Polskie Radio Dzieciom

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalnąFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

Na energię fizyczną składa się między innymi uważne jedzenie, czyli świadomość tego, co znajduje się na talerzu, w jakim jest kolorze i jak pachnie, a więc nasycenie naszych zmysłów zanim jeszcze zaczniemy jeść. Gdy zaczynamy jeść, skupiamy się na każdym kęsie, na smaku, przeżuwaniu i połykaniu pokarmu. Jedząc w sposób świadomy, jesteśmy w stanie lepiej wyczuć sygnał organizmu, że już jesteśmy najedzeni. Kolejną kwestią jest aktywna fizyczna. Jesteśmy stworzeni po to, by się ruszać. Natura nie przewidziała, że będziemy siedzieć przez tak długą część dnia. Jest wiele sposobów na to, by wprowadzać aktywność fizyczną do naszego życia. 

Posłuchaj
59:12 2022_10_28 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć? Cz. 1

- Energia nie wytwarza się z siedzenia – mówiła o energii fizycznej Joanna Delbar – Energia wytwarza się z ruchu, z prawidłowego odżywiania, z prawidłowego nawilżenia naszego ciała wodą.  

Kolejnym rodzajem energii jest ta umysłowa, czyli koncentracja, a więc to, co potrzebne jest nam do pracy i w czym przeszkadza nam rozpraszająca technologia. Nasz umysł lubi wykonywać jedną czynność, na której może skupić się w pełni, jeśli zostanie to zaburzone poprzez chociażby sprawdzanie skrzynki mailowej czy przeglądanie mediów społecznościowych, będziemy mieli do czynienia z tzw. wyciekiem energii, który spowoduje, że nie tylko stracimy energię, ale też spadnie jakość naszej pracy i w efekcie będziemy pracować dłużej.  

Posłuchaj
59:36 2022_10_28 21_59_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć? Cz. 2

Dla naszego mózgu najkorzystniej jest robić przerwy w wykonywaniu danej czynności co dziewięćdziesiąt minut. – Bardzo ważne jest to, żeby w tej przerwie zrobić coś, co w ogóle nie jest związane z naszą pracą – wyjaśniła gościni Polskiego Radia Dzieciom – Naukowcy mówią, że my odpoczywamy, ale nie dzięki samej przerwie, tylko dzięki temu, że w tej przerwie robimy coś inaczej.  

Ważne jest też, aby emocji z pracy nie przenosić do domu. Aby ułatwić sobie to przejście, Joanna Delbar zaproponowała na antenie Polskiego Radia Dzieciom ćwiczenie, które powinniśmy wykonywać codziennie przed przyjściem do domu lub od razu po powrocie. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Delbar - trener zarządzania stresem 
Data emisji: 28.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 09:00
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń