Polskie Radio

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 15:00
Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników popłynęły dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę. 
Jeden z poprzednich Marszy Powstania Warszawskiego, który 1 sierpnia przechodzi ulicami stolicy
Jeden z poprzednich Marszy Powstania Warszawskiego, który 1 sierpnia przechodzi ulicami stolicyFoto: PAP/Marcin Obara

Na stronie polskieradio.pl i polskieradio24.pl o godz. 17.00 odbyła się transmisja wideo z Godziny "W" w Warszawie, a wieczorem zapraszaliśmy na premierę koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". 

Historię Powstania dzień po dniu przybliża nadal serwis specjalny: "77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii", zawierający setki archiwalnych dźwięków oraz filmów ze wspomnieniami uczestników walk. 

powstanie warszawskie serwis.jpg
Zobacz SERWIS SPECJALNY o Powstaniu Warszawskim

Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego Program 1 Polskiego Radia przygotował cykl dwuminutowych wspomnień Powstańców w formie ośmiu odcinków, które były emitowane o godz. 6.50, 7.50, 8.50, 10.50, 11.50, 17.55, 18.50 i 19.50. Usłyszymy m.in. dowódcę Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, Danutę Kaczyńską ps. "Rena" - sanitariuszkę batalionu "Parasol", a także wielu innych bohaterów powstańczych walk. O Godzinie "W" na antenie wybrzmiały syreny alarmowe, a o 17.10 rozpoczęła się audycja specjalna "Opowieść o Andrzeju Morro". O godz. 20.00 wyemitowana została kolejna audycja przygotowana specjalnie z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstawania Warszawskiego m.in. z fragmentami koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"

W poniedziałek, 2 sierpnia, w wieczornej audycji "Eureka" (19.30-20.00) Krzysztof Michalski zaprasza z kolei na spotkanie z cyklu "Wieczór Odkrywców" o Powstaniu Warszawskim

Bolesna lekcja historii - 77 lat temu - w Warszawie od ponad 20 godzin trwało Powstanie Warszawskie - jeden z najbardziej dramatycznych rozdziałów II wojny światowej i jedna z największych jej bitew. Z gościem programu - profesorem Marianem Markiem Drozdowskim z Instytutu Historii PAN, autorem wielu książek poświęconych Powstaniu - między innymi "Powstanie sierpniowe 1944" i "Świat wobec Powstania Warszawskiego 1944", porozmawiamy o relacjach między dowództwem Armii Krajowej, dowództwem Powstania, a rządem londyńskim, a także o sytuacji międzynarodowej - porzuceniu przez sojuszników i o grze aliantów zachodnich ze Stalinem, jaka się wobec Polski toczyła.

W audycji przypomnimy także dramatyczne karty z historii Polskiego Radia i działalności sekcji RA, czyli zespołu Polskiego Radia, który podlegał Delegaturze Rządu na Kraj podczas Powstania. Przedstawimy fragment archiwalnego nagrania - wywiadu profesora Macieja Józefa Kwiatkowskiego z Edmundem Osmańczykiem. 

Jan Ołdakowski 1200.jpg
Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich w "Sygnałach dnia"

Program 2 Polskiego Radia emitował słuchowiska poruszające temat powstania. W sobotę 31 lipca o godz. 21.00 mogliśmy wysłuchać "Odysei Xięcia" w reżyserii Dariusza Błaszczyka na podstawie książki "Zośka i Parasol" Aleksandra Kamińskiego oraz Pamiętników Żołnierzy Batalionu AK "Zośka". Wystąpili m.in. Anna Cieślak, Łukasz Garlicki, Rafał Zawierucha.

W niedzielę 1 sierpnia o g. 21.00 zaprosiliśmy z kolei na "Moje zakazane podwórze" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Wcześniej, w "Miejscówce z Dwójką" - Anna Bojara i Jan Emil Młynarski z Warszawskiego Combo Tanecznego wystąpili w repertuarze poświęconym melodiom stolicy z okresu międzywojnia i okupacji. Ponadto w niedzielę od godz. 09.30 w "Magazynie filmowym" Beata Kwiatkowska opowiedziała o Powstaniu Warszawskim w filmie. 

powstanie warszawskie pomnik free shutt 1200  .jpg
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Trójce

77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Program 3 Polskiego Radia uczcił m.in. wyjątkowym koncertem Damiana Ukeje, który zinterpretował poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydarzenia można było posłuchać w niedzielę 1 sierpnia na antenie Trójki, a także zobaczyć - w formie streamingu wideo - na Facebooku stacji, stronie głównej polskieradio.pl, trojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Polskiego Radia. Już godzinę później w ramach "Sceny teatralnej Trójki" zaprosiliśmy na słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Krzysztof Kamil Baczyński - Autobiografia" w reżyserii Janusza Kukuły

Życie codzienne podczas Powstania Warszawskiego - źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

prezes Polskiego Radia.JPG
Agnieszka Kamińska o obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Czwórka w ostatni dzień lipca, tuż przed 77. rocznicą Powstania Warszawskiego zapowiedziała premierę monodramu - "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" - opowieści o najsłynniejszej śpiewaczce żydowskiego pochodzenia. 1 sierpnia w audycji "Artystyczny wybieg" z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - przypomnienie jego sylwetki oraz gość: Artur Gotz – pomysłodawca, reżyser i główny wykonawca w koncercie "Wola 44". Z kolei o godz. 16.05 w "Faktofonii" rozmówczynią Agaty Nawotnik była Agnieszka Cubała, autorka książek: "Miłość ’44", "Kobiety '44" oraz ostatnio "Warszawskie dzieci '44". 

