X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Festiwal "Neapol Herlinga". Włosi czytają Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:45
Festiwal literacki poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu odbywa się w dniach 24-26 października w Castel Nuovo w Neapolu, w którym pisarz mieszkał przez 45 lat. Wydarzenie jest częścią obchodów ogłoszonego przez polski sejm roku autora "Innego świata".
Audio
  • Gustaw Herling-Grudziński o sobie samym. Nagrania z archiwum PR (PR, 5.07.2019)
Z okazji roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przygotowaliśmy m.in. serwis specjalny poświęcony osobie i dziełu pisarza
Z okazji roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przygotowaliśmy m.in. serwis specjalny poświęcony osobie i dziełu pisarzaFoto: Polskie Radio

Herling-łagier_663x364.jpg
Gustaw Herling-Grudziński. Serwis specjalny

24 października po uroczystym otwarciu z udziałem burmistrza miasta Luigiego de Magistrisa i ambasador Anny Marii Anders, odbyła się prezentacja włoskiego wydania zbioru dzieł pisarza pod tytułem "Etyka i literatura". Ambasador Anders przypomniała, że Gustaw Herling-Grudziński był żołnierzem jej ojca. Polskiemu Radiu powiedziała, że wartość twórczości znakomitego pisarza wybiega daleko poza literaturę.

– Dzisiejszy wieczór jest szczególnie ważny, bo to jest osoba, która z pierwszej ręki opowiadała o Gułagach, o Syberii. Te sprawy są niestety mało znane na świecie – mówiła Anna Maria Anders.

Burmistrz de Magistris zwrócił uwagę, że Gustaw Herling-Grudziński wpisał się w historię literatury polskiej i włoskiej, a Neapol był bardzo ważnym elementem jego pisarstwa. Zaznaczył, że postać Herlinga symbolizuje bliskie związki Polski i Włoch. Przypomniał, że Polak był zięciem jednego z najwybitniejszych włoskich filozofów i myślicieli XX wieku Benedetta Crocego.

W czwartkowej uroczystości otwarcia festiwalu wzięła udział córka pisarza Marta Herling, opiekująca się spuścizną po ojcu.

***

Unikatowe nagrania głosu pisarza, eseisty, krytyka literackiego, więźnia sowieckich łagrów. Obszerna dźwiękowa biografia jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Zobacz specjalny serwis poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu >>>

***

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

W drugim dniu festiwalu - w piątek 25 października - przewidziano wykłady i dyskusje z udziałem naukowców, krytyków i wydawców z Polski i Włoch. Na festiwal przybyła setka studentów polonistyki włoskich uniwersytetów.

Po czterech sesjach naukowych jeden z najwybitniejszych włoskich aktorów Toni Servillo w bazylice św. Klary, którą pisarz często odwiedzał, przeczyta opowiadanie "Podzwonne dla dzwonnika".

W sobotę 26 października na na uniwersytecie L’Orientale włoscy studenci polonistyki, pod okiem Andrei Ceccherelliego, znawcy polskiej literatury, zaprezentują własne przekłady tekstów Herlinga-Grudzińskiego. Odbędzie się także spotkanie z Martą Herling, która podzieli się wspomnieniami o swoim ojcu.

Ponadto będzie można odwiedzić wystawę "Gustaw Herling. Portret neapolitański" oraz obejrzeć film dokumentalny Andrzeja Titkowa poświęcony pisarzowi z 1995 roku pod tytułem "Dziennik pisany pod wulkanem".

IAR/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świętokrzyżczyzna. Mała ojczyzna Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 16:00
- Data urodzenia pisarza, czyli 20 maja 1919 roku jest pewna, natomiast miejsce urodzenia budzi kontrowersje. W metryce widnieją Skrzelczyce, gdzie miejscowy folwark był własnością jego ojca. Sam Gustaw Herling-Grudziński uparcie twierdził, że urodził się w Kielcach, co potwierdzała jego siostra - mówiła w Dwójce dr Irena Furnal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neapol oczami Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:00
W drugim odcinku cyklu audycji poświęconych życiu i twórczości autora "Innego świata" rozmawialiśmy o jego związkach ze słynnym miastem południa Włoch. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoska publicystyka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 16:00
- Po upadku faszyzmu popularność we Włoszech zdobył komunizm. Pisarz tego nie akceptował, był przeciwny obu dyktaturom. Chciał zamilknąć jako publicysta, ale na szczęście został zaproszony do współpracy z niezależnym pismem "Tempo Presente" – mówiła w Dwójce dr Magdalena Śniedziewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna i literatura. Herling w mundurze

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 16:18
W kolejnej audycji z cyklu "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" zajęliśmy się epizodem wojennym w biografii pisarza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie powstał "Inny świat". Herling-Grudziński w Anglii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 18:00
W audycji rozmawialiśmy o mało znanym a ważnym, bo tam powstawał "Inny świat", okresie pobytu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wraz z żoną Krystyną na Wyspach Brytyjskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego literatura wśród obrazów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 15:12
W audycji z cyklu "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" rozmawialiśmy o utworach pisarza poświęconych malarstwu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński. Pisarz o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 18:02
W audycji "O wszystkim z kulturą" przypomnieliśmy postać wybitnego pisarza z archiwalnych nagrań Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herling-Grudziński - Giedroyc. Korespondencja gigantów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 11:22
Literatura i polityka to główne tematy opublikowanej właśnie korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia. Do księgarni trafił ich pierwszy tom pod redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego, który był gościem audycji "Rozpruwacz kulturalny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herling-Grudziński komentuje świat

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:00
Rok 2019 jest Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, z tej okazji w audycji "Książka do słuchania" prezentowaliśmy fragmenty "Dziennika pisanego nocą" w interpretacji Mariusza Benoit.
rozwiń zwiń