Historia

Roman Kłosowski. "Skąd Hašek wiedział, że urodzi się taki wspaniały Szwejk"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 06:06
- Jestem dziś aktorem spełnionym, bo był Kłosowski komediowy, śmieszny, ale był też inny cierpiący i refleksyjny – mówił w jednym z ostatnich wywiadów radiowych w 2013 roku.
Audio
  • Roman Kłosowski w cyklicznej audycji Polskiego Radia "Spotkanie z mistrzem". Rozmawiała Małgorzata Raducha. (PR, 6.10.2013)
Na zdjęciu Roman Kłosowski z prawej strony. Obok Roman Wilhelmi
Na zdjęciu Roman Kłosowski z prawej strony. Obok Roman WilhelmiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Roman Kłosowski zmarł rok temu, w 2018 roku, w wieku 89 lat. Był aktorem filmowym i tetralnym. W pamięci widzów pozostanie jego niezapomniana rola Romana maliniaka z serialu "Czterdziestolatek". 

- Głos dobry, ale nic poza tym – powiedział o Romanie Kłosowskim późniejszy jego mistrz, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, w której Kłosowski ukończył w 1953 roku wydział aktorski, a w kolejnych latach wydział reżyserski tej uczelni. W swoim dorobku ma wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych.

Gwiazdą telewizji stał się za sprawą roli niezapomnianego Romana Maliniaka w serialu Telewizji Polskiej "Czterdziestolatek", stworzonym w latach 70. XX w. przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza. Wścibskiego i ambitnego technika budowlanego Romana Maliniaka nie znosił i unikał jak ognia główny bohater serialu - inżynier Stefan Karwowski, którego grał Andrzej Kopiczyński.

Do postaci Maliniaka Kłosowski powrócił po latach w serialu "40-latek. 20 lat później" - wówczas Maliniak był już sławnym i zamożnym dostojnikiem państwowym.

W wywiadach Kłosowski podkreślał, że nie czuje się aktorem komediowym, ale dramatycznym. - Moją komediowość odkryła publiczność. Grałem bardzo serio, a ludzie pękali ze śmiechu. Trochę mnie to peszyło, ale uprzytomniło, że mam w sobie coś zabawnego - mówił aktor.

Po raz pierwszy stanął na destkach teatru w 1953 roku w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, w spektaklu "Szczęście Frania" Włodzimierza Perzyńskiego. W tym samym roku zadebiutował w filmie niewielką rolą w "Celuluzie" Jerzego Kawalerowicza.

W latach 1955–1976 Kłosowski pracował w teatrach warszawskich m.in. w Dramatycznym, Ludowym, Nowym. W latach 1976-1981 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. Następnie wrócił do Warszawy, gdzie w latach 1981-1998 pracował w Teatrze Syrena.

Był związany także ze sceną Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie obchodził 60-lecie pracy jubileuszowym spektaklem na podstawie czterech sztuk Samuela Becketta: "Akt bez słów", "Komedia", "Ostatnia taśma Krappa", "Oddech". Wspólnie z zespołem gorzowskiego teatru wyruszył z nim w tournee po kraju. Była to wędrówka po miejscach ważnych w życiu Romana Kłosowskiego. Artyści grali m.in. w Szczecinie, gdzie rozpoczynał przygodę z teatrem.

Jedna z ostatnich ról zagranych prze Romana Kłosowskiego był Krapp z jednoaktówki Samuela Becketa "Ostatnia taśma Krappa".

- Krapp dla mnie jest osobą bliską, bo ja też martwię się, że jak przestanę pracować, to czy życie będzie miało dalej sens – mówił Roman Kłosowski w rozmowie z Małgorzata Raduchą w 2013 roku. – To jest piękna rola, bo jest to także suma spraw uczuciowych spełnionych i niespełnionych. To jest tak, jakbym tłumaczył swój życiorys - wyjaśniał.

Wystąpił też w wielu spektaklach Teatru Telewizji - m.in. jako Szwejk w "Spotkaniach ze Szwejkiem" Jarosława Haszka (1989, reż. Paweł Trzaska) i jako Królik w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla (1995, reż. Maciej de Korczak-Leszczyński).

Grał także w takich filmach jak "Zamach" (1958) Jerzego Passendorfera, "Hydrozagadka" (1970) Andrzeja Kondratiuka, "Eroica" (1957) Andrzeja Munka, "Pętla" (1957) Wojciecha Jerzego Hasa, "Kapelusz pana Anatola" (1957) Jana Rybkowskiego, "Baza ludzi umarłych" (1958) Czesława Petelskiego. Wystąpił także jako sierżant podchorąży Staśko w popularnym serialu "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego.

Posłuchaj  audycji "Spotkanie z mistrzem" i dowiedz się, co o najpopularniejszych rolach filmowych, m.in. w "Hydrozagadce", mówił Roman Kłosowski.

Do najbardziej znanych filmowych kreacji Kłosowskiego należą role w "Pełni" Andrzeja Kondratiuka (1979), "Końcu sezonu na lody" Sylwestra Szyszko (1987), "Kramarzu" Andrzeja Barańskiego (1990), "Horrorze w Wesołych Bagniskach" Andrzeja Barańskiego (1995), "Atrakcyjny pozna panią..." Marka Rębacza (2004) i serialu Radosława Piwowarskiego "Stacyjka" (2004). W ostatnich latach występował także w serialach m.in. w "Ojcu Mateuszu" i "Świecie według Kiepskich".

Aktor zakończył karierę w 2016 roku z powodu kłopotów ze wzrokiem. Mieszkał w domu opieki pod Łodzią. 

- Jestem człowiekiem szczerym, czasem to mi przeszkadza żyć. Takim byłem i takim chcę zostać do końca. Nie jestem człowiekiem gładkim, jestem chropowaty - mówił w wywiadzie w Polskim Radiu w 2013 roku.

im/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak