Historia

Polska wiwatuje na cześć Charles’a de Gaulle’a

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 07:00
- Z wielkim wzruszeniem przybywam do żarliwej, przyjaznej Polski. Spotkanie naszych narodów jest przede wszystkim owocem przyjaźni, która łączy nas od wieków - mówił prezydent Francji na lotnisku w Warszawie.
Audio
  • "Wszystkim Polakom mówię z głębi serca: Dziękuję!" - wyp. gen. Charles'a de Gaulla po polsku
  • "Witam Polskę w imieniu bratniej Francji" - fragm. przemówienia gen.Charles'a de Gaulle'a po polsku
  • Przemówienie prezydenta Charles'a de Gaull'a do narodu polskiego - relacja Rozgłośni Polskiej RWE
  • Pożegnanie gen. Charles'a de Gaulle'a w Paryżu i powitanie w Polsce - relacja Polskiego Radia (6.09.1967)
  • Sytuacja międzynarodowa Polski w II poł. lat 60 - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza
Prezydent Francji gen. Charles de Gaulle z lewej w Polsce. Z prawej - przew. Rady Państwa Edward Ochab, PAPCAF
Prezydent Francji gen. Charles de Gaulle /z lewej/ w Polsce. Z prawej - przew. Rady Państwa Edward Ochab, PAP/CAF

6 września 1967 roku rozpoczęła się wizyta francuskiego polityka w naszym kraju. Władze komunistyczne wiązały z nią duże nadzieje. Trwała wyjątkowo długo jak na pobyt zagranicznego gościa, bo aż 6 dni, a gen. Charles de Gaulle został przyjęty z najwyższymi honorami.

Powrót po latach do Polski

To nie była pierwsza wizyta Charlesa de Gaulle'a w Polsce. Prezydent Francji przebywał w naszym kraju w latach 1919-1921 jako członek francuskiej misji wojskowej. W stopniu majora walczył w bitwie warszawskiej, za co został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Francuski prezydent przybył do Warszawy 6 września 1967 roku i zatrzymał się w Pałacu w Wilanowie. W czasie swego pobytu odwiedził też Gdańsk, Kraków, Katowice.

 Gomułka zyskał sojusznika, który w ramach swoich koncepcji budowania Europy od Atlantyku do Uralu zdecydował się na wydanie oświadczenia o uznaniu przez Francję, nie tylko de facto, ale także de iure granicy na Odrze i Nysie. Było to pierwsze mocarstwo zachodnie, które składało taką deklarację – słyszymy w komentarzu historyka prof. Pawła Wieczorkiewicza w audycji z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej”.

Gen. Charles de Gaulle był entuzjastycznie witany przez polskie społeczeństwo, na jego cześć na ulicach wiwatowały tłumy Polaków. Polskie Radio prowadziło relację z wizyty prezydenta Francji.

 Gen. de Gaulle nie jedzie do Warszawy z kurtuazyjna wizytą i w celu przecinania wstęg wystaw. Jedzie pracować, konferować i rozmawiać na ważne tematy europejskie  donosił korespondent Polskiego Radia w Paryżu, Jan Zakrzewski.

"Niech zyje Polska!"

W archiwach Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się przemówienie prezydenta Francji, wygłoszone do narodu polskiego za pośrednictwem radia i telewizji.

 Przybywając do Polski pragnąłem dać Wam dowód przyjaźni, zamierzałem zobaczyć wielkie zmiany, jakich dokonali u siebie Polacy, po przezwyciężeniu, z podziwu godną odwagą, niesłychanych cierpień wojennych. Pragnąłem odbyć rodzaj pielgrzymki do Waszego kraju, w którym służyłem blisko pół wieku temu, w okresie, kiedy po 125 latach rozdarcia i ucisku odzyskiwał niezależność, jedność i wolność – mówił generał.

Swoje przemówienie zakończył po polsku.  Wszystkim Polakom mówię z głębi serca: Dziękuję! Żegnajcie! Niech żyje Polska, nasza droga, szlachetna waleczna Polska!

Posłuchaj, co mówił w Polsce wybitny mąż stanu, gen. Charles de Gaulle.

Czytaj także

Charles de Gaulle - uratował honor Francji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 05:40
9 listopada 1970 roku w swojej posiadłości w Colombey-les-Deux-Églises, półtora roku po swojej dymisji, zmarł generał i prezydent Francji Charles de Gaulle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Gomułka: Nie chcemy, by w naszym kraju powstała piąta kolumna

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 05:40
- Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeżeli tego pragnęli - mówił Władysław Gomułka. - Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę, Polskę Ludową.
rozwiń zwiń