Historia

"Arabskie Stonehenge" sprzed 2 tysięcy lat. Niezwykłe odkrycie w Omanie

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 05:45
Narzędzia z okresu pierwszych migracji gatunku ludzkiego, grobowiec sprzed siedmiu tysięcy lat czy tajemnicze kamienne konstrukcje. To tylko część wyjątkowych odkryć, które rzucają nowe światło na kwestię przemieszczania się ludności oraz dostosowywania się człowieka do zachodzących zmian klimatycznych.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Międzynarodowa ekipa naukowców kierowana przez badaczy z Czech prowadziła badania archeologiczne w Omanie. Była to już trzecia w ostatnich latach wyprawa tego zespołu na pustynny obszar kraju położonego na Półwyspie Arabskim. Efekty ich pracy budzą ekscytację.

"Arabskie Stonehenge" i nie tylko

Archeolodzy prowadzili wykopaliska na dwóch stanowiskach. Zespół pracujący w regionie Zufar na południu kraju odkrył m.in. kamienne narzędzia z czasów pierwszych migracji człowieka z Afryki na tereny Eurazji czy skorupki jaja wymarłego gatunku strusia. Badacze natrafili też na koryto wyschniętej rzeki z okresu, gdy na Półwyspie Arabskim panował zdecydowanie bardziej łagodny klimat.

- Nasze odkrycia, poparte czterema różnymi metodami datowania, dostarczą cennych danych do rekonstrukcji klimatu i historii największej na świecie pustyni piaskowej [Ar-Rab al-Chali – przyp. red.] - mówił szef ekspedycji Roman Garba z Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk. - Warunki naturalne ukształtowały także prehistoryczne osadnictwo, a my staramy się badać zdolności adaptacyjne człowieka do zmian klimatu

Najciekawszym odkryciem z regionu Zufar jest skupisko trylitów, czyli kamiennych konstrukcji złożonych z trzech głazów. Zdaniem naukowców odkrycie, które wyglądem przypomina angielskie Stonehenge, powstało 2 tysiące lat temu. Nie wiadomo jednak, kto je zbudował ani w jakim celu.

Osadnictwo sprzed 7 tysięcy lat

To nie koniec odkryć. W regionie Duqm zespół badaczy natrafił na niezwykle cenny grobowiec datowany na 5000-4600 lat p.n.e.

- To, co odkryliśmy, jest unikatowe na skalę całej południowej części Półwyspu Arabskiego - mówiła Alžběta Danielisová z Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk.

Megalityczna konstrukcja składa się z dwóch komór, w których odkryto szczątki należące do kilkudziesięciu osób.

- Analizy izotopowe kości i zębów pozwolą nam dowiedzieć się więcej o diecie, środowisku naturalnym i ruchach migracyjnych pochowanych tu ludzi - dodała Alžběta Danielisová.

W niedalekiej odległości od grobowca archeolodzy odkryli także ryciny naskalne umieszczone na 49 kamiennych blokach. Zdaniem naukowców najstarsze z nich pochodzą nawet sprzed 5000 lat p.n.e., najmłodsze zaś z ok. 1000 rok n.e. Badacze odnaleźli również miejsca wytwarzania kamiennych narzędzi z późnej epoki kamienia.

***

Naukowcy podkreślają, że najnowsze archeologiczne odkrycia dokonane w Omanie pozwolą lepiej przyjrzeć się zmianom klimatycznym, które przez wieki zachodziły w tej części świata. Pustynne tereny Półwyspu Arabskiego tysiące lat temu stanowiły teren przyjazny osadnictwu i służyły migracji człowieka z Afryki na tereny Eurazji.

National-Geographic/Czech Academy of Science/th

Czytaj także

Wikingowie zabierali czworonożnych pupilów na zamorskie wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 05:40
Analiza kości odkrytych na tysiącletnim cmentarzu wikingów w środkowej Anglii wykazała, że pochowano tam nie tylko spalone na pogrzebowym stosie szczątki zmarłych wojowników, lecz także zwierząt domowych, które przypłynęły razem z nimi ze Skandynawii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polu pod Biłgorajem znaleziono narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
Pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narzędzia krzemienne zostały odkryte przez mieszkańca Dereźni Solskiej. Ze wstępnych oględzin wynika, że znaleziono wiórowiec służący jako nóż lub sierp oraz drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susza przyspieszyła upadek starożytnego imperium Hetytów - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 05:50
Kryzys hegemona Azji Mniejszej w późnej epoce brązu przypisywano różnym czynnikom, od wojny z innymi państwami po wewnętrzne konflikty. Zespół Uniwersytetu Cornella wykorzystał zapisy z pierścieni drzew i datowanie izotopowe , by wskazać bardziej prawdopodobnego winowajcę: trzy kolejne lata ostrej suszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy odkryli bloki pokryte hieroglifami w Starej Dongoli. Znalezisko może cofnąć historię miasta o tysiąc lat

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 05:45
Pokryte hieroglifami piaskowcowe bloki z faraońskiej świątyni odkryli polscy archeolodzy w czasie badań w Starej Dongoli w Sudanie. Pochodzą z 1 połowy I tysiąclecia p.n.e. Do tej pory nie natrafiono tam na ruiny z tak wczesnego okresu; może to cofnąć historię miasta o tysiąc lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Odnaleziono część zaginionej kolekcji sztuki starożytnej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 05:45
W Kluczkowicach w powiecie opolskim w województwie lubelskim odnaleziono część zaginionej kolekcji starożytnych dzieł sztuki rodziny Kleniewskich. To m.in. figurki przedstawiające bogów rzymskich i egipskich.
rozwiń zwiń