Historia

Szkielety w złotej biżuterii i drogich butach, grobowce jak domy. We Włoszech odkryto nietypowy starożytny cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 05:30
W pobliżu istniejącej od starożytności włoskiej Tarquinii od dwóch lat trwała budowa ogromnej elektrowni słonecznej, gdy pod warstwą ziemi znaleziono 57 grobowców z 67 szkieletami, pochowanymi tam między II a IV wiekiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej

Położona na północ od Rzymu Tarquinia słynie z tego typu znalezisk. Znajduje się tu m.in. etruska nekropolia Monterozzi, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A jednak odkryty właśnie cmentarz zupełnie zaskoczył archeologów.

Szkielety w pończochach

Zdziwienia uczonych nie budził fakt, że ciała zmarłych złożono do grobów wraz z drogocennymi przedmiotami - złotymi naszyjnikami i kolczykami, srebrnymi pierścieniami z bursztynem i wygrawerowanymi inicjałami, szlachetnymi kamieniami, terakotową ceramiką, szklanymi naczyniami, monetami i amuletami - a na wielu szczątkach zachowały się elementy odzieży, w tym skórzane buty.

– Znaleźliśmy kilka szkieletów wciąż ubranych w luksusowe pończochy i buty – powiedział archeolog Emanuele Giannini, kierownik wykopalisk, w wywiadzie udzielonym telewizji CNN. – Wszystkie te bogactwa oraz fakt, że kości nie wykazują oznak stresu lub pracy fizycznej, pozwala wysnuć wniosek, że pochowano tu nie lokalnych rolników, ale członków rzymskich rodzin pochodzących z miast – tłumaczył.

Naukowcy nie spodziewali się jednak tego, że w tym miejscu dokonają odkrycia o takiej skali. Przeprowadzone uprzednio badania w ramach "archeologii prewencyjnej" wskazywały, że mogą tu znajdować się obiekty architektoniczne związane z istnieniem w starożytności willi, która służyła jako stacja pocztowa oraz zajazd z hotelem dla zamożniejszych podróżnych. – O jej lokalizacji wzmiankują źródła historyczne, przypuszczaliśmy więc, że można tam znaleźć jakieś artefakty. Ale to, co odkryliśmy, przeszło najśmielsze oczekiwania – mówił Emanuele Giannini.

Domy na wieczność

Największym zaskoczeniem okazała się niespotykana konstrukcja i wystrój grobowców. Ich wnętrza wyłożone były wyszukanymi ozdobnymi tkaninami i pokryte terakotą. Pieczołowitość, z jaką tworzono luksusową wykładzinę grobów, może świadczyć o tym, że rodziny chciały podarować swym zmarłym namiastkę domowej atmosfery w miejscu ich wiecznego spoczynku.

O powyższym może świadczyć także fakt, że znaczna część odkrytych grobowców była wspólna, zbudowana dla co najmniej dwojga ciał, a więc prawdopodobnie dla członków jednej rodziny. Kilka odkrytych podczas prac archeologicznych szkieletów było owiniętych wokół siebie, co oznacza, że celowo zostały pochowane w jednej komorze.

– Budowanie grobowców dla całych rodzin jest typową cechą starożytnego Rzymu – zauważył Emanuele Giannini. – Jednak te pochówki wyróżniają się wewnętrznym wystrojem, który świadczy o bogactwie i wysokim statusie społecznym – dodał.

Co ciekawe, 57 grobów znajdowało się wyjątkowo płytko - zaledwie pół metra - pod powierzchnią ziemi, a kształt wielu z nich wyraźnie odznaczało się na rosnącej w tym miejscu trawie. Obszar ten pozostał jednak nietknięty przez wieki z powodu ogromnych wapiennych bloków, które były przeszkodą dla upraw zarówno dawniej, jak i w epoce nowoczesnego rolnictwa.

21-hektarowy teren cmentarza został również wyłączony spod budowy rozległej farmy ogniw słonecznych, która powstaje w tej okolicy. Wykopaliska zostały odgrodzone i zabezpieczone. Odkryte tam obiekty zostaną wkrótce wystawione na zamku Santa Severa w nadmorskiej miejscowości Santa Marinella na zachód od Rzymu. Szkielety poddawane są obecnie specjalistycznym badaniom, które mają pomóc ustalić m.in. pochodzenie osób pochowanych pod Tarquinią oraz przyczyny zgonów.

CNN/LiveScience/mc

Czytaj także

Historyczne i archeologiczne podsumowanie 2023 roku. Otwarcie Muzeum Historii Polski i niezwykłe odkrycia Polaków w Sudanie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 06:01
Otwarcie jednej z największych inwestycji w historii polskiego muzealnictwa, odkrycie polskich archeologów, które zostało uznane za jedno z najważniejszych na świecie w mijającym roku i szeroko komentowane gesty przy okazji 80. rocznicy rzezi wołyńskiej - tak, pod kątem wydarzeń związanych z historią - zapamiętamy rok 2023. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czechy. Odkryto klamrę z wizerunkiem węża pożerającego żabę. "Mamy do czynienia z nieznanym pogańskim kultem"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 05:40
Niedaleko Brna czescy naukowcy natrafili na średniowieczną klamrę od paska przedstawiającą gada zjadającego żabę. Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w tej części Europy. Zdaniem badaczy można je łączyć z nieznanym pogańskim kultem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oświęcim. Zabezpieczono pozostałości po mykwach – dawnych żydowskich łaźniach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 05:40
Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w oświęcimskim Muzeum Żydowskim, odnalezione w 2023 roku elementy składające się na mykwę, w judaizmie łaźnię do rytualnego obmywania, zostały zabezpieczone.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie greckie świątynie odkryto we włoskim Paestum. "Znalezisko w znalezisku"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:40
Resztki dwóch świątyń w stylu doryckim odkryto w parku archeologicznym w Paestum na południu Włoch. Miasto zostało założone przez Greków w VII wieku p.n.e. jako Posejdonia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie we Włocławku. Wyłowiono miecz sprzed ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:58
Podczas pogłębiania basenu portowego przy przystani przy ul. Piwnej, znaleziono bezcenny skarb - miecz typu nordyckiego datowany na IX lub X wiek. Takich mieczy w Polsce jest mniej niż 10!
rozwiń zwiń
Czytaj także

W powiecie hrubieszowskim odkryto starożytną broń

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 05:40
Zabytkową broń barbarzyńskich plemion, prawdopodobnie z okresu Imperium Rzymskiego, znaleziono w lesie w powiecie hrubieszowskim.
rozwiń zwiń