Historia

Skarb w zaoranej ziemi. Na polu w Szwajcarii odkryto biżuterię z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 05:30
Portal szwajcarskiego kantonu Turgowia podał informację, że na świeżo zaoranym polu w Güttingen poszukiwacz amator - za zgodą właściciela - znalazł kilka ozdobnych krążków, które okazały się elementami biżuterii z epoki brązu. O znalezisku zostało zawiadomione szwajcarskie Biuro Archeologiczne.
Rysunki przedstawiające przykładowe egzemplarze biżuterii z epoki brązu na tle mapy Jeziora Bodeńskiego z zaznaczonym miejscem znaleziska. Zdjęcie ilustracyjne
Rysunki przedstawiające przykładowe egzemplarze biżuterii z epoki brązu na tle mapy Jeziora Bodeńskiego z zaznaczonym miejscem znaleziska. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polona.pl/domena publiczna

Na miejscu odkrycia w Güttingen, niewielkiej miejscowości położonej nad Jeziorem Bodeńskimprzeprowadzono prace archeologicznych. Następnie wykopane obiekty poddano badaniom w laboratorium. Efektem starań archeologów jest odnalezienie i udokumentowanie m.in. naszyjnika z ozdobnymi krążkami, naszyjnika z bursztynu, pierścionków, elementów biżuterii w kształcie spiralek, na których potwierdzono obecność złota, a także bursztynowych paciorków, spośród których niektóre były tak drobne, że trzeba je było wydobywać z ziemi przy użyciu pęsety.

Ozdobnych krążków, od których zaczęły się poszukiwania, znaleziono w sumie 14. Na każdym z nich jest kolec pośrodku, trzy żebrowania w kształcie okręgów oraz wąski przelot, przez który można było przeciągnąć nitkę lub skórzany pasek. Archeolodzy uznali, że jest to biżuteria typowa dla środkowej epoki brązu, ok. 1500 roku p.n.e.

***

Czytaj także:

***

Biżuterię uzupełniały grot strzały z brązu, zęby bobra i niedźwiedzia, kryształ górski, skamieniały ząb rekina, mały amonit i kilka bryłek rudy żelaza. Zęby zwierząt lub kryształ mogły być uważane za przedmioty o działaniu ochronnym i leczniczym, w związku z czym mogły być noszone jako amulety. Przedmioty były zakopane w jednym miejscu, w którym - jak uznali archeolodzy - nie było grobu sprzed wieków.

Znalezione obiekty, z których część jest bardzo delikatna, są obecnie poddawane renowacji, aby w przyszłym roku można je było wystawić w Muzeum Archeologicznym we Frauenfeld - informuje portal. Planowane są także dalsze analizy naukowe i szczegółowa dokumentacja.

***

Czytaj także:

***

PAP/mc

Czytaj także

Stanisław Dygat: na co dzień nie pamiętam, że jestem literatem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 05:45
– Wiem, że jest wielu pisarzy, dla których życie jest pretekstem, by o życiu pisać. Ja zaś biorę w życiu bardzo bezpośredni udział i nie czuję się pisarzem na co dzień – mówił Stanisław Dygat w radiowym wywiadzie w 1970 roku. Autor "Jeziora Bodeńskiego" często gościł na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prehistoryczne paleniska, ceramika, wyroby z jaj strusia - odkrycia w Mongolii śladami Homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 05:45
Zespół archeologów pod kierunkiem prof. Mirosława Masojcia z Uniwersytetu Wrocławskiego odnalazł na terenie Mongolii ślady aktywności człowieka sprzed wielu tysięcy lat. Pozyskane dane mogą odegrać istotną rolę w kwestii badań nad rozprzestrzenianiem się Homo sapiens na tym obszarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczna katastrofa doprowadziła do zmian klimatu i pojawienia się rolnictwa - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 05:50
Rolnictwo pojawiło się po raz pierwszy, gdy społeczności zbieracko-łowieckie w Lewancie stanęły przed widmem głodu. Ten spowodowany był ochłodzeniem klimatu, który z kolei był wynikiem potężnej eksplozji szczątków komety w wyższych warstwach atmosfery - przekonuje zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa. Na Cmentarzu na Rossie odnowiono 15 pomników

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 05:33
Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą (SKOnSR) na wileńskim zabytkowych cmentarzu odnowiono w tym roku 15 pomników. W niedzielę, 15 października br., na wileńskiej nekropolii odbyła się ich prezentacja połączona z lekcją historii.
rozwiń zwiń