Co już za nami?

Za nami niezwykle owocne dwa weekendowe spotkania z nauką! Niedzielne warsztaty, eksperymenty i wykłady (9 maja) to między innymi szukanie odpowiedzi na pytania: "co jeść, by dbać o Ziemię", "Ciepło, czy zimno? Od czego zależy temperatura?" czy spotkanie "Miód i zapylacze. Sianie i uprawa miododajnych roślin": 

Sobotnie spotkania (8 maja) z nauką to z kolei prezentacje: "Co się kryje w ziemi? Właściwości gleby, budowa kompostownika i spotkanie z dżdżownicami", "Jadalne chwasty i popularne rośliny" czy pokaz jazdy na "rowerowych dziwolągach".

8 i 9 maja to spotkania online, które były prowadzone na żywo i były podzielone na 3 bloki:

* 11.00-12.30 propozycje dla najmłodszych - dzieci mogły zobaczyć proste eksperymenty, dowiedzieć się, jak obserwować przyrodę, a także nauczyć się robić budki dla owadów i … kosmetyki

* 14.30-16.00 najciekawsze eksperymenty - doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców, materiały związane ze zdrowiem i tematy związane ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami

* 18.00-19.30 wieczór dla starszych piknikowiczów - spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończy pokaz nieba, prowadzony na żywo z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, a niedzielne – pokaz naukowy o klimacie.

Równolegle zaplanowano - warsztaty online o klimacie i spotkania, podczas których można było dowiedzieć się, co mają ze sobą wspólnego zmiana klimatu i smog, usłyszeć o fuzji, czyli jak stworzyć Słońce na Ziemi oraz o wpływie energii jądrowej na zatrzymanie zmian klimatycznych - to i wiele innych naukowych tematów dostępnych na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dokładny harmonogram spotkań i warsztatów - TUTAJUdział w Pikniku Naukowym online potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy. 


PIKNIK ANTENACH POLSKIEGO RADIA:

. 

Już od poniedziałku 3 maja w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "Cztery pory roku" prezentowane były najciekawsze tematy zgłoszone przez instytuty i uczelnie, a po godz. 15.00, od poniedziałku do piątku - można było usłyszeć dźwiękowy rebus związany z tematem wydarzenia.

W magazynie popularno-naukowym "Eureka" (od godz. 19.30) – od poniedziałku do piątku – w każdej audycji jeden z tematów poświęcony był klimatowi, np. antarktyczne lodowce i klimat. W sobotę w "Wolnej sobocie" odbyła się za to rozmowa z Prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską i Dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem. Tego dnia na antenie stacji odbyła się również audycja "Jedyne takie miejsce" z Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu. 

WIĘCEJ O ATRAKCJACH W RADIOWEJ JEDYNCE - TUTAJ


. 

Relacje z wydarzenia w audycji "Wybieram Dwójkę" od poniedziałku 10 maja do środy 13 maja (od godz. 17.06). 

WIĘCEJ O PIKNIKU NAUKOWYM POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK PRZECZYTASZ TUTAJ


. 

W tygodniu poprzedzającym Piknik Naukowy - przedstawialiśmy słuchaczom dane naukowe, dotyczące klimatu i przybliżaliśmy zjawiska odpowiadające za zmianę klimatu. Przy każdym materiale popularno-naukowym, zbliżonym tematycznie do pikniku, zachęcaliśmy do uczestnictwa w imprezie. W porannej audycji "Pora na Trójkę" zachęcaliśmy do czynnego uczestnictwa w Pikniku. W audycjach poruszaliśmy tematy m.in. o odnawialnej energii.

W audycjach "Trójka do Trzeciej", mających charakter muzyczno-popularno-naukowy, oraz w "Zapraszamy do trójki" od wtorku 4.05 poruszaliśmy choćby temat o najnowszych wynikach badań na temat zmian klimatycznych na świecie. 

W piątek 7 maja w porannej audycji "Pora na Trójkę" gościliśmy doktora Przemysława Misztę z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowie o działaniu laserów oraz o częstotliwościach za pomocą laserowej harfy, na której zagra. Tego samego dnia w audycji "Trójka do trzeciej" powiemy o jednym z pokazów (Co wisi w powietrzu? Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza? W jaki sposób można go skonstruować? – dźwięk – z ekspertem z NASK)+ garść informacji na temat imprezy(co? gdzie? kiedy?) rozmowa m.in. z ekspertem z NASK.

W sobotę 8 maja w audycji "Zapraszamy na weekend" ​zaprezentowaliśmy przykład eksperymentu o biodegradowalnych środkach czystości. Jak przygotować z prostych, domowych składników np. płyn do mycia naczyń? Czy jest tak samo skuteczny jak detergenty kupowane w sklepach? Organizator - warszawskie ZOO.

W niedzielę 9 maja - między 9.00 a 10.00 w "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk - zaprosiliśmy na piknikowe aktywności dla najmłodszych, a między 11.00 a 12.00 w "Leniwym przedpołudniu" Anny Popek - będziemy mówić o piknikowej "Strefie zdrowia".

