Historia

Jerzy Kreczmar. Jeden z najwybitniejszych reżyserów światowej klasyki

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 05:35
24 lutego 1985 roku zmarł w Warszawie wybitny reżyser i teatrolog Jerzy Kreczmar. Zasłynął wybitnymi inscenizacjami teatralnymi największych dzieł światowej klasyki. Był również wnikliwym krytykiem teatralnym, eseistą, którego wiedza była prawdziwą skarbnicą faktów i ciekawostek teatralnych w Polsce.
Jerzy Kreczmar
Jerzy KreczmarFoto: NAC

Życie związane z teatrem

Był też pedagogiem, przed wojną w publicznych szkołach średnich, a po wojnie na kilku uczelniach artystycznych. Prowadził wiele teatrów - tu wybija się jego praca w Teatrze Współczesnym, Teatrze Narodowym i Teatrze Polskim w Warszawie, a także kierowanie w pierwszych latach po wojnie Teatrem Polskiego Radia. Pochodził ze słynnej rodziny kultywując wieloletnie tradycje intelektualne i artystyczne swoich przodków.

Jerzy Kreczmar urodził się w Warszawie w 1902 roku i tutaj też odbywał swoją młodzieńczą naukę. Na studia wybrał Uniwersytet Warszawski i Wydział Polonistyki i Filozofii. Mimo młodego wieku już w 1930 roku uzyskał doktorat z filozofii, studiując pod kierunkiem profesora Tadeusza Kotarbińskiego. Wybór młodego doktoranta padł na specjalne znaczenie słów, wśród których czuł się intelektualnie najmocniej - praca nosiła tytuł "O przenośnym znaczeniu wyrazów". To swobodne poruszanie się w warstwach słownych największych nawet dzieł stało się jego słynną domeną. Stanisław Hebanowski tak lakonicznie opisuje w swojej książce tę umiejętność mistrza: "Kreczmar analizując tekst potrafi – niby motto – dać lakoniczne, lecz pojemne przesłanki i niezawodne drogowskazy".

Znany krytyk teatralny i literacki, Zygmunt Greń, tak określał podejście "współczesne" do dzieł klasyki światowej w inscenizacjach Kreczmara: "Nie niszcząc tekstów klasycznych ostentacyjną aktualizacją, Kreczmar umie patrzeć na nie wyostrzonym wzrokiem współczesnego człowieka i powierzać im całe doświadczenie tej współczesności (...) Przedstawienia Kreczmara mogłyby tworzyć kanon polskiego teatru klasycznego, gdyby istniały w teatrze, jak w literaturze wydania zbiorowe". Jednak nie tylko umiejętności artystyczne, filozoficzne czy językoznawcze były domeną artysty.

Lwów-Lublin-Łódź-Warszawa

W okresie II wojny światowej Kreczmar walczył w Wileńskiej Brygadzie Kawalerii z bolszewikami po ich zdradzieckim zaatakowaniu Polski 17 września 1939 roku. Stąd znalazł się we Lwowie, gdzie po rozformowaniu podjął pracę archiwisty biblioteki Ossolineum. Jednak w dość niedługim czasie zdecydował się powrócić do Warszawy, by jako asystent profesora Kotarbińskiego wykładać na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, na tak zwanych tajnych kompletach. Słownik biograficzny teatru polskiego dopisuje jeszcze ciąg dalszy: "W latach 1944–46 kierował redakcją wydawnictw naukowych Czytelnika w Lublinie, potem w Łodzi, gdzie w 1945 był członkiem Rady Artystycznej (kierownikiem repertuarowym) istniejącego do sierpnia T. Miejskiego pod dyr. Henryka Szletyńskiego oraz wykładowcą Studium Dramatycznego przy tym teatrze, następnie szkoły teatralnej w Łodzi, potem Warszawie (Historia teatru i dramatu) do 1973. Wykładał też logikę i filozofię na Uniwersytetach Łódzkim i Warszawskim do 1950".

"Cały świat gra komedię"

Encyklopedia Teatru Polskiego dorzuca jeszcze swego rodzaju laurkę: "Był twórcą około pięćdziesięciu inscenizacji teatralnych i telewizyjnych, z których większość weszła na trwałe do historii teatru polskiego i stanowi niemal kanon polskiej klasyki komediowej, dramatu romantycznego, czy pokazywanych często po raz pierwszy dzieł współczesnego dramatu światowego.” Wylicza także osiągnięcia artystyczne Jerzego Kreczmara - 65 premier na scenach wielu stacjonarnych i najbardziej znanych teatrów w kraju, 8 wybitnych inscenizacji w Teatrze Telewizji, 7 inscenizacji w Teatrze Polskiego Radia. Pisał także książki, tłumaczył. Jego zbiór esejów pt. "Cały świat gra komedię", wydany przez PIW w 1982 roku, pełen jest ciekawych analiz, odniesień i teatralnych, kronikarskich wręcz "smaczków".

O teatrze zaś, jako miejscu, w którym toczy się życie sztuki, fabuła inscenizacji mówił w wywiadzie dla "Głosu Wybrzeża" (16.05.1976) tak: "Osobiście nie wierzę, aby teatr mógł obecnie spełniać taką rolę, jaką odgrywał w greckiej starożytności albo w średniowieczu, tzn. dawać człowiekowi przeżycia i wzruszenia podobne tym, jakie zapewniał udział w nabożeństwie. (...) Nic nie może zastąpić teatru uformowanego w czasach renesansu, teatru będącego rozrywką ludzi wykształconych lub podkształconych, którzy idą do niego po to, aby pomyśleć".

Słynny Erwin Axer tak po latach oceniał Wielkiego Mistrza: "Jedną z ulubionych myśli Jerzego Kreczmara była myśl o powadze zabawy. Z największą powagą uprawiał sztukę teatru. Nie miało to znaczyć, że teatr jest sprawą poważną. Wprost przeciwnie. Sprawy poważne, jak wynikało z rozumowania Kreczmara, bronią się same. Wolno je traktować z pewną dezynwolturą". Przyłączamy się do tej myśli wspominając wielkiego klasyka o bardzo współczesnej twarzy. Jerzy Kreczmar po śmierci spoczął na Starych Powązkach w Warszawie.

PP

Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Łomnicki w archiwalnych wywiadach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:40
Był jednym z najwybitniejszych aktorów, zarówno teatralnych jak i filmowych. Do dziś podziwiane jest jego "mistrzostwo techniczne, agresywność i siła spojrzenia na świat, dynamiczny temperament, iście kuglarskie, cyrkowe zdolności trawestacyjne". Dziś mija 32. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Schiller. Artysta pełen sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 05:45
14 marca 1887 roku urodził się Leon Schiller, reżyser, krytyk i teoretyk teatru, wybitny interpretator twórczości klasyków literatury romantycznej. Przez wielu uważany jest za twórcę współczesnego teatru polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Osterwa - twórca Reduty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 05:30
10 maja 1947 roku w Warszawie zmarł Juliusz Osterwa, aktor, reżyser i reformator teatru, twórca Teatru Reduta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arnold Szyfman – stworzył Teatr Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 05:40
58 lat temu zmarł Arnold Szyfman, reżyser, twórca i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Należy do największych osobowości polskiego teatru i do najaktywniejszych jego organizatorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Jaracz - aktor najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 05:40
11 sierpnia 1945 roku w Otwocku zmarł Stefan Jaracz. Był założycielem Teatru Ateneum w Warszawie i jednym z najwybitniejszych i najbarwniejszych postaci polskiej sceny teatralnej w czasach dwudziestolecia międzywojennego. 
rozwiń zwiń