Na antenie Polskiego Radia 24 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pojawili się eksperci, publicyści, historycy, uczestnicy Powstania Warszawskiego, autorzy publikacji i opracowań o tematyce powstańczej. Temat był również szeroko podejmowany w serwisach i magazynach informacyjnych. Na portalu przez cały dzień publikowane były artykuły na temat Powstania Warszawskiego. Były to m.in. archiwalne wspomnienia, rozmowy z Powstańcami, żyjącymi świadkami wydarzeń 1944 roku – m.in. z Walentyną Słonecką ps. Wala i Juliuszem Kuleszą ps. Julek. Na stronie internetowej stacji odbyła się również premiera reportażu wideo o warszawskim Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich oraz niezwykłe zdjęcia Eugeniusza Lokajskiego, które obrazują powstańczą Warszawę. 

1 sierpnia był jak obietnica wolnej Polski - źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

powstanie warszawskie 1200.jpg
RELACJA z tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W porannej audycji "Niebieska Szkatułka" Polskie Radio Dzieciom wybrało się pod Pomnik Małego Powstańca. W "Źródełku", audycji współrealizowanej z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, zabrzmiały powstańcze pieśni w wykonaniu Joszka Brody. O godz. 17.00 w "Kulturotece" audycja z Muzeum Powstania Warszawskiego, w tym rozmowa z Michałem Rusinkiem o książce "Zaklęcie na W", opowiadającej historię młodego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły rozpoczyna się wojna. Od godz. 21.00 "Kulturalna strefa" - audycja dla dorosłych, upamiętniająca wydarzenia 1 sierpnia. Polskie Radio Chopin zaplanowało 1 sierpnia o godz. 9.00 specjalne wydanie "Weekendowego potpourri", a od godz. 15.00 dwugodzinną muzyczną audycję specjalną z pieśniami powstańczymi. Polskie Radio Kierowców na antenie będzie mówić o tym, jak kierowcy obchodzą rocznicę Powstania. W "Wysokich obrotach" i w audycji "Na luzie" dziennikarze zapytają kierowców, czy jest to dla nich ważny dzień, zwłaszcza w kontekście Warszawy - jako symbolu miasta, które zatrzymuje się na ten jeden, wyjątkowy moment. O godz. 17.00 z radioodbiorników zabrzmiał dźwięk syren. O rocznicy Powstania można także usłyszeć w Polskim Radiu dla Zagranicy.

Portale internetowe Polskiego Radia w dzień rocznicy wybuchu powstania, a także przed 1 sierpnia i w kolejnych dniach po rocznicy będą zamieszczać wiele artykułów, opisujących najważniejsze wydarzenia z bohaterskiej walki powstańców. 

mat.pras/rk 

Czytaj także

Dzieci w Powstaniu Warszawskim. Jaką rolę odegrali mali powstańcy?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:45
Symboliczny pomnik Małego Powstańca na warszawskiej Starówce przypomina o dzieciach, które brały udział w sierpniowym zrywie 1944 roku. Doświadczenie nowej rzeczywistości wojennej było przyjmowane ze strachem, a jednocześnie z zapałem do walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:48
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs "Pamięć »W« kadrze" - upamiętnij Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:25
- Jest to konkurs dla wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - mówi Michał Komuda z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Myślę, że najbliższy będzie ludziom, którzy lubią się wyrażać przez fotografię. Jest to o tyle fajne, że nie trzeba mieć profesjonalnego aparatu. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie sprzętem, jaki mamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragizm Powstania Warszawskiego oczami Władysława Zambrzyckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 11:00
W cyklu "To się czyta latem" prezentowaliśmy powieść Władysława Zambrzyckiego, której akcja rozgrywa się podczas 63 dni Powstania Warszawskiego. Pisarz opowiada w niej o kolejnych dniach Powstania Warszawskiego i tragizmie bezpowrotnie umierającego miasta. Fragmenty książki czytał Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Cubała: historie dzieci z powstańczej Warszawy są wstrząsające

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:00
- Historie dzieci uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim obraz rzeczywistości, którą przeżywały, to dowód na to, że wojna jest najgorszą plagą, jaka może się komukolwiek przydarzyć - mówiła w Dwójce Agnieszka Cubała, autorka książki "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papierowe laleczki lekarstwem na okrucieństwo wojny. Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:00
Powstanie Warszawskie było czasem okrucieństwa, którego doświadczyli mieszkańcy stolicy. Przeżycia warszawiaków stawały się jeszcze trudniejsze, gdy dotykały ich dzieci. W Muzeum Powstania Warszawskiego, na jednej z wystaw, zobaczyć można papierowe laleczki, które dla swojej córeczki wykonywała jedna z mam. Zabawki miały pomóc dziewczynce, choć na chwilę zapomnieć o wojenny koszmarze.
rozwiń zwiń