Historia

Festiwal "Neapol Herlinga". Włosi czytają Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:45
Festiwal literacki poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu odbywa się w dniach 24-26 października w Castel Nuovo w Neapolu, w którym pisarz mieszkał przez 45 lat. Wydarzenie jest częścią obchodów ogłoszonego przez polski sejm roku autora "Innego świata".
Audio
  • Gustaw Herling-Grudziński o sobie samym. Nagrania z archiwum PR (PR, 5.07.2019)
Z okazji roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przygotowaliśmy m.in. serwis specjalny poświęcony osobie i dziełu pisarza
Z okazji roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przygotowaliśmy m.in. serwis specjalny poświęcony osobie i dziełu pisarzaFoto: Polskie Radio

Herling-łagier_663x364.jpg
Gustaw Herling-Grudziński. Serwis specjalny

24 października po uroczystym otwarciu z udziałem burmistrza miasta Luigiego de Magistrisa i ambasador Anny Marii Anders, odbyła się prezentacja włoskiego wydania zbioru dzieł pisarza pod tytułem "Etyka i literatura". Ambasador Anders przypomniała, że Gustaw Herling-Grudziński był żołnierzem jej ojca. Polskiemu Radiu powiedziała, że wartość twórczości znakomitego pisarza wybiega daleko poza literaturę.

– Dzisiejszy wieczór jest szczególnie ważny, bo to jest osoba, która z pierwszej ręki opowiadała o Gułagach, o Syberii. Te sprawy są niestety mało znane na świecie – mówiła Anna Maria Anders.

Burmistrz de Magistris zwrócił uwagę, że Gustaw Herling-Grudziński wpisał się w historię literatury polskiej i włoskiej, a Neapol był bardzo ważnym elementem jego pisarstwa. Zaznaczył, że postać Herlinga symbolizuje bliskie związki Polski i Włoch. Przypomniał, że Polak był zięciem jednego z najwybitniejszych włoskich filozofów i myślicieli XX wieku Benedetta Crocego.

W czwartkowej uroczystości otwarcia festiwalu wzięła udział córka pisarza Marta Herling, opiekująca się spuścizną po ojcu.

***

Unikatowe nagrania głosu pisarza, eseisty, krytyka literackiego, więźnia sowieckich łagrów. Obszerna dźwiękowa biografia jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Zobacz specjalny serwis poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu >>>

***

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

W drugim dniu festiwalu - w piątek 25 października - przewidziano wykłady i dyskusje z udziałem naukowców, krytyków i wydawców z Polski i Włoch. Na festiwal przybyła setka studentów polonistyki włoskich uniwersytetów.

Po czterech sesjach naukowych jeden z najwybitniejszych włoskich aktorów Toni Servillo w bazylice św. Klary, którą pisarz często odwiedzał, przeczyta opowiadanie "Podzwonne dla dzwonnika".

W sobotę 26 października na na uniwersytecie L’Orientale włoscy studenci polonistyki, pod okiem Andrei Ceccherelliego, znawcy polskiej literatury, zaprezentują własne przekłady tekstów Herlinga-Grudzińskiego. Odbędzie się także spotkanie z Martą Herling, która podzieli się wspomnieniami o swoim ojcu.

Ponadto będzie można odwiedzić wystawę "Gustaw Herling. Portret neapolitański" oraz obejrzeć film dokumentalny Andrzeja Titkowa poświęcony pisarzowi z 1995 roku pod tytułem "Dziennik pisany pod wulkanem".

IAR/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świętokrzyżczyzna. Mała ojczyzna Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 16:00
- Data urodzenia pisarza, czyli 20 maja 1919 roku jest pewna, natomiast miejsce urodzenia budzi kontrowersje. W metryce widnieją Skrzelczyce, gdzie miejscowy folwark był własnością jego ojca. Sam Gustaw Herling-Grudziński uparcie twierdził, że urodził się w Kielcach, co potwierdzała jego siostra - mówiła w Dwójce dr Irena Furnal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neapol oczami Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:00
W drugim odcinku cyklu audycji poświęconych życiu i twórczości autora "Innego świata" rozmawialiśmy o jego związkach ze słynnym miastem południa Włoch. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoska publicystyka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 16:00
- Po upadku faszyzmu popularność we Włoszech zdobył komunizm. Pisarz tego nie akceptował, był przeciwny obu dyktaturom. Chciał zamilknąć jako publicysta, ale na szczęście został zaproszony do współpracy z niezależnym pismem "Tempo Presente" – mówiła w Dwójce dr Magdalena Śniedziewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna i literatura. Herling w mundurze

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 16:18
W kolejnej audycji z cyklu "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" zajęliśmy się epizodem wojennym w biografii pisarza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie powstał "Inny świat". Herling-Grudziński w Anglii

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 18:00
W audycji rozmawialiśmy o mało znanym a ważnym, bo tam powstawał "Inny świat", okresie pobytu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wraz z żoną Krystyną na Wyspach Brytyjskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego literatura wśród obrazów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 15:12
W audycji z cyklu "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego" rozmawialiśmy o utworach pisarza poświęconych malarstwu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński. Pisarz o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 18:02
W audycji "O wszystkim z kulturą" przypomnieliśmy postać wybitnego pisarza z archiwalnych nagrań Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herling-Grudziński - Giedroyc. Korespondencja gigantów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 11:22
Literatura i polityka to główne tematy opublikowanej właśnie korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia. Do księgarni trafił ich pierwszy tom pod redakcją prof. Włodzimierza Boleckiego, który był gościem audycji "Rozpruwacz kulturalny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herling-Grudziński komentuje świat

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:00
Rok 2019 jest Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, z tej okazji w audycji "Książka do słuchania" prezentowaliśmy fragmenty "Dziennika pisanego nocą" w interpretacji Mariusza Benoit.
rozwiń zwiń