W sobotnich i niedzielnych audycjach mówiliśmy o grze przygotowanej na 24 Piknik Naukowy przez Zespół Portalu Polskiego Radia z opisanymi w grze strefami, które pokrywają się ze strefami przygotowanymi na stronie Pikniku Naukowego https://pikniknaukowy.pl/strefy

Dodatkowo w popołudniowych audycjach "Zapraszamy do Trójki" 10.05 (w poniedziałek) i 12.05 (w środę) będą emitowane dwie rozmowy przygotowane przy współudziale Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pierwsza - poniedziałkowa poświęcona będzie Europejskiemu Zielonemu Ładowi; druga – w środę Energetyce i nowym stojącym przed nią wyzwaniom. 

WIĘCEJ O ATRAKCJACH W RADIOWEJ TRÓJCE - TUTAJ!  


. 

W radiowej Czwórce tematy związane z klimatem i ekologią pojawiły się już w audycji "Ratujemy świat". 11 maja w audycji "TOP" (od godz. 17.05) Zielone IT – nowe technologie i zmiany klimatu. Produkcja, używane materiały, optymalizacja zużycia energii, oznaczenie sprzętu. W dniu rozpoczęcia Pikniku, tj. 8 maja (od godz. 13.05) w "Podcastach w Czwórce" - podcast "Dialog z Planetą:  Ziemia, klimatyczne miejsce w kosmosie. Rozmowa z młodymi klimatologami". 

WIĘCEJ O ATRAKCJACH RADIOWEJ CZWÓRKI - TUTAJ


. 

Pierwsze relacje można było usłyszeć już w sobotę 1 maja, w audycji "Rodzinny W-F". Wtedy poruszono temat zmian klimatu, który wymusza na nas nietypowe rozwiązania. 3 maja w "Słowo do słowa" (od godz. 15.30) razem z Panią Literką można było zastanowić się, jak najlepiej przekazać mieszkańcom naszej planety informacje o klimacie. Dzień później w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" (od godz. 8.30) m. in. o tym, czy kultura ma wpływ na klimat. Rozmowa z Piotrem Firanem o tajemniczej mgle w środę w audycji "Lekcja języka angielskiego" (od godz. 16.30). Z kolei 6 maja Mariusz Totoszko i Justyna Tomańska w audycji "Zbieraj z klasą" (od godz. 17.15) opowiedzieli o ekologicznym pikniku. 


. .

Polskie Radio Chopin przygotowało cykl audycji poświęconych zjawiskom pogodowym w muzyce - od 8 do 15 maja - oraz konkurs na FB stacji. W Polskim Radiu Kierowców o nowinkach technicznych w motoryzacji oraz o nowościach w bezpiecznym zachowaniu na drodze. 


. 

O Pikniku Naukowym usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu 24 – w audycjach oraz serwisach i magazynach informacyjnych, jak również w serwisach informacyjnych Polskiego Radia dla Zagranicy. Relacje z wydarzenia planowane są w 6 językach nadawania: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

W tym roku Polskie Radio z okazji Pikniku Naukowego przygotowało dla swoich słuchaczy grę interaktywną. Użytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, w której znajdują się wspomniane już strefy tematyczne. Odkrywanie świata gry opiera się na odwiedzaniu stref i wykazywaniu się wiedzą odpowiadając na pytania w wybranym stopniu trudności. Za poprawne odpowiedzi przyznawane są punkty. Dodatkowo można je również gromadzić za mini gry. Celem gry jest zebranie jak największej ilości punków oraz zdobycie odznak.

***

Wszelkie informacje o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - TUTAJ

oprac. rk 


Czytaj także

24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik dobiegł końca

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 21:37
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie dobiegła końca. Młodzi naukowcy i ich rodziny przez niespełna tydzień (10-15 maja) mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w ramach niezwykłego wydarzenia online. Na chętnych, w wirtualnych namiotach, czekało ponad trzysta filmów przygotowanych przez sto instytucji. Wśród nich znalazły się m.in. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Klimat i my", to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:30
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - największa impreza plenerowa popularyzująca naukę w Polsce - w tym roku ze względu na pandemię odbywa się w dniach od 8 do 15 maja w formule online. Hasło tegorocznego Pikniku brzmi "Klimat i my". Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klimat na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:05
Klimat jest tematem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Naukowcy zaczęli się nim interesować już 200 lat temu. Tegoroczny Piknik odbędzie się w dniach 8-15 maja całkowicie online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oczy polskich astronomów" - niezwykły teleskop w Chile

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:34
Pod koniec XX wieku w Las Campanas w Chile uruchomiono polski teleskop, nazywany "oczami polskich astronomów". Choć z uwagi na pandemię COVID-19 obserwatoria są zamknięte, to lista dotychczasowych osiągnięć jest imponująca. A to, jak deklaruje gość "Eureki", nie koniec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

24. Piknik Naukowy. Jak wykonać lampę lawa? [ZOBACZ]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:05
Wielkimi krokami zbliża się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W środowej audycji "Cztery pory roku" prezentowaliśmy ciekawe eksperymenty przygotowane przez przedstawicieli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Klimatyczna rozmowa" z Kasią Skowrońską

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 22:01
Dwukrotna mistrzyni Europy w siatkówce - Kasia Skowrońska, o grze m.in. we Włoszech. Chinach i Brazylii oraz o rozgrywkach i treningach w różnych klimatach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia, klimat i Piknik Naukowy w podcastach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:00
"Ziemia – klimatyczne miejsce w kosmosie" to najnowszy podcast Martyny Matwiejuk z kategorii Dialog z planetą. Znajdziecie tam wszystko, co chcielibyście wiedzieć o ziemskim klimacie i jego zmianach.
rozwiń zwiń