Polskie Radio

Bieliki z trójką piskląt w gnieździe w Borach Tucholskich [TRANSMISJA WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 06:00
W gnieździe bielików w Borach Tucholskich wykluła się trójka piskląt! Dzięki wspólnej akcji Polskiego Radia i Komitetu Ochrony Orłów ptaki można podglądać w czasie rzeczywistym za sprawą zainstalowanej nad gniazdem kamery. To pierwszy raz w Polsce, kiedy u bielików wykluły się trojaczki.

Projekt Polskiego Radia i Komitetu Ochrony Orłów 

Przekaz online z gniazda bielika w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. Możliwość podejrzenia gniazda to promocja ochrony starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego - bielika. 

Źródło: YouTube Komitet Ochrony Orłów

Bieliki są niezwykle ostrożne i dopiero po wielu latach udało się uruchomić przekaz online z gniazda naszego gatunku herbowego. Wcześniej było to możliwe jedynie w Nadleśnictwie Kutno (2012) i w Nadleśnictwie Dobrocin (2013).


Zobacz, jak w kwietniu tego roku wykluwało się drugie pisklę:

Źródło: YouTube Komitet Obrony Orłów

Kamera z transmisją na żywo

W Nadleśnictwie Woziwoda kamera została umieszczona przy gnieździe orłów w połowie stycznia 2021 roku, przed przystąpieniem ptaków do lęgów za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Gniazdo, z którego jest prowadzona transmisja, znajduje się na 140-letniej sośnie na wysokości około 25 metrów i jest zajmowane przez ptaki od czterech lat. W 2020 roku opuściły je dwa młode.

Orle gniazdo od ponad 25 lat 

Wcześniej orły gniazdowały od końca lat 90. XX w. w 160-letnim lesie sosnowym nad jednym z rybnych śródleśnych jezior. Do lęgów zachęciło je wtedy sztuczne gniazdo wybudowane przez wolontariuszy Komitetu Ochrony Orłów. To orle stanowisko istnieje więc co najmniej 25 lat!

Budowa gniazda i aparatury do rejestracji podglądu. Budowa gniazda i aparatury do rejestracji podglądu / fot. Dariusz Anderwald 

O bielikach więcej przeczytasz TUTAJ oraz w artykułach poniżej. 

Kamera na jednym z drzew sąsiadujących z gniazdem. Kamera na jednym z drzew sąsiadujących z gniazdem / fot. Romuald Wrzodak
Czytaj także:

Czytaj także

Szpon i Lotek opuszczają gniazdo

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 10:30
Potomstwo pary bielików Orła i Reszki coraz częściej opuszcza gniazdo. Młode bieliki zaczynają nieśmiałe wędrówki. W Polsce żyje co piąty europejski bielik. Jedną z par można podglądać w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bielik - orzeł z nieorłów" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:20
Autor reportażu udał się śladami jednej z maskotek "Lata z Radiem"...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlachetny jak bielik. "To ptak pełen ludzkich cech"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 12:49
Opanowany, bezkonfliktowy, romantyczny i wierny swojej ukochanej - największy ptak drapieżny w Polsce, czyli bielik ma wiele cech, których nie powstydziłby się człowiek. - Jest bardzo szlachetny - mówiła Anna Węgrzynowicz z warszawskiego ogrodu zoologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 17:43
– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.
rozwiń zwiń